Listopad 2009

Svatý Ondřej

30. listopadu 2009 v 6:57 | Marie |  Tradice
Sv.Ondřej
Nejdříve se pojďme podívat proč je Ondřej vlastně svatý. Svatý Ondřej byl součastník Krista, jeden z jeho učetníků. Který se po zmrtvých stání Krista, stejně jako ostatní apoštolové vydal na cesty , při kterých vyučoval křesťanské víře. Bylo to za vlády římského císaře Nera, který pronásledoval všechny vyznavače křesťanství. U svatého Ondřeje ho k pronásledování kromě víry, údajně vedl ještě jiný motiv. Svatý Ondřej uzdravil na smrtelné posteli Nerovu ženu, obrátil jí na víru a poradil jí aby odmítala manželské povinsti. Proto byl svatý Ondřej místodržitelem Eguastem uvězněn a mučen. Své víry se však nevzdává a nakonec je ukřižován na kříži ve tvaru písmene X. Svatý Ondřej je představován jako starý muž s bílými vlasy a vousy, protože byl popraven až ve vysokém věku.
Kouzla a pověry:
Sv.Ondřej
Na den svatého Ondřeje se v minulosti provozovala řada magických praktik. Jejich cílem bylo zjistit něco o své budoucnosti, nebo se ochránit pře zlými démony a mocí nastupující zimy.
Nejznámějším způsobem bylo hádání podle předmětů. Ty se ukryly pod nádoby a postupně se zvedaly: hlína znamenala- smrt, hřeben- nemoc, kousek chleba -majetek a prsten- svatbu.
Nejvíc kouzel se týkalo svatby:
Zatřásla- li dívka o půlnoci stromem a zaštěkal -li v té chvíli pes, věděla, z které strany má očekávat ženicha.
O půlnoci zaklepala na kurník, a pokud jí jako první ozval kohout, měla se do roka vdát, pokud se ale ozvala slepice měla na vdávání ještě času dost.
Z 18. stol. je znám zvyk, při němž dívky položily na lopatu chleba a čí snědl pes první, ta se měla vdát nejdřív.
Večer napsala dívka jména tří chlapců na papírky, stočila je pod polštář. A ráno po probuzení vytáhla namátkou jeden z nich-na něm si přečetla jméno svého budoucího manžela.
Složitější byla knedlíčková metoda. Papírky se jmény se vložily do těsta čtyř knedlíků. Vařit se jich, ale dalo pět. První, který vyplaval na hladinu se rozkrojil. Buď obsahoval jméno ženicha , a nebo byl prázdný, což znamenalo, že svatba nebude.
Jindy si dívka stoupla na postel, odříkala modlitbu ke sv. Ondřeji a pak čekala na znamení, kdože bude jejím ženichem.
Není divu, že svatý Ondřej je patronem nevěst.
(Čerpáno z knihy:ČESKÉ ZVYKY A OBYČEJE-Alena Vondrušková.)vánoční výzdoba

Advent

29. listopadu 2009 v 11:57 | Marie |  Vánoce
Advent zahrnuje období čtyř týdnů před štědrým dnem. Křesťané se během tohoto období připravují na příchod Mesiáše.Během adventního období by měli věřící lidé dodržovat půst, chodit pravidelně do kostela, zachovávat střídmost v jídle a pití. V adventní době se nesmělo tancovat, zpívat a nekonaly se žádné zábavy.Lidé, ale postní pravidla často porušovali. Do církevního adventu lidé připojili také své zvyky a obyčeje, které často navazovaly ještě na pohanské obřady spojené se zimním slunovratem.
V dřívější době byla doba adventu využita na opravu nářadí, vyrábělo se ze dřeva, připravovali si šindel na opravy střech ...Především, ale zpracovávali úrodu. Ve stodolách se mlátilo obilí a ve světnicích ženy předly len nebo draly peří.Při tzv. Přástkách se obvykle sešly v jedné chalupě a při práci si vyprávěly a zpívaly. Hostitelka vždycky připravila pohoštění. Přádek se zúčastňovali i muži, kteří se připojovali k zábavě.
V součesné době se křesťanská tradice adventu znovu proplétá s lidovými zvyky , tradicemi a zábavou. Pro všechny znamená adventní čas především přípravu na vánoce.V mnoha městech se stalo tradicí rozsvěcení vánočních stromů, pořádání vánočních trhů, zpívání koled a vyrábění adventních dekoračních předmětů.


Adventní věnec:
Adventní věnec tvoří hezkou předvánoční dekoraci. V dnešní době si lidé často zdobí věncem i dveře. Správný adventní věnec má mít, ale čtyři svíčky a pokládá se na stůl a nebo zavěšuje za stuhy ke stropu.Každá ze čtyř svíček symbolizuje jeden adventní týden..První adventní neděli zapálíme jednu svíčku a necháme jí chvíli hořet. Druhý týden se už zapalují dvě, pak tři a nakonec všechny čtyři svíčky najednou.Symbolizují tak že kruch se uzavřel a za dveřmi je Štědrý den..Pro věřící plamínky svíček znamenají, příchod Krista, který zvítězí nad temnotou.
( Čerpáno z knihy: Lidové zvyky a obyčeje.)


Moji milí přátelé, přeji vám všem krásné a radostné prožití adventního času.


Vánoční výzdoba města

28. listopadu 2009 v 20:47 | Marie |  Vánoce
Dneska v podvečer jsme se vydali na procházku vánočně ozdobeným Táborem. Po celodenní práci to bylo velice příjemné, procházet se venku a užívat si vánoční atmosféru, která ze svítících světýlek na nás přímo dýchala. Fotky vánočního Tábora už jste viděli na blogu Tiché pošty (Jarušky), ale neodolala jsem a pár fotografií jsem také udělala.


Táborské náměstí s vánočním stromem:


A to už je pohled na hlavní třídu:Vánoční strom před Zemědělskou školou:A to je opět pohled na hlavní třídu:Sněhulák

23. listopadu 2009 v 8:38 | Marie |  Vánoce
Naše děti už jsou velké a vědí, že dárky nenosí Jejžíšek, ale kupují je rodiče a prarodiče. Když děti přestaly psát Ježíškovi svoje přání, snažila jsem se vymyslet jiný způsob, jak si sdělit po čem toužíme. Nechtěla jsem aby jsme si jen tak stroze řekli ,co by se nám tak líbilo najít pod stromečekem. A tak jsem letos vymyslela VÁNOČNÍHO SNĚHULÁKA. Na velký balící papír jsme si vyrobili z vaty a barevných papírů sněhuláka a na vločky, které kolem něj padají píšeme svá přání. Není to kdoví jak úžasný nápad, ale dětem udělal sněhulák radost.
Tahle zimní písnička mi připomíná vánoce, když jsem byla malá:
Vánoční SNĚHULÁK:
Vloni jsme si vyrobili vánoční stromeček. Přání jsme psali na kouličky, kterými jsme pak stromek zdobili:
Nic to, ale neměnění na tom ,že se mne náš Honzík každý rok o vánocích ptá jestli věřím na Ježíška a já mu každý rok odpovím, že věřím.

Betlém

21. listopadu 2009 v 19:31 | Marie |  Vánoce
Miky se na blogu Tiché pošty (Jarušky) zmínil o tom ,že jsme doma vyráběli netrdiční Betlém. Občas se zajdu podívat do knihkupectví na knížky s různými náměty na vyrábění. Tyhle knížky jsou většinou drahé a mě zaujme jeden nebo dva nápady. Snažím se je pak zapamatovat a doma vyzkoušet. V jedné z takových knich vyráběli zvířátka z PET lahví. Napadlo mě, že by jsme si na tom samém principu vyrobili Josefa, Marii a Ježíška.
Postup na výrobu figurek:
Pracovní pomůcky: PET lahve,písek nebo kamínky (hrášek), polyesterová koule, papír, škrob nebo lepidlo na tapety,barevné papíry, vodovky nebo tempery dle fantazie se může použít jakýkoli vhodný materiál.
Do prázdné Pet lahve nasypeme písek ,aby se nám nepřevažovala. Na hrdlo nasadíme polyesterovou kouli. Lepidlo na tapety ,nebo škrob na záclony naředíme v malém množství vody. Na kousky natrhaný papír namáčíme v roztoku a tím pak polepíme celou PET lahev i s hlavou. Vytvoříme dvě až tři vrstvy. Po té necháme dva až tři dny schnout. Nakonec zapojíme svojí fantazii a pomocí barev, barevného papíru nebo různých látek dotvoříme figurky.
Snad vám k netradičnímu Betlému z PETek příjde vhod koleda:

Plody

18. listopadu 2009 v 5:58 | Marie |  Příroda
Včera jsem udělala pár fotek podzimních plodů :

Pokrývka z listí.

15. listopadu 2009 v 18:56 | Marie |  Příroda

Neodolala jsem a vyfotila jsem ještě pár podzimních záběrů. Do jednoho supermarketu chodíme kolem krásného stromu, který už schodil svoje zbarvené listí a vytvořil jimi pokrývku pro macešky. Macešky v listí se mi tak líbily, že jsem je šla vyfotit. Chtěla jsem je vyfotit za plného sluníčka, ale nepodeřilo se mi vystihnout tu správnou chvíli, kdy na ně svítilo sluníčko....


Podzimní procházka

11. listopadu 2009 v 20:56 | Marie |  Příroda
V sobotu jsme byli na malé procházce, která měla jasný cíl a to návštěvu našich velmi dobrých přátel. Svítilo podzimní sluníčko a venku bylo opravdu krásně. Udělala jsem pár fotek, aby jste se mohli podívat jak pěknou krajinou se k našim přátelům jde. Návštěva byla fajn, popili jsme dobrý čaj, k večeru si dali trochu svařáku a celé odpoledne jsme příjemně propovídali. Jen byla škoda, že jsme museli tak brzo domů, ale v neděli jsem šla do práce a tak to na žádné dlouhé ponocování nebylo.
Vánoční kaktus

8. listopadu 2009 v 20:12 | Marie |  Flora
Vykvetl mi vánoční kaktus a mám z něho opravdu radost. Zasadila jsem si dva druhy do jednoho květináče a kvetou oba najednou. Ještě bych si ráda pořídila červený, snad se mi to poštěstí.

Svíčky

7. listopadu 2009 v 11:55 | Marie |  Jen tak
Dneska jsem si našla chvilku a vyfotila jsem svíčky co máme doma. Při dalším poklízení bytu jsem zjistila, že jich máme ještě víc, ale ty už jsem nefotila. Navazuji v řetězu svíček na Jarušku, Jitku,babi Maňasovou a jsem zvědavá jestli se ještě někdo přidá.


Na téhle fotografii, jsou dvě krajní svíčky naším vlastnoručním výrobkem:Tyto svíčky používá Miky na svém oltáři:
Tohle jsou moje nejoblíbenější, Rolničkové medové:
Tuhle oranžovou jsem si koupila nedávno:


Teď přichází na řadu černé svíčky, které jsme získali na divadelním vystoupení Víti Marčíka, hráli Romea a Julii a bylo to super. Mimichodem svíčky mají jemnou příjemnou vůni:


Medová svíčka z loňského vánočního trhu:


Tuhle svíčkovou hrušku nezapaluji, protože ji mám od svého mladšího brášky:


A tady tu svíčku dostal Miky k narozeninám od maminky:


Poslední svíčka je snad jediná vánoční, kterou mám. Koupila jsem jí v obchodě za 39 kč :
Vydlabávání dýní

6. listopadu 2009 v 7:56 | Marie |  Ruční práce
Jěště malá dokumentace z výroby strašidelných dýní:

Dušičky

5. listopadu 2009 v 16:08 | Marie |  Jiné

Vím, že už je po dušičkách a ať chceme nebo ne, začínáme neúprosně myslet na vánoce. V hlavách se nám začíná honit, kdy uklidíme, kdy a kolik napečeme cukroví a co teprve shánění vánočních dárků. I přesto, že i já už o vánocích přemýšlím, chtěla bych se ještě jednou vrátit k dušičkovému dni. Pro nás je to den sváteční a to hlavně proto, že má Miky narozeniny. Letos jsem měli štěstí, že jsme měli oba volno a mohli společně navštívit hřbitov a zavzpomínat na naše blízké. Děti mají tento svátek rády, protože jim vyprávíme svoje vzpomínky na naše děděčky a na ty co už nejsou mezi námi. Listopadové počasí , soumrak a nazdobený hřbitov tomu všemu přidávají zvláštní atmosféru.


Na závěr zařazuji pár fotografií z našich letošních dušiček:
Na hřbitově jsme kromě vzpomínajících, našli ještě jednoho nečekaného návštěvníka:
A nazávěr dort pro oslavence:Rozsvícené dýně.

2. listopadu 2009 v 15:07 | Marie |  Jen tak
Nevím jak vy, ale já mám svátek dušiček moc ráda. Líbí se mi česká tradice, kdy se v tento svátek navštěvují hroby, zdobí se květinami a rozsvěcí se na nich svíčky. Poslední roky se snažíme v době dušiček navštěvovat naše blízké spločně s celou naší rodinkou. Chvíle kdy zapálíme svíčky a vonné tyčinky je mi drahá a vzácná. Nemůžu si pomoct, ale jako by v tento zvláštní den byla skutečně otevřená jakási duchovní brána a my byli našim milím mnohem blíž...
Nic to ale nemění na tom, že se mi líbí i vydlabávení dýní a zdobení bytu tak trochu v jiném stylu. Pokoru a úctu mi to k našemu svátku dušiček opravdu nebere. A tak pár fotek dýní, které jsme letos společně s dětmi vydlabávali.