Říjen 2010

Halloween

31. října 2010 v 13:40 | Marie |  Jiné
d


Halloween

Halloween se v Americe slaví 31. října, v předvečer svátku Všech svatých. Dostal se sem nejspíš z Irska, chudé katolické země, odkud v minulosti směřovalo do zámoří několik početných vln
vystěhovalců. Ti si z domova přinesli mnoho zvyků, včetně tradičního způsobu oslavy křesťanských svátků. Název vznikl z dobového výrazu All Hallowś Eve (předvečer všech svatých).


sa


Hrůzyplné masky


Dnes se halloween odehrává hlavně jako zábava se znamením masek a převleků, a to co nejrůznějších. Děti se strojí za smrtky, duchy, upíry a další strašidelné postavy a obcházejí domy sousedů. Vyrábějí svítící dýně, pořádají večírky ve vyzdobených domech a po ulicích chodí skupinky v maskách.
Z hlediska tržeb je tento svátek v Americe pro obchodníky hned po Vánocích druhým nejvýnosnějším v roce. Masky už se nevyrábějí doma, ale kupují se, a každé dítě chce mít tu nejlepší. K nim se nabízí množství dekorací pro výzdobu domů a zahrad a nejrůznější sladkosti a dobrůtky.

s


Nic neobvyklého


Mnozí pravověrný katolíci považují haloooween za pohanský svátek. A mají ve své podstatě pravdu. Irové, kteří ho do Ameriky přinesli, patří k potomkům starých Keltů, protože část keltských kmenů ustupujících před Římany se usadila právě v Irsku. Proto se řada keltských zvyků a obřadů objevovala i v lidových irských tradicích po celá století. Na další podobu halloweenu navíc působilo mnoho dalších vlivů, daných mnohonárodnostním složením původních Američanů. A samozřejmě nelze opomenout ani vliv současného průmyslu, obchodu a reklamy.
Při srovnání s původem různých svátků nejsou oslavy halloweenu ničím vyjímečným. Převlékání do masek bylo běžné u mnoha svátků a dochovalo se dodnes. Průvody masek a obcházení domů a domácností mají základ v obyčejném koledování. Dýně vyřezané do podoby strašidelných obličejů jsou nejspíš moderní podobou obředních ohňů, ukazujích bloudícím duším mrtvých cestu.
Halloween je typickým příkladem oslav křesťanského svátku smíšeného s vlivem starých pohanských zvyků, kterých se zároveň přizpůsobuje současné zábavě a ovlivňuje ho moderní průmysl.

s


Trick or Treat!


Původně si koledníci získanou výslužkou obohacovali jinak chudý jídelníček. Bylo to stejné jako s koledou, jež se někde podobala žebrání. Dnes je pro většinou dětí vítanou legrací. Dobře známý halloweenský pokřik "Trick or Treat!" je pro dnešní Američany zrovna tak málo výhružný jako pro nás dobře známé "...nedáte-li oříšek, provrtám vám kožíšek!" ze štěpánské koledy. Výraz trick se dnes v Americe vykládá různě. Znamenal, že koledníci musí předvést nějaký veselý kousek či kouzlo, nebo byl výhružkou. Pokud děti nedostanou řádnou výslužku, provedou nějakou neplechu kolem domu nebo na zahradě. Co udělají ve skutečnosti, záleží spíš na nich a na jejich vychování.


q


Dýně


Dutá dýně, vyřezaná do podoby rozšklebeného obličeje, nabývá rozsvícením svíčky strašidelný
výraz. Nahradila původně používanou řepu a je mnohem dekorativnější.Většinou se používá odrůda velkých žlutooranžových dýní. Nejprve je potřeba vydlabat celou dužinu.
Dýně musí pevně stát, pokud se kolébá, je dobré spodní špičku seříznout.. Kolem stopky se vykrojí víko a v něm ještě malá díra, jakýsi komínek pro vzduch. Na obvodu víka se někdy dělají zuby, aby lépe drželo a nepadalo. Vzniklým otvorem se opatrně vydlabává všechna dužina. Čím méně jí uvnitř zůstane, tím déle slupka dýně vydrží a nebude se kazit.
Poslední fází je výtvarné řešení "obličeje", tedy vyříznutí očí, obočí, nosu a různě rozšklebených úst. Právě těmizo otvory pak prosvítá světlo svíčky, upevněné v kalíšku uvnitř dýně.
Vydlabaná dužina může posloužit jako surovina pro pečení dýňových koláčů a cukroví. Koláče se připravují z křehkého těsta s náplní z dýňové dřeně a voní zázvorem, skořicí a hřebíčkem.
(České zvyky a obyčeje - Alena Vondrušková)

s............

Ještě jeden list

31. října 2010 v 8:36 | Marie |  Příroda

listlist

Komíny z Tábora

30. října 2010 v 17:00 | Marie |  Tábor
Těchto pár komínů jsem vyfotila v táborských uličkách v okolí náměstí.Otakárek fenyklový

28. října 2010 v 18:22 | Marie |  Fauna
V září, když jsme vytrhávali na zahradě mrkev našla jsem s Honzíkem v její nati housenku. Chvíli jsme jí pozorovali a pak mě napadlo, že bychom si jí mohli vzít domů, určit, co je to za druh a zkusit jí nechat u nás doma, jestli se nám z ní vylíhne motýl.
Doma jsem určili, že se jedná o housenku otakárka fenyklového. Tento druh se během léta stihne od vajíčka až po motýla vylíhnout dvakrát. Naše housenka tedy byla už z druhého vrhu. Tito pozdní motýli mají za úkol se na zimu dobře schovat, aby přezimovali a na jaře potom zplodili novou generaci.
Naše housenka "Kulíšek", se nám usadila na větvičce asi třetí den, po té, co jsme si ji donesli domů. Marně jsem čekala, na omotávání se vláknem jak to ve svých knížkách popisuje můj oblíbený autor Ondřej Sekora. Tento druh motýla to nedělá. Housenka se promněnila v kuklu a přijmula hnědé zbarvení větvičky na které se usadila.
Neměla jsem tušení jak takové poslední stádium vývoje u motýla trvá, a tak jsme čekali a čekali a čekali.....Už jsme s Mikym začali pochybovat jestli se motýla dočkáme. Ale říká se, že trpělivost růže přináší - nám přinesla otakárka fenyklového. O líhnutí jako takové jsme bohužel přišli, (nebyli jsme doma), ale nádherný jasně zbarvený motýl stál za čekání.Housenka:housenkaKukla:kuklakuklaVylíhlý otakárek fenyklový:otakárek
otakárekotakárekotakárekotakárekotakárekotakárekotakárekPrázdná kukla:prázdná kuklaZbytek fotografií otakárka ZDE.

Studený nohy

24. října 2010 v 6:44 | Marie |  Písně
Jedna z dalších mých oblíbených písní, tentokrát od Radůzy:

Odraz vln

23. října 2010 v 7:28 | Marie |  Jen tak
Při procházce kolem Jordánu, jsem si všimla jak se na pontonu odráží od sluníčka vlny. Zatímco děti vyváděly na pontonu já jsem se na tu nádheru nemohla vynadívat. Zkusila jsem udělat pár snímků, abych se o odraz vln s váma mohla podělit, ale věřtě mi, že ve skutečnosti byly mihotavé odrazy mnohem hezčí....
.........

Listy pod stromem

21. října 2010 v 6:23 | Marie |  Příroda
Pár spadaných listů:podzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzim

Listy na stromě

20. října 2010 v 7:33 | Marie |  Příroda
Ještě pár posledních snímků listů na stromech:


podzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzim

Ráda se miluje...

18. října 2010 v 7:53 | Marie |  Písně
Dnešní den mám nějakou plíhalovskou náladu a tak vkládám k fotografiím jednu ze svých oblíbených písní od Karla Plíhala:


podzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzim

Stromy

15. října 2010 v 18:23 | Marie |  Příroda
Pár sluníčkových stromů ze sobotní procházky do dnešního, u nás uplakaného večera.podzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzim


podzimpodzimpodzimpodzim

Procházka

14. října 2010 v 7:40 | Marie |  Jen tak
V sobotu bylo opravdu krásné počasí, sluníčko svítilo - lákalo svými paprsky ven. Vyzvala jsem Honzíka s Aničku k procházce, nejprve oba dva protestovali, že by šli raději rovnou k babičce, pěkně se posadit k televizi, baštit dobrůtky co jim babička vždycky připraví a nic nedělat. Nedala jsem se a pod mírným nátlakem je donutila jít se mnou. Podívejte se sami jak ty moje dva mrzouty procházka nakonec bavila.


Listová bitva:

podzim

podzim


podzim

podzim

podzim

podzim


Kdo vydrží stát déle na kouli na jedné noze:
podzimpodzimpodzimpodzim


Ač to nevypadá, Honzík zase vyhrál:


podzimpodzim

Trouchnivějící strom

12. října 2010 v 21:01 | Marie |  Příroda
Stromy jsou krásné ve všech svých fázích života. Jsou nádherné a křehké, když raší ze země, prodírají se pomalu na svět a na jejich vrcholku se zelenají první zelené lístky budoucí koruny. Jsou krásné ve svém mládí, kdy štíhý kmínek dává najevo svoje mládí a svou touhu po životě. Nejraději je snad máme v jejich zralosti, cítíme z nich moudrost a důstojnost prožitých let, jejich velikost. Není nic krásnějšího, než poprosit takový strom o svolení, přistoupit k němu , obejmout ho a chvíli pobýt v jeho přítomnosti. Ale i ve svém stáří a rozkladu jsou stromy krásné. Jeden takový jsem vyfotila.stromstrom
strom
stromstromstrom
stromstromstromstromstrom

Smůla

11. října 2010 v 14:44 | Marie |  Příroda
Co voní v lese ponejvíce?
Kapička kapka pryskyřice.
( Neznámý tramp)smůlasmůla


smůlasmůlasmůlasmůlasmůlasmůla

Hopi-oheň

10. října 2010 v 21:49 | Marie |  Co mě oslovilo
Země nám poskytla dostatek potravin, vody, rostlin, zvířat a úžasných lidí. "Nikdo z nás ve skutečnosti nemusí být chudý, pokud se nám podaří usměrnit ty chamtivé. Pak zjistíme, že všichni žijeme v hojnosti. Abychom dosáhli takvého poslání, musíme se nejprve spojit se svou vlastní duší, která nás přirozeně vede k tomu sdílet všechny své dary s ostatními."
( Luisah Teish )Dneska jsme se s Mikym opět připojili k rituálu Hopi-ohně.
Hopi-oheňHopi-oheňHopi-oheňHopi-oheňHopi-oheňHopi- oheňCelý rituál jsme prováděli velice podobně jako v srpnu na zahradě, tentokrát ale v domácích podmínkách při svíčce.

Listy z lesa

10. října 2010 v 14:19 | Marie |  Příroda
V lese jsem uděla i pár snímků podzimně zbarvených listů:


podzimpodzim
podzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzim
podzimpodzim

V lese

9. října 2010 v 8:52 | Marie |  Příroda
Včerejší procházka nás dovedla do nedalekého lesa, bylo v něm krásně až kouzelně. Když jsem procházeli kolem stromů pod nimiž rostl mech zatoužila jsem vyzout boty a chvíli se po lese procházet bosa. Miky byl hned pro a tak jsme se oba vyzuli a bosíma nohama našlapovali do měkkého mechu. Objímali jsme stromy, obdivovali barevné listí, okukovali houby, naslouchali zvukům lesa. Na chvíli jsem se posadila do mechu a zaklonila jsem hlavu. Nemohla jsem se nasytit pohledem na kymácející se koruny stromů....podzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzim


podzimpodzimpodzim
Podzimní listí

8. října 2010 v 21:00 | Marie |  Příroda
Dneska u nás konečně svítilo sluníčko. V práci jsem při každé příležitosti vykoukla z okna ven a radovala se z pěkného dne. Sluníčko mě lákalo natolik, že jsem vyšla ven a nastavila slunci a větru, který foukal tvář. Zavřela jsem oči a nechala jsem si pod víčkama měnit barvy od červené po oranžovou až žlutou. Jistě všichni víte o čem píši. Když se díváte na slunce se zavřenýma očima, mění se vám pod víčkama barvy. Mám to moc ráda, a tak jsem zavolala ještě dvě své kolegyně, aby si to v tak pěkném podzimním dni také zkusily. Možná si obě dvě myslely, že jsem jak malá, ale mě to nevadilo. Bylo mi krásně. Když jsem přišla odpoledne z práce domů hned jsem se ptala, kdo má chuť se jít se mnou projít podzimním odpolednem. Nabídl se jenom Miky, a tak jsem opustili naše dvě ratolesti a vyrazili jsme ven. Foťák jsme měli samozřejmně s sebou....podzimpodzimpodzimpodzimpodzimpodzim

Podzimní dekorace II

6. října 2010 v 16:01 | Marie |  Ruční práce
Minulý rok jsem se naučila vyrábět růže z podzimního listí podle Ivy. Růže z listí se mi moc líbily a tak jsem si je letos vyrobila znova. Jejich výhodou je že uschnou a vydrží až do dalšího podzimu. Na fotografiích je vidět, že už jsou růže trochu oschlé, to proto, že jsem je udělala už o víkendu, ale k fotografování jsme se dostala až dnes. Další inspirace, která mě nadchla je kráný šípkový věneček, který vyrobila Věrka. Nelenila jsem a také jsem vyrazila na šípky, pár mi jich zbylo i na malou šípkovou větvičku.


růže z listírůže z listí


růže z listírůže z listírůže a křížalyrůže z listírůže z listíšípkový věnečekšípkydekorace

Podzimní dekoroce

1. října 2010 v 21:24 | Marie |  Ruční práce
Letošní rok nám na zahrádce dozrálo hodně jablíček, tedy mamince. Já jich mám, ale neskutečné množství naskládené v bedýnkách doma a pomalu je zpracovám. Kromě toho, že peču jablečné buchty a koláče na všemožné způsoby, vyráběla jsem dneska také jablíčkovou přesnídávku. Jednu dávku jsem udělala čistě z jablíček, do druhé jsem přidala pudink. V sobotu a neděli jdu do práce na denní, takže další jablíčkování nechám na pondělí. To se chystám na jablečná povidla. Také bych ráda zkusila vyrobit jablečný ocet, ale to se ještě uvidí. Mezi loupáním a krájením jablíček jsem si udělala také čas na vytvoření nějaké té podzimní výzdoby. Vážně by mě mrzelo kdyby mi podzim utekl pod rukama a já si ho ani neužila. Já nevím totiž jak vy, ale já podzim miluji. Mám ráda podzimní sluníčko, červenající se listí, plody šípků, houby v lese, draky na obloze a v neposlední řadě i ty podzimní plískanice...dekoracedekorace


dekoracedekoracedekoracedekoracedekoracedekoracedekorace