Svatý Jan Nepomucký

26. února 2011 v 7:00 | Marie |  Cestou necestou
Informace o tom, jak to bylo s životem a smrtí Jana Nepomuckého jsem hledala , potože v Ševětíně mají na podstavci sochy tohoto světcě vyobrazenou zpověď královny Žofie a následné vhození Janova těla z mostu do řeky. Je to vlastně smutný příběh člověka, který podle legendy odmítl prozradit zpovědní tajemství králi. Za věrnost svému duchovnímu poslání byl zabit a vhozen do řeky. Na internetu jsem, ale našla zajímavé stránky věnované sv. Janu Nepomuckému, kde se praví o životě a smrti tohoto světce toto:


Život sv. Jana Nepomuckého

Fenomén sv. Jana Nepomuckého se stal nedílnou součástí historie české země, překročil však i její hranice a spojil tisíce lidských životů.
Množství soch, kostelů a kapliček sv. Jana po celém světě, především v Bavorsku a zemích Latinské Ameriky, svědčí o velkém světcovu věhlasu
Sv. Jan Nepomucký se narodil v Pomuku (dnešním Nepomuku) kolem r. 1340 v rodině rychtáře Velflína. Na místě, kde podle pozdější tradice stával jeho rodný domek, byl podle plánů Kiliána Ignáce Dienzenhofera vystavěn barokní chrám sv. Jana.
Prvního vzdělání se Janovi dostalo v nedalekém cisterciáckém klášteře (jiné prameny uvádějí školu zřízenou roku 1344 při farním kostele sv. Jakuba). V písemných pramenech se jeho jméno objevuje v r. 1369, kdy působil jako veřejný notář pražského arcibiskupa. V r. 1380 se dal zapsat na právnickou fakultu Pražské Univerzity a stal se oltářníkem u sv. Víta v Praze. Mezi lety 1383 a 1387 studoval církevní právo v italské Padově. Po návratu do Prahy se stal kanovníkem u sv. Jiljí a farářem v kostele sv. Havla. V roce 1389 jej arcibiskup Jan z Jenštejna jmenoval svým generálním vikářem (tj. správcem, výkonným pracovníkem diecéze, který jej zároveň v nepřítomnosti zastupuje) . V tomto vysokém postavení se dostal do vleklých sporů s králem Václavem IV., které vyústily v jeho zatčení a umučení.

Autor článku: Muzeum Nepomuk


Mučednická smrt sv. Jana Nepomuckého

Příčin, z nichž vzešla Janova smrt, bylo několik. Tou hlavní však byl mocenský spor, který postavil krále a arcibiskupa do otevřeného nepřátelství. Král Václav velmi usiloval o oslabení arcibiskupovy moci. K tomu mu mělo dopomoci vytvoření nového biskupství, které by bylo zcela podřízené jeho vlivu. Základem pro něj se měly stát statky bohatého kladrubského kláštera, král čekal jen na smrt starého opata Racka. Racek zemřel na počátku roku 1393. Arcibiskup Jenštejn si však uvědomil, jakou hrozbu to pro něho může znamenat, a přiměl generálního vikáře, aby rychle potvrdil volbu Rackova následníka. Jan Nepomucký tedy stvrdil mnicha Olena novým opatem kladrubským dřív, než proti tomu mohl král zasáhnout. Toto Jenštejnovo jednání krále velice rozlítilo. Přikázal zatknout Jenštejnovy úředníky, mezi nimi i generálního vikáře Jana. Zajatce nejprve čekal výslech v kapitulní síni na Pražském Hradě. Poté byli převezeni na Staroměstskou radnici a podrobeni výslechu útrpnému, včetně krutého mučení, na jehož následky nakonec Jan zemřel.
Pozdější prameny uvádí jako možnou příčinu královy nenávisti vůči Janovi i skutečnost, že Jan byl zpovědníkem královy manželky Žofie a odmítl vyjevit její zpovědní tajemství. Tuto teorii dnes nelze ani prokázat, ani jednoznačně vyvrátit. O její pravdivosti by snad mohla svědčit králova nebývalá aktivita v mučírně, kde sám pálil Jana na bocích pochodní, i fakt, že vyslýchat arcibiskupovy úředníky kvůli volbě kladrubského opata bylo zbytečné, neboť král už všechny podrobnosti jistě znal.
Jan Nepomucký byl umučen 20. března 1393 na staroměstské rychtě (dnes dům č. 12 na rohu ulic Rytířské a Na Můstku). Jeho tělo bylo svrženo z Karlova mostu a o necelý měsíc později nalezeno na pravém břehu Vltavy.

Autor článku: Muzeum Nepomuk
.
.
.


.
.
.


.
.
.


.
.
.

.
Líbil se mi plůtek kolem sochy, takže pár jeho fotografií
.


.
.
..
.
..
.
..
.
..
.
.

 


Komentáře

1 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 26. února 2011 v 8:41 | Reagovat

Zajímavé vyprávění příběhu kolem Jana Nepomůckého. :-)

2 Romi Romi | Web | 26. února 2011 v 8:44 | Reagovat

Maruško sochy Jana Nepomuckého (až na jeho tragický konec!) jsou krásné:) Plot se také povedl. Můj bývalý švagr je umělecký kovář a podobná stále krásná oplocení a cokoliv dělá..

3 Jarka Jarka | Web | 26. února 2011 v 8:52 | Reagovat

Jan Nepomucký musel být velmi vzdělaný člověk, podrobnosti o jeho životě jsem neznala, ten článek byl moc zajímavý. :-)Snímky jsou moc hezké, už proto, že krásně svítilo sluníčko a dnes svítí zas. Přeji ti hezký víkend! :-D

4 Blanka Blanka | Web | 26. února 2011 v 16:14 | Reagovat

Maruško,moc zajímavé čtení a taky se mi moc líbí modrounké pozadí na tvých fotkách :-)
U nás taky svítí sluníčko :-D

5 Hanka Hanka | Web | 26. února 2011 v 22:11 | Reagovat

Maruško, opět bezvadná reportáž se zajímavým povídáním. Snímky máš moc pěkné. :-)
Blog zlobí pořád, viď!? ???
Měj se hezky. :-)  Hanka

6 Jája Jája | Web | 6. března 2011 v 12:27 | Reagovat

"Svatý Jene z Nepomuku drž nad námi Čechy ruku" ni hned naskočilo, jen nevím, kde to má původ...?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama