Nová Cerekev - kostel

31. ledna 2012 v 8:57 | Marie |  Cestou necestou
V sobotu jsme si po dlouhé době udělali s manželovo rodiči výlet. Jaruška nás pozvala, ať se jedeme s nimi podívat na kostel a synagogu v Nové Cerekvi. Kromě Nové Cerekve jsme se zajeli podívat ještě na poutní místo na vrchu Křemešníku a cestou domů jsme navštívili vodní tvrz v obci Sudkův Důl. Ti kteří navštěvují blog u mě i u Jarušky, uvidí v nejbližší době na obou blozích takřka totožné záběry. Jaruška začala se zveřejňováním fotografií z našeho výletu již včera a já jí budu pomalu a jistě kráčet v patách.MrkajícíSmějící seZajímavosti sepsané z mnoha písemných záznamů několika generací novocerekvických občanů:


Nová Cerekev leží na Českomoravské vysočině, 12 km od Pelhřimova. Za stara též nazývaná Cerekev biskupská. Nová Cerekev byla pravděpodobně založena roku 1224 biskupem Pelhřimem.
V blízké Moravči byl zřízen toleranční kostel Helvétské Confese, kam byli přiděleni evangelíci, hlásící se po vydání tolerančního patentu k této církvi, tehdy asi 400 osob. O tom, že byly ve starých dobách u kostela vedeny matriky, svědčí poznámka, že je psal kolem r. 1680 Kašpar Řivnáč - kantor. Původní kostel byl dřevěný a zván tehdy "cierkev". Od toho přeneseno jméno na obec a ta nazývána Cerekví. Kdy vznikl dřevěný kostel, známo není. Jak dokazují průzkumy přízemní věže ze 14. století, je to nejstarší dochovaná část původního kostela.
V roce 1760-65 připadly statky Nová Cerekev a Čížkov hrabatům Voračickým. Jedno z hrabat Voračických, majitel statků Nová Cerekev a Čížkov a po něm pozůstalá vdova Antonie Terezie, vybudovali pravděpodobně v letech 1750-60 kostel v nynější podobě, bez věže. Popud k tomu byl asi následující: Jednou, když bylo mimořádně laciné obilí, nakoupil ho hrabě výhodně velké množství a brzy prodal s mnohonásobným ziskem. Rozhodl se, že za tento vysoký výtěžek dokončí a zkrášlí stavbu kostela. Avšak v jedné z listin jsem se dočetla, že ani jeho pozůstalá manželka Antonie Terezie nemohla pro vysoké náklady stavbu kostela dokončit. Jiný zápis praví, že katolický kostel byl dostavěn v r. 1758 za hraběnky Antonie Terezie. Adam Voračický z Paběnic na Prčicích zřídil v kostele rodinnou hrobku, kterou dal obnovit říšský hrabě a císařský komorník pan František Helfrid Voračický, jak dokazuje latinský nápis na náhrobním kamenu.
V roce 1790 potkalo městys Nová Cerkev velké neštěstí. V č. p. 145, v místech bývalé Kartáčovány, stávala v 18. století. "Flusárna" žida Gabriela na výrobu louhu (hydroxidu), a právě při vaření potaše (drasla) došlo k požáru, při kterém shořela celá východní část osady včetně kostela a farní budovy. Ze čtyř krásných zvonů, které se před požárem nalézaly na věžích, mohly být ulity pouze tři. Značným přičiněním občanů dostal kostel záhy nové zvony z tvrdého dřeva, ale byl pokryt pouze šindelem.
V roce 1822 postihlo městys Novou Cerekev neštěstí znovu, a to ještě větší. Dne 4. června kolem druhé hodiny odpoledne neopatrností novocerekvického občana Antonína Štědrého (č. p. 16) vypukl značný požár, dle jedné zprávy - při škvaření sádla. V krátké chvíli zachvátil střechu kostela, věž se zvony, faru, školu a 99 domů spolu se stájemi a stodolami se obrátilo v prach a popel. Plameny šlehaly tak, že nejen všechna okna v kostele popraskala, ale i všechen majetek a zboží do kostela uschované, padly plamenům za oběť.
O život přišlo pět dospělých osob a tři děti. Přes okamžité přispění a pomoc sousedů při hašení a za pomoci mnoha lidí se podařilo zachránit jen 17 domů. Brzy po požáru přišly lijavce, kdy se zřítily četné komíny a zdi. Dobročinné přípěvky, které vynesly sbírky konané v naší vlasti, pomohly občanům znovu zbudovat kostel i své příbytky.
Další majitel tohoto panství Rokos (letopočet není uveden) dal vybudovat pilíře a oblouky pod klenbami (kopulemi) kostela. Také jej dal stáhnout železnými tyčemi. Majitel Rokos byl důstojníkem a měl mimo těchto statků také statek Pavlov a dům v Pelhřimově, ve kterém bydlel.
Další majitel Václav Schulz bydlel v Nové Cerekvi, kde byla také úřední kancelář. Vybudoval zámek v Čížkově. Po Václavu Schulzovi přešly statky na hraběte Auersperga. Ten dokončil čtvrtou kopuli (klenbu) kostela a z velkého nedokončeného chóru udělal nynější menší.
Katolický kostel je zasvěcen anglickému patronu, biskupu a mučedníku 12. století, svatému Tomáši Becketovi z Canterbury, jehož pohnutý život a hrdinná smrt byly zpracovány mnoha umělci. Je to snad jediný kostel v Čechách zasvěcený tomuto patronovi. Plán ke stavbě byl vzat podle kostela sv. Jakuba v Praze. Od té doby se pouť slaví na svátek sv. Jakuba koncem července.
ZDROJ: Mgr. Libuše Hodíková
 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 31. ledna 2012 v 9:18 | Reagovat

Maruško, podařilo se ti vyhledat mnoho zajímavého o městečku, i o životě v něm, pěkně jsem si početla. ;-) Některé snímky máme opravdu jak přes kopírák, ale vím, že přijde spousta dalších, kde budou věci, kterých jsem si ani nevšimla. Už se moc těším. :-D

2 Ema Ema | Web | 31. ledna 2012 v 14:54 | Reagovat

Stejné, přesto jiné než u Jarušky.:-)
Koukám, co je u vás sněhu. U nás nic!:-(
Pohodové odpoledne přeji.:-)

3 Lucie Lucie | Web | 31. ledna 2012 v 17:06 | Reagovat

Já jsem si říkala:,,Jak je tohle možné? Vždyť tohle už na blogu měla Jaruška! Že by Maruška zkopírovala článek? No to se mi nezdá..." .... a teď koukám, že výlet do Nové Cerekve jste s Jaruškou podnikly dohromady :-D Ani jsem nevěděla, že se znáte :-) :-)
Fotky z Nové Cerekve jsem už u Jarušky viděla, Tys nás obohatila ještě o další :-) Moc se mi líbí ta synagoga :-) A předposlední fotka s prosvítajícím sluníčkem se Ti moc povedla :)

4 Romi Romi | Web | 31. ledna 2012 v 17:34 | Reagovat

Maruško kostel je nádherný svojí velikostí a stojí za fotodokumentaci :-)

5 Marie Marie | Web | 31. ledna 2012 v 19:50 | Reagovat

[1]: Jaruško, vždyť jsem váhala, jestli mám fotografie kostela vůbec zveřejňovat. No ale když už jsem fotografie pořídila... ;-)  :-D

[2]: Emi, u nás skoro žádný sníh není, tyhle fotografie jsou z Českomoravské vysočiny.  ;-)

[3]: Lucko, Jaruška je maminka mého manžela a když nám to časově výjde rádi spolu všichni jedeme na výlet. No a pak z toho vznikají totožné články. ;-)  :-D

[4]: Romi, z velikosti kostela sem byla naprosto fascinovaná. Přišlo mi, že se svými rozměry do Nové Cerkve ani nehodí. Mezi malými domy na návsi ční jako obří kolos.

6 helena-b helena-b | Web | 31. ledna 2012 v 20:02 | Reagovat

Maruško, zase jsem o něco chytřejší. Díky za krásné fotky i komentář k nim a "trošku" té historie. ;-)

7 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 1. února 2012 v 7:23 | Reagovat

Jak tak čtu tož Cerekev postihovalo jedno neštěstí za druhým. Kostel je krásný a snímečky také. U Jarušky jsem už Cerekví cestovala. :-)

8 Hanka Hanka | Web | 1. února 2012 v 20:31 | Reagovat

Krásné snímky a zajímavé povídání, Maruško. :-)  Fotily jste s Jaruškou stejná místa, ale fotky jsou rozdílné, přece jen se díváte každá jinak, ... to znám moc dobře. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama