Masopust

21. února 2012 v 20:04 | Marie |  Tradice
Masopust,masopust,
do kola mě holka, pusť!Pod názvem masopust se skrývá celé období od tří králů až do začátku postní doby, hlavně pak poslední tři dny, jímž toto období končí. Nejde o církevní svátek, ale byl zařazen do církevního kalendáře, takže jeho termín se určuje podle Velikonoc. Odehrává se před popeleční středou, která zahajuje předvelikonoční postní období. A protože Velikonoce jsou pohyblivým svátkem, může být masopustní neděle v rozmezí od 1.února do 7.března.
Oslavy masopustu jsou písemnými záznamy doloženy ze 13. století, ale jejich původ sahá pravděpodobně mnohem dál do minulosti. Často je tato tradice dávána do souvislostí se starověkými slavnostmi, z nichž např. bakchanálie na počest boha úrody a vína Dionýsa neboli Bakcha se časem staly synonymem pro orgie.
Tak jako proti všem podobným svátkům s tancem, množstvím jídla, pití a přemírou bujnosti, vystupovala katolická církev i proti masopustu. Zákazy však byly zbytečné a ani sředověké snahy přemístit alespoň část oslav do kostelů a klášterů se nezdařily. Nicméně se podařilo zahrnout maopustní dny mezi církevní svátky a určovat jejich termín.
Svátek pro všechny
Masopust je ve srovnání s ostatními svátky zvláštní svátek. Možná proto, že se jej nikdy nepodařilo přizpůsobit liturgickým předpisům. Oblíbily si ho všechny vrstvy obyvatel, od nejchudších až po panovníky. Čeští králové zvali na bohaté hostiny šlechtu a později i zástupce městského stavu, nejprve na Pražská hrad a po třicetileté válce na císařský dvůr do Vídně. Zde se příslušníci šlechtických rodů bavili v maškarních převlecích.
Ve městech i na venkově se od středověku organizovaly taneční zábavy a průvody masek. V masopustních průvodech se často objevovalo paradování neoblíbených úředníků, některých profesí i lidských vlastností směšnými maskami.
Hod ďábelský
Se zábavou souviselo i dobré jídlo. Vyvářelo se doma, v hospodách i v zámeckých kuchyních. Původně to jistě souvielo s pocitem, že s nadcházejícím jarem a novou úrodou už není třeba úskostlivě šetřit zásoby. Časem se z toho stal zvyk. Lidé se tak připravovali i na nadcházející půst.
A proto se francouzský kazatel Olivier Maillard mohl upřímě rozčílit:
"Tito bídní křesťané otupělého ducha a těla, kteří se po tři dny cpou jídlem, oddávají se neřestem, opilství a dalším zhovadilostem, se nacpou k prasknutí a v tomto hýření neustanou až do půlnoci masopustního úterý. Teprve pak budou vůbec schopni začít dodržovat velikonoční půst."
Tři masopustní dny
Tučný čtvrtek : U nás se masopust slavil tři dny. Přípravou byl tučný čtvrtek před masopustní nedělí s pestrým jídelníčkem včetně masa- původně se jedlo hovězí, jehněčí a zvěřina, od 19.stol. nastoupila obliba zabijaček a tradiční vepřové pečeně s knedlíky a zalím zapíjené pivem.V této době se také začala za masopustní jídlo považovat pečená husa. Panovalo přesvědčení, že na tučný čtvrtek musí člověk jíst a pít co nejvíce, aby měl celý rok sílu.
Taneční neděle: Hlavní zábava začínala v neděli. Po bohatém obědě se všichni chystali na taneční zábavu, která se často protáhla až do rána. Plesy, tancovačky a zábava leckde začínaly už v sobotu a končily v pondělí v noci.
Často se pořádaly i specializované zábavy. Některé byly jen pro svobodnou mládež, na tzv. mužovský bál zase směli jen ženatí muži a vdané ženy, na Chodsku se konaly babské bály, věnované vdaným ženám. V každém kraji si lidé vymysleli jiné návy a jiné zvykosti. Nadšení, s jakým dokázali tancovat, dodnes připomíná dobová pověra, že jak budou tanečníci vysoko, takové vyroste toho roku obilí nebo len.
Velmi často se na masopustní dny plánovaly svatby, které dobře zapadaly do bujaré nálady. Zároveň odpadala starost s přípravou zvláštního pohoštění, protože jídla bylo dost. Lidé na venkově měli navíc v tomto ročním období na zábavu mnohem více času než v době polních prací.
Maškarní úterý
Vyvrcholením masopustu bylo úterý, kdy se pořádaly průvody maškar nebo hrály žákovské hry. Ty byly oblíbené zejména ve městech. V renesanci a baroku byly humorné a rozverné, přičemž nejoblíbenějším námětem byl soud s opilcem Bakchusem. Hlavní části hry bylo čtení obžloby se spoustou vtipů a narážek na sousedy. Jejím vyvrcholením bylo vykonání trestu, například "utopení" v kašně na náměstí. Mnohé prvky z těchto her se zachovaly a staly se součástí lidových obchůzek jako hrané scénky.
Čerpáno z knihy: ČESKÉ ZVYKY A OBYČEJE - Alena Vondrušková

Snímky jsem pořídila před kulturním domem v Milevsku, kde se maškary připravovaly k průvodu:
 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 21. února 2012 v 21:11 | Reagovat

Júúú Maruško, to jsou skvělé fotky, vidím, že se milevští opravdu vydováděli, mají parádní kostýmy, líbí se mi hipíci, dokonce tě pozdravili do objektivu. To jsi měla s dětmi prima den! :-D  :-)

2 Blanka Blanka | Web | 21. února 2012 v 23:54 | Reagovat

Maruško,tak nejdřív musím pochválit to tvoje krásně jarní záhlavíčko blogu!!!!
Na sněženky a všechny ostatní jarní kytky se už moc těším :-D
No a masky v průvodu jsou super!!!!
Moc se mi líbí prasátka,lední medvědi a spousta dalších :-)

3 Helena Lišková Helena Lišková | E-mail | Web | 22. února 2012 v 8:49 | Reagovat

Maruško, moc pěkné fotky jsi pořídila a děkuji za krásný článek. Jsem zas o něco moudřejší .-)

4 Elen Elen | Web | 22. února 2012 v 13:45 | Reagovat

Maruško, moc hezky jsi masopust popsala, ráda jsem se přiučila. Taky musím pochválit hezké, veselé fotky. Díky!

5 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 22. února 2012 v 16:20 | Reagovat

To je dobře,že jsou tyto zvyky stále živé. I v naší obci "mezi kopci" budeme mít masopust tuto sobotu s průvodem a muzikou,včetně řezníka se zabijačkou. Sice dnes je popelec, ale tady se na to nehledí. ;-)

6 Petra Petra | Web | 22. února 2012 v 19:12 | Reagovat

Skvělé kostýmy! My masopustní průvod stihli pěkně ve správném termínu už minulý pátek, ale v okolních vesnicích se pokračuje i tento víkend, ačkoli už by měla být postní doba...Na fotkách se mi nejvíc líbí šmoulové, ti by zaujali určitě Luciše:-)

7 Amelie Amelie | Web | 25. února 2012 v 10:52 | Reagovat

To je nádhera. Ti čuníci a Tři mušketýři.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama