31. března 2012 v 8:09 | Marie
|
Od Dobré vody jsme se vydali do Tučap, kde jsme se chtěli podívat na židovský hřbitov. Hřbitov leží na okraji obce, asi půl kilometru od návsi, na břehu Černovického potoka. Na hřbitov je volný přístup přes bývalou márnici. Při prohlídce hřbitova jsem byla překvapená jak je celý porostlý břečťanem. Břečťan rostl úplně všude, na zemi, na zdech hřbitova, na stromech a některé náhrobky jím byly natolik zaroslé, že tvořily jakési břečťanové kopule. Za pošmournějšího počasí by na mě takto zarostlý hřbitov působil celkem strašidelně.
Na zadní, pravděpodobně starší části hřbitova břečťan nerostl, v suché loňské trávě se všude na povrch draly mladé lístky lesních jahod. Tato část hřbitova se mi líbila mnohem víc než ta břečťanová.
Něco málo z historie:
Židé v Tučapech jsou doloženi v druhé polovině 17. století. Rozlehlý hřbitov byl založen před rokem 1713. Dochováno je cca 300 náhrobků barokního a klasicistního typu, nejstarší z roku 1737. Poslední pohřeb se zde konal cca v roce 1937 (v roce 1930 v obci žilo už jen 11 Židů). Hřbitov byl restaurován v 70. letech 20. století a roku 1979 byla opravena čtvercová márnice.
(zdroj: Blanka Rozkošná, Pavel Jakubec: Židovské památky Čech, Era 2004)
Márnice přes kterou se chodí na hřbitov:
Břečťanová část hřbitova:
Fotografie z druhé části hřbitova:
Fotografií jsem na hřbitově pořídila zase hodně a jen těžko se mi mezi nima vybírá, tak jestli se chcete podívat i na ostatní můžete nakouknout do
GALERIE.
Maruško, tento hřbitov, byl jeden z nejhezčích, na jakých jsem byla a líbil se mi právě díky tomu břečťanu.
Měli jsme štěstí, že byl přístupný. Poslední dobou si říkám, že to s našimi lidmi není až tak zlé. Při našich výletech už jsem viděla spoustu kapliček i těch hřbitovů volně přístupných a přitom neponičených. 