Sedlčany

4. července 2012 v 6:49 | Marie |  Cestou necestou
Poslední zastávkou výletu bylo město Sedlčany, které jak už jsem psala na začátku, bylo díky reklamnímu zapalovači s obrázkem místní radnice, motivem pro náš výlet do tohoto kraje.
Kdybych měla popsat, jak na mě Sedlčany zapůsobily, moc pozitivní by to nebylo. Malé náměstíčko, je v tomto městě asi hlavní křižovatkou pro auta. Jezdilo jich tam tolik, že dostat se přes silnici z jedné strany na druhou nebylo vůbec jednoduché. Mezi auty jsme se proplétali, ať jsme se pohli na náměstí kamkoli. Je to velká škoda, protože jinak by bylo sedlčanské náměstí moc pěkné. Kromě radnice, která mě svou krásou opravdu nezklamala, zde mají morový sloup a kašnu. A když už jsme se do Sedlčan podívali, udělala jsem i pár snímků kostela sv. Martina.Sedlčany jsou v současnosti třetím největším městem okresu Příbram. Leží v jeho jihovýchodní části a jsou sídlem pověřeného obecního úřadu, který spravuje přilehlé obce. Město leží v tzv. Sedlčanské kotlině na soutoku Mastníku a Sedleckého potoka.

První písemná zmínka pochází již z roku 1057. Již od 12. století byly Sedlčany střediskem Středního Povltaví. Na počátku 14. století patřila tehdejší trhová ves Rožmberkům, kterým také patřily místní zlaté doly. Za vlády Karla IV. je ale museli vrátit královské komoře. V 15. století získalo město mnoho privilegií a do znaku Rožmberskou pětilistou růži. V roce 1580 město získal známý stavitel rybníků - regent Jakub Krčín z Jelčan, který začal brzy vybírat od projíždějících kupců vysoké mýtné. Kvůli tomu se začali kupci městu vyhýbat a došlo proto ke sporu Krčína s tamním měšťanstvem. Další větší rozvoj města nastal až v roce 1894, kdy byla do města přivedena železniční trať Olbramovice - Sedlčany. Po listopadu 1989 došlo k privatizaci velkých průmyslových podniků, vzniku nových soukromých firem, úpravě historického jádra města i předměstí, ale také k částečnému úbytku obyvatel způsobenému hlavně nepříznivým přirozeným demografickým vývojem. Sedlčanská nemocnice na severní straně náměstí TGM. V roce 2003 došlo k reformě veřejné správy. Byl zrušen i příbramský okresní úřad a některé jeho pravomoce převzala také sedlčanská radnice.
Foto: Martin SteckerKostel sv. Martina
Raně gotický tribunový kostel byl postaven pravděpodobně v třetí čtvrtině 13. století. Pochází z huti kláštera v Milevsku. Přestavěn Rožmberky po roce 1374. Až do úprav v době baroka chránila kostel s přilehlým hřbitovem hradební zeď s dřevěným podsebitím, arkýřovými nárožními baštami, bránou, zdvihacím mostem a příkopem. V renesanci byla k západnímu průčelí přistavěna samostatně stojící zvonice, která byla spolu se zdmi kostela opatřena sgrafity (částečně obnovenými v 50. letech 20. století). V letech 1862-64 byl po celé délce severní zdi lodi přistavěn přístavek.


Odraz kostela v okně protistojícímu domu:
Nová radnice v Sedlčanech byla postavena a slavnostně otevřena v roce 1903. Autorem projektu novorenesanční budovy byl architekt Jan Heindl. Fasáda budovy je bohatě zdobena sgrafity od L. Nováka. V budově dříve, kromě radnice, sídlila i městská spořitelna. Dnes je zde sídlo Městského úřadu a Regionálního informačního střediska.


 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 4. července 2012 v 9:01 | Reagovat

Maruško, to jsou nádherné snímky. Kostel je krásný, ale ta radnice je ještě hezčí a tobě se ji podařilo parádně vyfotit i v detailech. Sedlčanští, můžou být na svou radnici moc pyšní. :-D  :-)

2 helena-b helena-b | Web | 4. července 2012 v 21:09 | Reagovat

Krásné stavby. Líbí se mi odraz kostela v okně. :-)

3 Ema Ema | Web | 5. července 2012 v 0:45 | Reagovat

Maruško, krásné snímečky jsi pořídila. Ta radnice je moc krásná.
Měj krásný a pohodový prodloužený víkendík.:-)

4 Amelie Amelie | Web | 8. července 2012 v 11:40 | Reagovat

Jůů, nádherné fotky, tam to znám. Jezdila jsem tam s holkama na logopedii, občas si tam jezdím pro knížky.

5 Hanka Hanka | Web | 9. července 2012 v 11:43 | Reagovat

Parádní fotky, Maruško! Vidím to stejně, jako Jarka, kostel je nádherný, ale na radnici nemá, ta je opravdu fantastická. :-) Detaily se ti povedly, je fajn, když vyjde počasí, proti šedivé obloze architektura tak pěkně nevynikne. Odraz v okně je super! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama