Milevsko - Premonstránský klášter

21. listopadu 2012 v 16:34 | Marie |  Cestou necestou
Minulý týden jsem jela s manželem do Milevska, naší Aničce na rodičovskou schůzku. Vyjeli jsme o dost dřív, abychom se měli čas po Milevsku truchu podívat. Toto městečko jsem navštívila již po několikáté a v domění, že už jsem vám fotografie z něj ukázala, při našich návštěvách jsem už nikdy moc nefotografovala. Minulá středa byla mezi pošmournými dny, ale výjimečně slunečná a k fotografování přímo lákala. Doma jsem pak chtěla porovnat snímky, o kterých jsem si myslela, že už jsem vám je ukázala a vybrat jich jen pár, na ukázku toho jak bylo v Milevsku opět pěkně. K mému překvapení jsem však zjistila, že jediné fotografie, které jsem vám z Milevska ukázala, byly z masopustu. Mám tedy co napravovat. Tentokrát nemám snímků moc, fotografovala jsem pouze okolí kláštera. Příště se ale polepším a ukáži vám i záběry z města.

Klášterní most

Cesta do milevského kláštera vedla po dřevěném mostě, ale ten po protržení rybníka při povodni v roce 1840 už nebyl obnoven. Přes Milevský potok byl postaven nový kamenný most. Byl postaven v 19. století. Má dva oblouky, na něm je postavena socha Jana Nepomuckého. Tato socha byla přenesena z původního mostku.

Premonstrátský klášter

Byl založen roku 1184 až 1187. Jedná se o nejstarší klášter na jihu Čech. Založil jej pán Jiří z Milevska. Na jeho výstavbě se podílel i budoucí opat Jarloch se svými řeholníky. Čtyři roky po jeho založení klášter vyhořel. V době husitských válek byl klášter zničen. Současný opat kláštera veškeré cennosti ukryl na Příběnice, ale po dobytí tohoto hradu, došlo ke zničení i těchto cenností.

V 15. století jej vlastnili Rožmberkové, po nich Švamberkové. Kryštof ze Švamberka klášter v 16. století prodal pánům z Hodějova.

Za jejich působení byl klášter částečně opravován, byla obnovena hráz rybníka , byly vytvořeny nové příkopy a hradby. Zvláštní péče byla věnována důkladnějším zpevněním hrází rybníka.

Po Bílé Hoře byl pánům z Hodějova zkonfiskován majetek, včetně Milevského kláštera. Klášter byl zpustošený a okolní vesnice opuštěné a podle slov kronikáře v Milevsku vše zelo chudobou, bídou a lidským pláčem.

Císařským rozhodnutím byl klášter přidělen premonstrátskému klášteru na Strahově. Opět začíná další snaha o znovuobnovení původní slávy kláštera. Za císaře Josefa se museli premonstráti vrátit do Prahy, ale přes vše se jim podařilo, že byl klášter přidělen ke klášteru Strahovskému.

Hlavní branou z roku 1885 se vstoupí na nádvoří. Po pravé straně je budova bývalé latinské školy. Jednalo se o nejstarší školu v kraji.

Chrám Navštívení Panny Marie

Naproti bráně je děkanský chrám Navštívení Panny Marie. Jde o třetí největší románský chrám v Čechách. Jedná se trojlodní chrám. Ve 13. století byl raně goticky přestaven, pozdější přestavba byla v 19. století novorománská. Nyní je po celkové rekonstrukci.

Má štíhlou siluetu se dvěma věžemi a je postaven ze žulových kvádrů. Vchod do chrámu je v románském stylu. Vstupní brána a hradební zeď jsou zbytky opevnění. Délka chrámu je 56 metrů, šířka je přes 17 metrů a výška od podlahy ke klenbě je 14 metrů. Hlavní loď je od postranních oddělena arkádovými pilíři. Síla zdiva v kostele je okolo 1,5 metru. Chrám byl založen souběžně s klášterem.

K východní části je připojena sakristie Původně to býval malý kostelík, kde se konaly pobožnosti, před vystavením chrámu. Jedná se o nejstarší budovu z roku 1187. Tato raně gotická kaple nese též název Opatská kaple sv. Markéty.

K jižní straně kostela jsou připojeny budovy klášterního konventu. Jsou též novorománské, stejně tak budova sakristie a části ambitů. Konvent má uzavřený čtvercový tvar, uprostřed bývala zahrada. Nesla jméno Rajská. Dnes je konvent přístupný veřejnosti. V jeho areálu jsou vystaveny archeologické nálezy z města, kláštera a dobová platidla.

Budovy děkanství, konvent, oltáře, obrazy a i hrobky byly poškozeny za husitů.

Na druhém klášterním nádvoří býval pivovar, cukrovar a hospodářské budovy.
ZDROJ: Wikipedie


 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 21. listopadu 2012 v 16:56 | Reagovat

Maruško, tak to jsem lepší mež ty. :-D Už jsem dávala milevský kláštěr v zimě i v létě a dokonce jednou i město. A zase jsem si dnes uvědomila, jak se dá jedno místo nafotit několika způsoby. Máš úplně jiné fotky, moc krásné s nevšedními záběry. Například toho kamenného mostu jsem si ani jednou nevšimla. 8-O  :-D

2 Intuice Intuice | E-mail | Web | 21. listopadu 2012 v 18:19 | Reagovat

Krásné fotečky! Nejvíc mne zaujaly sluneční hodiny! :-)

3 Marie Marie | Web | 21. listopadu 2012 v 20:10 | Reagovat

[1]: Jaruško, pořád jsem přemýšlela o tom, jak je možné že jsem žádné fotografie Milevska nezveřejnila. Byla jsem přesvědčená, že už jsem článek o Milevsku dělala. Miky mi ale dneska připoměl, že jsme sice Milevsko už fotografovali, ale snímky nám bohužel navždy zmizely ve starém PC, který nám kleknul. :-(

[2]: Děkuji. :-)

4 Marcela Marcela | Web | 21. listopadu 2012 v 22:27 | Reagovat

Maruško, do těchto končin opravdu moc často nezabrousím, za celou sezonu znám z Milevska jen cestu z autobusáku do práce a obráceně, ale je to tam moc hezké,že?

5 Marie Marie | Web | 22. listopadu 2012 v 8:56 | Reagovat

[4]: Marcel, z toho, že pracuješ v Milevsku usuzuji, že od sebe bydlíme nedaleko, že? ;-) Ale jinak máš pravdu, samotné Milevsko i jeho okolí je moc pěkné. :-)  :-)

6 Jarmila Jarmila | Web | 22. listopadu 2012 v 10:22 | Reagovat

Fotky kláštera jsem už viděla u Jarušky. Ale ten krásný kamenný most až u tebe. Moc pěkná fotka je ta zpod mostu. :-)
Krásné fotky. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama