Duben 2013

Hřebíček

26. dubna 2013 v 9:03 | Marie |  Bylinky
Naše Anička trpí na afty, poslední dobou se s nimi hodně potýká. Nabízela jsem jí propolis, který mě osobně na afty vždy spolehlivě zabral. Anička, ale bohužel propils nemá ráda, protože jí připomíná med který nejí. A tak jsem musela vymyslet něco jiného. Sahla jsem tedy po svých bylinkových knížkách a objevila hřebíček.MrkajícíSmějící se


Hřebíčkovec vonný - hřebíček

Přírodopisné údaje:
Hřebíčkovec vonný je vzdyzelený tropický strom, původem z Moluckých ostrovů. Pěstuje se v Zanzibaru, na Madagaskaru, v Západní Indii a na celé řadě indomalejských ostrovů. Planě rostoucí stromy jsou asi 20 m vysoké, s hladkou šedou kůrou. Kožovité listy jsou eliptické nebo kopinaté, se siličnými nádržkami. Nachově červené květy jsou sestaveny v hustých květenstvých. Plodem je purpurová bobule. Jako koření (hřebíček) se používá nerozvitá usušená poupata, která obsahují velké množství silic.

Lidové pověry:
Hřebíček by měl každý stále nosit na osobní ochranu, nebo k získání náklonosti opačného pohlaví. Náhrdelník z hřebíčku, navlečený na červené niti, se věšel nad kolébku dítěte, aby bylo v bezpečí.

Léčivé účinky:
O hřebíčku se říká, že je z aromatických koření nejvíce povzbuzující. Má štiplavý, hřejivý účinek, který zvyšuje "oheň" v žaludku, tiší nevolnost, uklidňuje zkažený žaludek a škytavku, stimuluje krevní oěh a podporuje funkci jater. Je to také mocné antiseptikum a používá se při infekcích zažívacího traktu, dýchacích cest a močového systému ( ať jsou bakteriální, virové, nebo plísňové) a v mnoha výrobcích ústní hygieny.
Vnitřně:
Ti, kdo trpí prochlazením, ucítí vlnu tepla po celém těle, když vypijí hřebíčkový čaj nebo víno svařené s hřebíčkem. Je to vynikající lék pro nervový systém, který uvlňuje napjetí, mírní úzkost a zahání depresi. V dýchacích cestách slouží jako expektorans, které čistí hlen a pomáhá zahánět rýmu a jiné infekce, zatímco jeho teplo vyvolává pocení a může snížit horečku. Lidé, kteří trpí sennou rýmou a rinitidou ( zánětem nosní sliznice), mohou nalést úlevu v antihistaminovém účinku hřebíčkového čaje. Hřebíček pomáhá také zažívání, omezuje křeče, ulevuje při větrech a potporuje vstřebávání živin. Astrigentní účinky jaho taninu jsou užitečné při léčení průjmu. Když se hřebíček používá několik týdnů před porodem, připraví dělohu na stahy, a hřebíčkový olej se používal k masážím během porodu, když byly stahy příliš malé.
Zevně:
Když vás bolí hlava, zkuste vdechovat hřebíčkový olej nebo si jim potřít spánky. Jeho anestetické účinky také otupí bolest zubů - prostě namočte kousek vaty do hřebíčkového oleje a přiložte ho na bolavý zub. Když přidáte hřebíčkový olej do zředěného alkoholu, můžete si připravit mazání, který pomůže bolavým svalům a artridě. Je to také užitečný léčivý a dezinfekční prostředek na řezné a jiné rány a pro léčení kroužkového lišeje a dermatofytózy nohou.

Recepty:

Hřebíčkové kapky a mazání

20 - 30 hřebíčků
1/4 l francovky
Do francovky dáme hřebíčky a po 10-15 dnech můžeme použít jako mazaní při svalové únavě, při revmatismu, žaludeční nevolnosti. Potíráme břicho, při celkové skleslosti zátylek a nohy při potivosti. Používáme i při bolestech kloubů a šlach jako mazání.
Vnitřně užíváme na kostce cukru při pálení žáhy a nevolnosti žaludku. 5-10 kapek. Můžeme užívat i několikrát denně.

Hřebíčková žvýkačka

Proti bolesti zubů pomůže žvýkat hřebíček. Obsahuje protizánětlivé a bolest mírnící éterické oleje. Hodí se i při zánětech dásní.

Hřebíček proti bolestem zubů

1 francovka ( 165 ml)
25-30 hřebíčků
Lahev francovky a hřebíček necháme na slunném místě louhovat 30 dnů. Když nás náhle rozbolí zub, naneseme vatou výluh hřebíčku a hned se nám začne ulevovat.


Kloktadlo z hřebíčku

10-15 hřebíčků
250 ml vroucí vody
Hřebíčky najemno rozdrtíme a zalijeme vroucí vodou. Necháme louhovat asi 30 minut. Pak menší množství slijeme, doplníme teplou vodou a kloktáme. Zbylý nálev, ve kterém jsme ponechali hřebíčky, používáme stejným způsobem při dalčím kloktání.

Hřebíčkový olej na afty

1/2 sáčku hřebíčku
1 malá francovka
Hřebíček nasypeme do lahvičky a zalijeme francovkou. Necháme asi týden louhovat. Olejíček můžeme zředit 1 malou lžičkou vody. Vyplachujeme s ním ústa při krvácení dásní, neředěný se používá na afty.

ZDROJ: ( Magické rostliny- Susan Lavenderová, Anna Franklinová; Rady babky kořenářky- Anne McIntyre; Recepty z domácí lékárny)

Hřebíčkový olej na afty:
Čtyři jarní

24. dubna 2013 v 9:07 | Marie |  Flora
Včera jsem se vydala s Miky na malou procházku. Chtěla jsem mu ukázat rozkvetlý plácek plný nádherně žlutě svítících hlaviček podbělu. Bohužel podběl odkvétá velmi rychle a místo rozzářených malých sluníček, které tam byly ještě minulý týden, jsme už našli jen hlavičky odkvetlé a skolněné. Zapár dní skolněný podběl znovu svoje hlavičky pozvedné, a to tentokrát v bílé ochmýřené kráse.
Procházku nám to ale nezkazilo, prošli jsme se mezi poli, s obdivem naslouchali jarní písni skřivana a pozarovali jaro, které je zatím u nás stále ještě v počátcích. Nafotila jsem jen pár snímků a z těch jsem vybrala stejně jen čtyři. Mrkající


Tak tady jsou čtyři jarní snímky:

Křivatec žlutý, zákonem chráněný.Violka vonná - v bílé i fialové variantě.


Dvě léčivé bylinky rostoucí a zdobící svět vedle sebe - sedmikráska s violkou.A nakonec rozkvetlý špendlík.Usmívající se

Z kachních námluv

22. dubna 2013 v 13:41 | Marie |  Fauna

Na jedné březnové procházce jsem s Aničkou u řeky Lužnice pozorovala kachní námluvy. Nejednalo se o krásné zásnubní tance, které je možné vidět například u jeřába, ale o bitku mezi dvěma kačery. Jejich sporem byla samozřejmě kachní samička, která jen čekala, jak souboj mezi kačeřími nápadníky dopadne. Oba kačeři byli vzájemném zápolení velmi neúprosní a bojovali na tak milá ptačí stvoření, celkem tvrdým způsobem. Navzájem se tahali za peří, až si vyvraceli hlavičky a pronásledovali se po souši i po vodě. Během svého zápolení si ale přesto svojí vyvolenou oba hlídali a jakmile se k ní přiblížil jiný sameček, oba ho společnýma silama zahnali. Hned jak další sok odletěl, pustlili se ti dva kačeři, do dlašího boje mezi sebou, jako by je nikdo nevyrušil. Který z nich nakonec svojí kachní lásku vyhrál, jsem se s Aničkou nedozvěděla, protože jejich boj byl nejen nelítostný, ale i nekonečně dlouhý. A přiznám se, že nás už jejich zápasení asi po dvaceti minutách přestalo bavit.Mrkající
Dneska jsem cestou na nákup viděla, jak jednu kachní samičku, měli pro sebe tři kačeři. Hlavou mi prolétla otázka, jestli jim vůbec stojí za to, mezi sebou tak tvrdě zápasit, když jim nakonec stejně nevadí, že se o jednu kachnu dělí tři.Smějící se


Kačeři i s jejich vyvolenou:


Kačeří zápasení:

A některé páry už měly ve svém výběrů partnerů jasno a spokojeně si užívaly dne:

Letos poprvé na rybách

18. dubna 2013 v 11:49 | Marie |  Na rybách
Sluníčko se nám konečně ukazuje v celé své kráse a láká k pobytu venku. I nás s Honzíkem svými paprsky vylákalo k prvnímu letošnímu rybaření. Na ryby jsme se společně vydali v sobotu. Chvílemi sice bylo chladno, slunce se nám sem tam schovalo za mraky a jednou nás dokonce zastihl déšť, to ale nemohlo nic změnit na naší dobré náladě a radosti z pobytu u řeky. Sledovali jsme jak voda v řece plyne, sem tam se v ní zatřpytlily sluneční paprsky a nebo občas pofukující vítr po její hladině honil vlnky. Naše první úlovky nebyly velké a všechny jsme je vrátili vodě.Usmívající seRybaření nám zpestřovaly svojí přítomností divoké kachny. Bylo na nich znát, že jsou na přítomnost lidí u řeky zvyklé. Kromě toho že nám bezostychu zobaly návnadu z kyblíku, vzala si jedna z kačen vařené kolínko i Honzíkovi přímo z ruky.
Jihlava ZOO - ukázka dravců

11. dubna 2013 v 12:49 | Marie |  Cestou necestou
Opravdu po hodně dlouhé době vkládám fotografie dravců z jihlavské zoo, které jsem vám víc jak před třemi měsíci slíbila. MrkajícíSmějící se

Puštík obecný:
Sokol stěhovavý:
Raroh jižní:


Luňák červený:
Orel mořský:

Sovice sněžní:
Pár fotografií, které se nám podařilo udělat během ukázky sokolnictví:

Fotografie dravců jsou poslední snímky, které jsem ještě neukázala z naší loňské dovolené u mého mladšího bratra. Snad se vám líbily a nalákaly vás k brské návštěvě nějaké pěkné zoologické zahrady. MrkajícíUsmívající se