Albrechtice nad Vltavou

20. května 2013 v 15:29 | Marie |  Cestou necestou
Z Býšova jsme se vypravili na prohlídku netradičního hřbitova v Albrechticích nad Vltavou. Jestli někdy pojedete kolem, určitě se na tento hřbitov zajděte podívat. Stojí to za to.Usmívající se

Kostel sv. Petra a Pavla

Kostel je v obci situován na mírném návrší. Jeho původní románský sloh prozrazuje hlavně hranolová věž s charakteristickými podvojnými okénky v nejvyšším patře. Jeho původ je možno klást do druhé poloviny 12. století. První písemná zpráva je z let 1344 - 1350.
Zajímavostí v síni jsou dva náhrobní kameny z konce 16. století a začátku 17. století zhotovené zemřelým rytířům Oudražským. Nápis na větším kameni patří urozenému rytíři panu Bohuslavu Oudražskému z Kestřan a na Oudražích (+1610) a nápis na menším kameni dítkám jmenovaného, Ctiborovi (+1599), Janu (+1605) a Alžbětě (+1606).
Mimořádně významná je malířská výzdoba interiéru, kde jsou stěny pokryty monumentální kompozicí Posledního soudu, rozčleněnou do několika pásů. Celistvě jsou malby dochované zvláště v presbytáři, kde je objevil v roce 1943 akademický malíř Jiří Jelínek.
Původní podoba kostela byla značně pozměněna četnými opravami, přístavbami a přestavbami. Poměrně závažné zásahy přinesla kostelu a souvisejícím objektům 1. polovina 19. století. Rozsáhlá stavební činnost souvisela s aktivitou místního faráře Víta Cízy, který působil v Albrechticích v letech 1819 - 1854. Roku 1828 nechal chrám vybílit, Fr. Jenschta z Českého Krumlova opravil varhany, pořízeno bylo nové zábradlí ke schodišti z lodě na kruchtu a sakristii, kobku a kostnici pokryla nová šindelová krytina. O rok později byl v kostele zbudován boží hrob. V roce 1830 byl pak postaven na protější straně sakristie přístavek, tzv. oratorium, roku 1832 byl přelit velký zvon na věži a došlo k výrazné venkovní úpravě východního závěr kostela. V roce 1840 dále zhotovil malíř František Mikule z Jinína kopii obrazu sv. Petra a Pavla na hlavním oltáři, který o šest let později namaloval pro Albrechtický kostel i obrazy Křížové cesty. Z Cízova podnětu byl také pořízen nový ciferník na věžních hodinách s pozlacenými čísly, vyzdoben oltář i kazatelna, opravena kostnice a na výtězný oblouk byl namalován znak patrona chrámu, Prospera hraběte z Bercholdů.
Řadu let byl však kostel devastován a dokonce v roce 1947 došlo k zomítání vzácných maleb. Tyto byly znovu odkryty a restaurovány akademickými malíři Františkem Kotrbou a Karlem Mezerou v roce 1962. Další renovace kostela byla provedena v roce 1988, kdy byly opraveny věžní hodiny. Současně bylo jejich ruční natahování změněno na elektrické. Namontován byl i nový ciferník s pozlaceným očíslováním. Dále bylo provedeno nové zastřešení celého kostela, oplechování v mědi, štukové omítky a nátěry.
Náhrobní kapličky


Kolem kostela se rozprostírá vesnický hřbitov, který je zdoben jednotně řešenými kapličkami s lidovými malbami a veršovanými náhrobními nápisy.
Původcem myšlenky zbudovat zemřelým na ohradní zdi hřbitova pomníčky ve tvaru liché půlkruhové arkády nesené dvěma sloupy, byl farář Vít Cíza. Za jeho působení v letech 1819-1854 byly postaveny téměř všechny kapličky. Pouze kaplička, na které je nápis zaznamenaný ve farní pamětní knize pod číslem 106, pochází z doby, kdy byl farářem František Toušek, který také dotyčný nápis složil a zapsal (1882-1913). Dále kapličky, na nichž jsou nápisy pod číslem 107 a 108, pocházejí z dob nástupce dr. Josefa Záruby (1913-1921). Tedy kromě těchto tří posledních byly všechny kapličky stavěny ve 40. letech 19. století za faráře Víta Cízy, který také všechny nápisy na pomníky složil.
První skupina tří kapliček byla stavěna z jara roku 1841. Tyto pomníky jsou zdobeny železnými křížky, obrazy patrona nebo patronky zemřelého. Podobné pomníky svým drahým chtěli postavit také Matěj Kubíček a ještě jeden chalupník. Jelikož se do trojice nikdo jiný nepřihlásil, postavil farář Cíza třetí pomník na svůj náklad pro jednoho lazara. Jelikož se postavené pomníky líbily všem osadníkům, vznikla myšlenka vybudovat další kolem celého hřbitova. Za čtyři roky stálo kolem hřbitovní zdi 60 kapliček. Scházelo jich dvacet, aby byl hřbitov zcela ohražen. Pátým rokem byl již celý hřbitov obehnán kapličkami.
Poté se kapličky začaly stavět přímo na zdi kostela. Vyjímku tvoří monumentální, architektonicky ztvárněný "památník", věnovaný albrechtickým duchovním, charakteristicky uístěný k východnímu závěru kostela. Je zhotoven z cihel, 3,5 sáhu vysoký a 2 sáhy široký a místo železného kříže je kříž zlacený. Vymalována je na něm večeře Páně a ve spodní části plochy je rozsáhlý 48. řádkový nápis.
Od poloviny 19. století prošel albrechtický hřbitovní areál řadou úprav. Ty však jeho původní vzhled značně poškodily a porušen byl také kompoziční rytmus trojic památníku na ohradní zdi. Také vzlínající vlhkost poznamenala malby Františka Mikule. Proto již v roce 1883 musela být řada památníků opravena akademickým malířem Václavem Šebelem z Písku. Nejrozsáhlejší renovační akce proběhla v letech 1931-1934, při které Tomáš Peterka a akademický malíř Josef Kousal z Prahy opravili či spíše vymalovali patrně všechny kapličky. Poslední etapa restaurátorských a rekonstrukčních prací na obnově náhrobních obrazů a nápisů, kterou prováděl Karel Mezera s dcerou Klárou skončila v roce 1987. Záhy poté Karel Mezera ve věku 78 let zemřel. Po jeho smrti údržbu prováděla několik let jeho dcera Klára.Fotografií z tohoto netradičního hřbitova jsem pořídila opravdu hodně. Myslím, že jsem vyfotografovala snad všechny opravené malby. Jestli se na ně chcete podívat, můžete nakouknout ZDE.
 


Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 20. května 2013 v 15:49 | Reagovat

Děkuji za pěkný článek s fotkami. Kostel má hodně vysokou věž. Kapličky jsou moc hezké, nikdy jsem podobné neviděla. Těm lidem se tam spí jako na zámku. :-)

2 Jarka Jarka | Web | 20. května 2013 v 16:33 | Reagovat

:-D Maruško, byla jsem se podívat na odkazu do tvé galerie a zdá se, že jsi opravdu nafotila všechny obrázky v kapličkách. :-D Bylo těžké odolat, něco tak krásného jsem ještě neviděla. Člověk ani netuší, kolik zajímavých míst má nedaleko od svého domova. :-)

3 Ema Ema | E-mail | Web | 21. května 2013 v 11:40 | Reagovat

Ten nádherný hřbitov jsem obdivovala včera u Jarušky. A dneska se kochám tvými snímečky. Úúúúúúžasné! :-)

4 Jarmila* Jarmila* | Web | 21. května 2013 v 11:53 | Reagovat

Maruško, hřbitov je moc krásný. :-) Líbí se mi kapličky. Každá má pěkný obraz.

5 Jarmila* Jarmila* | Web | 21. května 2013 v 12:09 | Reagovat

Prošla jsem si Galerii. Nádherné snímky obrazů jednotlivých kapliček. Maruško, dávám 1***. :-)

6 Dáša Dáša | E-mail | Web | 21. května 2013 v 12:32 | Reagovat

Ten hřbitov jsme před několika lety navštívili :-)
Moc se nám líbil :-)
Teď po rekonstrukci bude ještě krásnější :-)
Maruško, měj se moc pěkně :-)

7 Janah Janah | Web | 21. května 2013 v 13:44 | Reagovat

Hřbitov je skutečně unikátní - moc se mi líbí.

8 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 21. května 2013 v 23:45 | Reagovat

Opravdu krása, už jsem byla i u Jarušky. :-)

9 Marie Marie | Web | 22. května 2013 v 5:58 | Reagovat

[1]: Intuice, mě se líbila střecha u kostelní věže. Zdálo se mi že je dělaná z došek. :-)

[2]: Jaruško, každou kapličku zvlášť chtěl mít vyfocenou hlavně Miky, tak jsem mu vyhověla. ;-) Doma jsem pak nevěděla, který obrázek z těch všech vybrat ke zveřejnění. :-D  :-D  :-P

[3]: Emo, bylo to úžasné. Hřbitov se mi moc líbil a klidně bych se na něj jela podívat ještě jednou. :-)

[5]: Jarmilko, děkuji. :-)

[6]: Dášo, také jsem ráda že se v dnešní době nachází finance k tomu, aby se zachovala takováto krásná místa. Jen nás mrzelo, že jeden z opravených náhrobků už někdo ponočil... :-(

[7]: Ahoj Janah. :-)  :-)
Jsem ráda, že se ti hřbitov také líbil. ;-)  :-)

[8]: Maruško, kapličky kolem hřbitova jsou opravdu nádherné. Pan farář Vít Cíza, při stavbě kapliček v letech 1819 až 1854 jistě netušil, že se jeho dílo bude obdivovat i v roce 2013. ;-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama