Koloděje nad Lužnicí

22. května 2013 v 5:41 | Marie |  Cestou necestou
Dneska už jsme v prohlídce fotografií u posledního místa, které jsme do okolí Týna nad Vltavou podnikli. Naší poslední zastávkou byly Koloděje nad Lužnicí, kde se nachází zámek a židovský hřbitov. V Kolodějích jsme měli trochu smůlu, protože zámek byl v rekonstrukci soukrommého majitele a tedy zatím nepřístupen, ( přesto se nám podařilo pár snímků pořídit) a židovský hřbitov byl uzamčen. Klíče od hřbitova byli sice k zapůjčení v místním hostinci, ale všichni jsme už byli unavení, a nikomu z nás se již pro klíč nechtělo. Udělali jsme tedy jen pár snímků přes branku a zeď. Nasedli jsme do auta a spokojeni se zážitky z výletu se vydali na cestu k domovu.Usmívající se

Roubená chalupa, která se nám v Kolodějích líbila:

Barokní zámek Koloděje nad Lužnicí byl původně renesanční tvrzí, kterou si roku 1565 postavil Adam Čabelický ze Soutic. Součástí tvrze byl ve sníženém přízemí mlýn, v jehož těsném sousedství tekla řeka Lužnice, proto stojí tato část zámku na dubových pilotech.
V roce 1704 přešla tvrz do vlastnictví hraběte Františka Wratislava z Mitrowicz a s jeho rodinou zůstalo panství spjato po staletí. Tvrz prošla přestavbou do barokní podoby a přistavěna byla i kaple sv. Anny, která nese jméno po manželce Františka Karla Wratislava, Marii Anně, rozené Kinské, jež zemřela před dokončením stavby a v kapli našla místo svého posledního odpočinku. Kaple je dílem stavitele Jana Hybnera, jenž byl silně ovlivněn dílem mistra barokní architektury Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Zdobí ji stropní freska, která zobrazuje Pannu Marii se Svatou Trojicí.
Z konce 18. století pochází nástěnné malby, které krášlí celé první patro zámku a zobrazují scény ze života jednoho z předků Wratislavů z Mitrowicz, Václava, zvaného Tureček (1576-1635). Ten se jako patnáctiletý panoš zúčastnil cesty poselstva císaře Rudolfa II. do Cařihradu. Své vzpomínky na čtyřleté zajetí, které následovalo, zachytil ve vlastním cestopise "Příhody Václava Wratislava z Mitrowicz", jenž byl ve své době velmi oblíbený.
Rod Wratislavů z Mitrowicz a Schoenfeldu vymřel po meči roku 1943, poslední majitelkou zámku se stala Marie Terezie Wratislavová, provdaná za svobodného pána Dercsényi, majitele velkostatku v Dolních Počernicích. Ve čtyřicátých letech minulého století bylo celé panství znárodněno, zámecké prostory sloužily poté jako depozitář Muzea města Prahy a zbytek areálu násilně oddělila zeď, aby jej mohlo využívat místní JZD.
Dědic původních majitelů v restituci získal majetek zpět a po částech jej rozprodal.


Židovský hřbitov v Kolodějích nad Lužnicí se nachází napravo při silnici na Chrášťany a Bernartice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Založen byl po obvinění ze zavlečení morové epidemie (1681-82) do Týna/Vlt. a vysídlení Židů z panství. V rozsáhlém areálu je symbolický náhrobek na památku těch, kteří zahynuli v koncentračních táborech.
Zdroj - Wikipedie


 


Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 22. května 2013 v 6:07 | Reagovat

Krásné obrázky! Líbí se mi, jak je vše čisté a udržované! :-)

2 Jarka Jarka | Web | 22. května 2013 v 8:40 | Reagovat

Maruško, sice jsme tento výlet zakončili trochu smůlovatě, ale to nemění nic na tom, že to byl výlet skvělý a i tak jsme toho zažili a viděli až-až. :-)
Zdá se, že už jsi se s naším prvním výletem vypořádala, to já mám ještě v zásobě temelínské věže. :-P

3 Jarmila* Jarmila* | Web | 22. května 2013 v 19:03 | Reagovat

Maruško, už jsem obdivovala zámek a hřbitov u Jarušky. Ty jsi nabídla trochu jiné fotografie. Moc krásné. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama