Týn nad Vltavou - muzeum I

16. května 2013 v 7:53 | Marie |  Cestou necestouZámek - muzeum
Byl dokončen v roce 1699 jako hlavní sídlo arcibiskupské správy panství, náhradou za hrad po třicetileté válce zpustlý. Pozůstatky hradu bychom mohli najít v zámeckých zdech, budova je totiž částečně postavena z původního hradního kamene. Základem pro stavbu zámku se staly parcely tří gotických domů na horní straně náměstí. Architektem stavby byl pravděpodobně již zmiňovaný Ital Antonio de Alfieri
Zámek je dodnes nejrozsáhlejším objektem městského centra. Průčelí zámku je původní, ranně barokní s klasicistními úpravami a střešními štítky. Vstupní portál s ostěním pochází až z období po roce 1800. Celkový architektonický výraz budovy završuje pseudomansardová střecha.
V interiérech se dochovala zajímavá klasicistní dveřní ostění, která jsou dnes součástí expozice Městského muzea. Sklepy zámku jsou částečně tesány ve skále a ústí v nich podzemní chodby. Původně snad bylo počítáno s propojením všech sklepů na náměstí a vytvoření podzemní sítě pro případ válečného nebezpečí. Zda k realizaci tohoto záměru došlo je nejisté, speleologický průzkum odhalil chodby jen do úrovně kašny na náměstí, dále je jedno rameno zaslepeno a druhé zasypáno. Podle různých zpráv mělo podzemí navazovat na hradní sklepy. Při budování silnice v ulici pod hradem se tato teorie částečně potvrdila, neboť se propadla část povrchu. Podle pověsti měly podzemní chodby dokonce ústit až v zámečku v Hněvkovicích. Dnes je podzemí pod zámkem nepřístupné, zatopené vodou.
V přízemí zámku se v současnosti nachází Městská knihovna a v obou horních patrech Městské muzeum s expozicemi vltavotýnského regionu, vorařství, loutek a vltavínů.


Navštívit muzeum v této krásné historické budově určitě stojí za to. Prohlídka vám nabídne:

JIHOČESKÉ VLTAVÍNY
Expozice obsahuje jihočeské vltavíny různých lokalit.
I.SÁL
Expozice historie Vltavotýnska - od nejstarší doby osídlení území (starší doba kamenná) po dobu železnou.
II. SÁL
Historie města od 11. st. do 17.st.
III. a IV. SÁL
Historie města - doklady církevní činnosti, události z období vlády Marie Terezie, rozvoj místní drobné řemeslné výroby a zemědělství, interiér venkovské světnice, kroje, atd.
V. a VI. SÁL
Historie města až do období první světové války
Expozice vorařství, stavitelství lodí, řeky Vltavy
VII. SÁL - Expozice režiséra Alfréda Radoka
VIII. SÁL
významné vltavotýnské osobnosti, které se zasloužily o rozkvět města
dřevěný týnský betlém
KLASICISTNÍ SALÓNEK


Fotografie, které jsem zde pořídila nebudou ze všech sálů a exponátů, které muzeum nabízí. Představím vám na snímcích jen malou ukázku toho co mě v muzeu zaujalo. A i tak musím hodně vybírat, neboť jsem pořídila v muzeu kolem stovky snímků.MrkajícíSmějící se


Malá ukázka z nejstarší doby osídlení Vltavotýnska:JIHOČESKÉ VLTAVÍNY

Expozice byla otevřena v květnu 1987 u příležitosti 200. výročí vědeckého určení prvního Vltavínu na světě /okolí Týna nad Vltavou - profesor Josef Mayer, přírodovědná fakulta Univerzity Karlovy Praha/. Svůj název získal vltavín podle řeky Vltavy /německy Moldau - moldavit/.

Vltavíny jsou silně křemičitá skla, řadíme je mezi tektity, tedy skla přírodní /z řeckého tektos = tavený/. O jejich původu se vedly dlouhou dobu spory. Bývaly pokládány dokonce za strusku ze středověkých skláren nebo nejčastěji za skla sopečná. V současnosti převládá názor o vzniku vltavínů následkem přírodní katastrofy - dopadu meteoritu na Zemi, při němž došlo k přetavení pozemských hornin.
Vltavíny vznikly cca před 14,8 miliony lety, v mladších třetihorách, proto je nacházíme v třetihorních a čtvrtohorních sedimentech, v oblasti jižních Čech a jižní Moravy /jihočeské vltavíny mají zelenou barvu, moravské jsou nahnědlé/. V dávných dobách je vzácně na jihu Čech užíval i pravěký člověk na výrobu nástrojů. Větší zájem o vltavíny nastal až koncem 19. století, kdy se začaly používat ve šperkařství. Vltavín byl uváděn mezi drahými kameny jako ryze český kámen, při jeho úpravě však docházelo k vybrušování a zájem o něj upadal pro snadnou zaměnitelnost s obyčejným lahvovým sklem. V současnosti prožívá vltavín ve šperkařství svoji renesanci, používá se však převážně ve své nezměněné přírodní podobě. Kromě využití ve šperkařství jsou vltavíny předmětem sběratelství, využívají se i na poli vědy.

Expozice obsahuje jihočeské vltavíny různých lokalit, pro srovnání také moravské vltavíny a tektity z celého světa, horniny natavené při dopadu meteoritů, teorie vzniku tektitů, typy sedimentů, ve kterých se vltavíny nachází, nejstarší popsané exponáty a další informace.
Expozice vltavotýnského muzea se řadí svým rozsahem k největším v republice, obsahuje přes 1000 ks vltavínů.


KLASICISTNÍ SALÓNEK
Ukázka životního stylu venkovského šlechtice na přelomu 19. a 20. století /kdy se nábytek využíval/ obsahuje unikátní soubor černého bohatě zdobeného nábytku s marketeriemi a intarziemi /vykládání ozdobným kovem, perletí a dřevem/. Pochází z pozůstalosti šlechtické rodiny.Myslím, že pro dnešek prohlídka muzea bohatě stačí, pokračování nechám zase na příště.
Přeji vám všem pěkný sluníčkový den, plný úsměvů.Usmívající se
 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 16. května 2013 v 8:54 | Reagovat

Maruško, v tom muzeu bylo opravdu krásně, jsem ráda, že jsme ho navštívili. Taky jsem pořídila takovou hromadu fotek, že bych mohla ukazovat exponáty do Vánoc. Už teď vidím, že si s muzeem pohraješ mnohem podrobněji než já. Mám už totiž první patro vyřízené. :D  ;-)

2 Ytta Ytta | Web | 16. května 2013 v 9:13 | Reagovat

Muzeum vypadá skvěle.) Musel to být parádní zážitek.)
tobě přeji den plný usměvů:)

3 Otavínka Otavínka | Web | 16. května 2013 v 11:23 | Reagovat

Milá Maruško, díky za připomenutí. Právě před čtvrtstoletím jsem byla v Týně na vernisáži nové expozice Vltavínů. Byly doby, kdy jsem Týn nad Vltavou navštěvovala často, měla jsem ta tetičku. :-)

4 Intuice Intuice | E-mail | Web | 16. května 2013 v 19:47 | Reagovat

Měli jste pěkný den! :-)

5 Katka Katka | Web | 16. května 2013 v 21:08 | Reagovat

To jsou náhody - včera jsem Týn nad Vltavou obdivovala u tebe a hned na to mi naskočila Jarka, dnes to bylo obráceně. Jarka a hned na to ty :-) To jste se věru poměly :-D

6 Marie Marie | Web | 17. května 2013 v 7:38 | Reagovat

[1]: Jaruško, máš pravdu u muzea se trochu pozdržím. Vypadá to na tři nebo na čtyři články. :-D  :-D

[2]: Ytto, zážitek to opravdu byl. Muzeum není moc velké, přesto je velmi útulné a plné zajímavostí. ;-)  :-)

[3]: Otavínko, zdravím Tě. :-)  :-)
Jestli tě fotografie z Týna potěšily vzpomínkami, tak je moje radost z výletu dvojnásobná. :-)  :-)  :-)

[4]: Měli. ;-)  :-D

[5]: Ahoj Katko, je to tak. Nějaký čas teď budeme mít s Jaruškou velmi podobné články. :-D A výlet stál opravdu za to. :-)

7 Jarmila* Jarmila* | Web | 17. května 2013 v 16:05 | Reagovat

Maruško, udělala jsi v muzeu krásné fotky. :-) Vltavíny pěkně vyniknou, když jimi prochází světlo.

8 Marie Marie | Web | 19. května 2013 v 6:20 | Reagovat

[7]: Vltavíny byly opravdu moc pěkný, každý z nich je originál - jiný odstín zelený, jiný tvar atd. Stojí to za to je vidět. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama