Chanovice

25. června 2013 v 8:10 | Marie |  Cestou necestou
Naším posledním zastavením, které jsme si naplánovali byla obec Chanovice. K navštívení této obce, nás zlákal zámek a skanzen, který zde mají. Bohužel, když jsme dojeli do Chanovic, rozhodlo se slunce schovat za mraky. Fotografie jsou díky tomu tmavé a nepříliš kvalitní. Snad se vám i přesto malá procházka po Chanovicích bude líbit. Začínáme kostelem a zámkem.MrkajícíUsmívající seNejstarší písemná zmínka o Chanovicích pochází z roku 1352. V registrech papežských desátků z této doby je uveden chanovický kostel jako farní. Tehdejšími patrony kostela byli bratři Batík a Vintíř z Chanovic.


Kostel Povýšení Svatého Kříže
Jednou z dominant Chanovic je Kostel Povýšení Svatého Kříže.
Původní kostel je datován jako pozdně románský z 1. poloviny 13.století.
V konfirmačních knihách je zaznamenán přehled farářů až do husitských válek, kdy byl kostel pravděpodobně opuštěn.
Záznam o koupi zvonu koncem15. století nasvědčuje tomu, že činnost kostela byla znovu obnovena.
Zásluhu na tom zřejmě měli noví majitelé panství, slavný rod Chanovských z Dlouhé Vsi, kteří se rozhodli kostel přestavět.
Jan Ignác Dlouhoveský, pražský biskup, nechal kostel vysvětit 14. září 1688. Přestože byl kostel přestavěn a vysvěcen, zůstal kostelem filiálním (pobočný kostel při kostele farním).
V roce 1717 koupil chanovické panství zbožný Ferdinand Jáchym Rumerskirch, který dal zubožený kostel opět do pořádku a zavedl pravidelné nedělní bohoslužby. Roku 1751 získal dekret na zřízení chanovické fary a stal se patronem kostela. Kuriozitou je, že narozdíl od okolních farností nemuseli naturální desátky odvádět chanovičtí poddaní, ale hradil je sám F.J. Rumerskirch. Při účasti na bohoslužbách sedávala vrchnost podle starobylých zvyklostí na pravé straně presbyteria (kněžiště) na zvlášt pro ni určené lavici (sedile) . Protože nebylo malé chanovické presbyterium pro patrona kostela dost důstojné, nechal Rumerskirch přistavět nové oratorium (čestné místo pro patrona kostela , dnes je zde Boží hrob). Na tomto oratoriu sedávali ještě roku 1945 poslední šlechtičtí držitelé panství , Goldeggové. V kostele přibyla také nová sakristie, kazatelna, byly provedeny další úpravy. Čas konání bohoslužeb byl přesunut z nevhodné polední doby na 10 hod. (v létě 9 hod.). Rumerskirch daroval kostelu vzácný kříž vyřezávaný ze slonové kosti, prý samotným císařem Ferdinandem III. Zachovaná literatura hovoří o oltářním obrazu sv. Jana Nepomuckého od Škréty, tento obraz zde však už bohužel nenajdeme.
Velký požár v roce 1781 zachvátil i kostel, ale to nejcennější, zvon kostela (zvon sv. Pavla), datovaný do 15. století, vyvázl bez úhony a zvoní na kostele dodnes. Eduard rytíř Daubek nechal v kostele zhotovit nádherná vitrážní okna. Jejich autorem je malíř František Bohumil Doubek , který vymaloval i strop a stěny kostela. V současné době můžeme vidět pouze stropní alegorii, ostatní fresky byly přebíleny.
Na konci 70.let 20.století prošel kostel rekonstrukcí. Malíř Josef Fencl provedl odbornou restauraci mobiliáře, který pochází převážně z 18. století a obsahuje např. obraz Panny Marie Zbraslavské, obraz Piety a sochu Panny Marie Lurdské. Nová dlažba bohužel překryla dva nečitelné náhrobní kameny patřící zřejmě prvním z rodu Chanovských.Zámek Chanovice


Barokní zámek se nachází v obci Chanovice na Klatovsku v Plzeňském kraji. Zámek tvoří komplex jedno a dvoupatrových budov nepravidelného půdorysu kolem ústředního čtvercového nádvoří, do kterého vede dlouhý průjezd. Zachovalo se původní gotické zdivo s renesančními a barokními přestavbami. V interiéru zámku se uskutečňují příležitostné výstavy, ve sklepních místnostech je expozice lidových řemesel a v bývalých klenutých stájích lidové hračkářství. Na zámek navazuje rozlehlý park s vodními nádržemi a glorietem z 19. století. Původní gotická tvrz vznikla ve 14. století. Od 15. století ji vlastnili Chanovští z Dlouhé Vsi, kteří tvrz několikrát upravovali a patřila jim až do roku 1717, kdy ji koupili Rumerskichové, kteří nechali tvrz přestavět na barokní zámek. Od roku 1811 patřily Chanovice rodině Becherů, za kterých byl celý zámecký areál upraven prakticky do dnešní podoby.

Celý zámecký areál v Chanovicích dnes tvoří společenské, vzdělávací, kulturní, ubytovací, odpočinkové a sportovní centrum pro občany šesti vesnic obce a pro návštěvníky obce. V Zámecké budově sídlí Muzeum Lidových řemesel. 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 25. června 2013 v 8:43 | Reagovat

Škoda Maruško, že nás to sluníčko zradilo. Zámek je moc krásný a zasloužil by si fotky v záři reflektorů, pardon, sluníčka. Je krásně udržovaný, jako i celé jeho okolí a mě se ty tvé fotky líbí i přesto, že jsou trochu tmavší. :-D  ;-)

2 Jarmila* Jarmila* | Web | 25. června 2013 v 13:03 | Reagovat

Maruško, přes nepřízeň počasí jsi udělala krásné snímky. :-) Moc se mi kostel i zámek líbí.

3 Intuice Intuice | E-mail | Web | 25. června 2013 v 14:23 | Reagovat

Líbí se mi, jak je vše upraveno a upraveno. :-)

4 Katka Katka | Web | 25. června 2013 v 19:09 | Reagovat

To je bezva, že je zámek využíván a tudíž udržován.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama