Kamenný most v Písku

2. června 2013 v 10:13 | Marie |  Cestou necestou
Konečně se také dostávám k našemu dalšímu společnému výletu, který jsme s Jaruškou podnikli. Tentokrát naše cesta vedla do Písku a jeho nedaleké obce Kestřany. Již několik let jsem si přála navštívit město Písek v době kdy se zde koná akce "CIPÍSKOVIŠTĚ ". Kromě doprovodného programu, který tuto akci provází jsou to hlavně sochy stvořené z písku, které lákají ke shlédnutí. Jejich fotografie si ve své procházce po Písku nechám až nakonec. A zatímco Jaruška už je s prohlídkou fotografií z výletu takřka nakonci, já teprve začínám kamenným mostem v Písku.MrkajícíSmějící se

Kamenný most v Písku

Kamenný most v Písku je nejstarším dochovaným mostem v Česku, přemosťuje řeku Otavu. Je postaven v gotickém slohu. Na mostě jsou umístěny repliky barokních soch a kříže.
Název mostu

Neoficiálně se most jmenuje Jelení, je tomu podle pověsti proto, že ve středověku bylo rozhodnuto, že se bude jmenovat podle prvního, kdo přes něj přejde na druhý břeh Otavy. Stalo se ale něco, co nikdo nečekal a prvním chodcem se stal jelen z blízkých lesů, a tak je dnes most pojmenován podle něho. Pokud ale zavítáte do královského města Písek, většina lidí ho bude nazývat "starý most".
V roce 2007 bylo rozhodnuto, že se most bude oficiálně jmenovat Kamenný most v Písku, čímž skončil dlouholetý spor o název památky.

Stavba

Most byl vybudován zřejmě ve 3. čtvrtině 13. století během vlády Přemysla Otakara II. První písemné záznamy o mostu však pocházejí až z roku 1348, kdy se o něm zmiňuje Karel IV., který výnosem nařídil, že pokuty vybírané v městě musí být používány na jeho údržbu. Zajímavostí je, že byl stavěn na suchu. Až po jeho dostavbě byla řeka uměle převedena do nového koryta, které procházelo pod mostem. Most se stal důležitou spojnicí na solné stezce, která spojovala baltské oblasti se Středomořím.
Most je dlouhý 109,75 m včetně zdí na levém předmostí a široký 6,25 metrů, z toho vozovka 4,5 m. Most stojí na 6 pilířích a je tvořen 7 oblouky. Oblouky mostu byly často poškozovány povodněmi, do dnešního dne se zachovalo 6 původních oblouků o rozpětí 7,0-8,2 m, z roku 1768 pochází segmentový oblouk o rozpětí 13 m. Tento oblouk byl určený k proplouvání vorů. Původní most míval na svých koncích 2 mostní věže, které se do současnosti nedochovaly. První se zřítila roku 1768 během povodně i s hlásným a druhá byla úmyslně stržena kvůli nárokům na dopravu roku 1825. Na levém břehu řeky za mostem je možné si prohlédnout jejich fragmenty, které byly vyloveny ze dna řeky během jedné z mnohých oprav mostu.


Pohled z mostu směrem k vodní elektrárně:
Sochy

Na mostě můžeme vidět pískovcové repliky barokních soch ve čtyřech sousoších. Sousoší Kalvárie pochází z 18.století z dílny čimelického umělce Jana Hammera. Můžete vidět sochy Panny Marie, Maří Magdalény a apoštola Jana. Kříž s Kristem měří 6 metrů (originál ulil cínař Václav Hanzl). Repliky pocházejí z roku 1997. Dále sousoší Jana Nepomuckého s dvěma anděly (originál od neznámého autora). Od května 2004 je kompletní se sochou anděla od sochaře Kačera.
Následující sochy - Sv. Anny Samotřetí a sv. Antonína Paduánského (originály pocházejí z roku 1770). Několik let byly sochy uloženy v koncertní síní Kostela Nejsvětější Trojice. Od května 2010 jsou po restaurování uloženy společně s rozměrnými obrazy českých panovníků v expozici Prácheňského muzea ve sladovně.
ZDROJ: WIKIPEDIE 


Komentáře

1 Otavínka Otavínka | Web | 2. června 2013 v 10:27 | Reagovat

Nádherné fotky a opravdu jedinečné záběry. Taky ohromné štěstí na počasí a pěkně vyfocené sochy na mostě. Dokud jsem bydlela v Písku, většinou jsem měla rande na mostě. Povodeň v roce 2002 jsem oplakala, ale moc pěkně to spravili. :-)

2 Intuice Intuice | E-mail | Web | 2. června 2013 v 11:17 | Reagovat

Ten druhý snímek s tím mostem, nábřežím a mraky je moc pěkný. :-)

3 Jarmila* Jarmila* | Web | 2. června 2013 v 11:26 | Reagovat

Most je krásný. :-) Překvapila mě informace, že byl stavěn na suchu a pak sem přivedena řeka.
Nějaký maturant asi Jana Nepomuckého vybavil šerpou. :-D

4 Jarka Jarka | Web | 2. června 2013 v 15:14 | Reagovat

Maruško, máš pravdu. Mám připravený ještě jeden článek a jsem s výletem na konci. Náhodou nám to docela hezky vyšlo, protože teď se budu chodit kochat fotkami k tobě a celé si to naše výletování zopakuji. ;-)  :-D

5 Marie Marie | Web | 3. června 2013 v 4:38 | Reagovat

[1]: Otavínko, ráno než jsme vyjeli, byla obloha úplně šedá a pršelo. Skoro to vypadalo, že výlet vzdáme. Nakonec jsme se rozhodli že to risknem a vyplatilo se nám to. Když jsme dojeli do Písku, už nám krásně svítilo sluníčko. ;-)  :-)

[2]: Intuice, děkuji. Také mám ráda, když jsou na snímcích vidět mraky. Fotografie má hned jinou atmosféru. :-)

[3]: Jarmilko, i pro mě byla tato informace nová. Říkám si, jestli se na stavitele mostu v té době nekoukali přeci jenom, trochu jako na blázna. ;-)  :-D

[4]: Jaruško, mě příprava fotek trvala tentokrát opravdu dlouho. Co jsem začala chodit do práce, tak zase nestíhám. 8-O  ;-)  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama