Kestřany - Dolní tvrz

10. června 2013 v 8:55 | Marie |  Cestou necestou
Z města Písku jsme se vydali do nedalekých Kestřan. K návštěvě této obce nás zlákaly dvě tvrze stojící hned vedle sebe. Tvrze jsou pojmenované na Dolní a Horní tvrz. Dolní tvrz je pěkně opravená, ale bohužel není přístupná. Obdivovat se dá jen zvenku, a i to stojí za to. Horní tvrz na sou rekonstrukci teprve čeká, je však spřístupně a je možno tedy nahládnout i dovnitř. K Horní tvrzi se podíváme až zítra, dnes začneme prohlídkou Dolní tvrze.MrkajícíUsmívající seKestřany jsou starého původu. Byly založeny už ve 14. století. Roku 1315 je první písemná zmínka o daru píseckému klášteru od Alberta z Kestřan, Kestřanští z Kestřan. On i jeho synové Michal, Šimon a Bartoloměj byli velmi pobožní.
Historie obou tvrzí se prolíná, přestože se jedná o dvě rozdílné stavby. Horní tvrz je starší, Dolní tvrz byla založena později.
1360 po úmrtí sirotků měly Kestřany připadnout králi, ale na něm si je vyprosili Buzek, Přibík a Jakub ze Lhoty.
1396 v Horní tvrzi sídlí Arnošt Údražský z Kestřan.
1416 na Dolní tvrzi sídlí synové Mikuláše Barocha.
Na Dolní tvrzi sídlí potomci starého rodu Barochů. Ctibor Baroch zemřel za krále Ladislava. Jeho syn Mikuláš Baroch prodal Dolní tvrz Bohuslavovi z Kestřan roku 1475. Od této doby Dolní tvrz postupně chátrá.
Roku 1446 byla Horní tvrz včetně dvorců prodána Vaňkovi Koktanovi. Dědictvím připadla jeho synovcům, dále pak Bohuslavovi.
Po něm vládli jeho synové. Jan, Petr, Bohuslav.
1491 byly obě tvrze a i oba dva dvory a část vesnice prodány Jindřichovi ze Švamberka. Dolní tvrz je uvedena jako pustá.
1523 tyto tvrze odkoupil Petr IV. z Rožmberka. Měl ta místa rád a chtěl zde trávit stáří. Po jeho smrti, za vlády jeho synovce Jindřicha VII. z Rožmberka, byla postupně Horní tvrz obnovována. Byl postaven další dvůr. Na Dolní tvrzi byl zřízen pivovar 1553. Později tato tvrz sloužila jako sýpky i jako kravín. K tomuto panství náležela Sudoměř a Dobev. Bylo přikoupeno Zátaví.
1574 po smrti Jindřicha připadla tvrz jeho manželce Elišce a poté byl jejím dědicem Kryštof ze Švamberka. 1534 po jeho smrti patří Kestřany Borské větvi.
1588 prodal Jan Vilém část majetku Píseckým a část Drahonickým pánům.
Jeho syn Jiří Ernreich se nepřidal k stavovskému odboji a přesto po bitvě u Záblatí byl poškozen na svém majetku. Stejně jako ostatní vesnice byly Kestřany vypleněny a drancovány.
Po smrti Jana Viléma si dědictví rozdělily jeho tři dcery.
Kestřany připadly Františce Polyxeně z Paaru. Horní tvrz jí připadala neútulná a tak si postavila nový zámek. Po smrti svého manžela vše prodala 1685 Zuzaně z Gerštorfu.
Pak dalšími prodeji tvrze opět změnily majitele. Stal se jím Adam Humprecht Koc z Dobrše. Byl to známý lidumil , hejtman kraje a lidový léčitel, ale kvůli těmto aktivitám panství upadalo.
1700 tvrze odkoupil Ferdinand ze Schwarzenberka a ten je začlenil do svého rozsáhlého Protivínského panství.

Dolní tvrz

Dolní tvrz je na rovině. Jednalo se o vodní tvrz. Chránily ji močály řeky Otavy. Z hlubokého příkopu , který byl před branou už v roce 1699, není nic.
Tvrz má lichoběžníkový tvar. Nejstarší částí je východní křídlo jižní budovy.
Výraznou dominantou je čtvercová kamenná věž. Síla jejích zdí je 1,5 metru. Věž je třípatrová, původně byla obehnaná dřevěným opevněním. Přístup byl v úrovni prvního patra. Obytné prostory byly v dalších poschodích. Na severní straně jsou zbytky prevetu. Věž má malá, nepravidelná okna a zazděné střílny.
Na severozápadní straně je mladší, válcová věž. Byla postavena v době husitské. Přístup do ní vedl z hradeb. Pod věží bylo vězení.
Okolo jsou hospodářské a obytné budovy.
Zdroj: WIKIPEDIE
 


Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 10. června 2013 v 9:05 | Reagovat

Pěkný výlet i pěkné počasí! :-)

2 Jarmila* Jarmila* | Web | 10. června 2013 v 13:17 | Reagovat

Dolní tvrz vypadá pěkně, upraveně. Moc se mi líbí malovaný obrázek. :-)

3 Jarka Jarka | Web | 10. června 2013 v 20:32 | Reagovat

Taky se mi moc líbí ten malovaný obrázek. Nevím, jak je starý, ale i na něm vidím na střeše místo, pro čapí hnízdo. :-) Máš parádní fotky, mě se ty, které jsem fotila proti sluníčku, nepovedly. 8-O  :-D

4 Marie Marie | Web | 11. června 2013 v 6:47 | Reagovat

[1]: Měli jsme štěstí, byl to jeden zmála slunečných dní, mezi těmi deštivými. ;-)

[2]: Jarmilko, Dolní tvrz je opravdu pěkně opravená. Manžel se někde dočetl, že je k prodeji za 2 500 000 milionu. ;-)  :-D

[3]: Jaruško, fotky proti sluníčku jsem hodně probrala a ty co zbyly, jsem ještě doupravovala. ;-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama