Slatina

22. června 2013 v 6:16 | Marie |  Cestou necestou
Naučná stezka končila v obci Slatina. I tady jsem našla s Jaruškou objekty pro naše foťáčky. Při hledání informací o této obci, jsem byla překvapena její bohatou minulostí. Posuďte sami:


Založení vsi Slatiny

Ves Slatina u Horažďovic, dříve uváděno u Lnář, byla založena v polovině 12. století, kolem roku 1150. Patří spolu s několika dalšími vsi mezi nejstarší v okolí. Např. ves na Hradišti - dříve Na Gradišti, ves Pole - dříve Na poli, ves Záboří, Bratronice, Slivonice, Pačejov aj. Okolí bylo zalesněno a jen málo osídleno. Jednalo se o dřívější rozptýlené slovanské osady, jejichž středisky byla slovanská opevněná hradiště "Na Hradišti" u Kasejovic a dále hradiště Na Práchni. Jejich původ sahá do období osídlování této oblasti Slovany.

Původní slovanská osada se vyvíjela v ranně středověkou ves. Nejstarší obydlená místa jsou v prostoru čp. 7, 22, 23, 24, 26, 27, 29, 31, 33, 48. Postupnou kolonizací přicházely další rodiny a osazovaly prostory stále na této obydlené straně. Č p. 21, 28, 30, 45 a v další kolonizační vlně to byly prostory čp. 2, 3, 4, 5 aj.

Vzhledem k názvu vsi z něhož vyplývá, že se rozkládá na slatinné a bažinaté půdě, se při osídlování využíval terén vyšší, skalnatější a sušší. Nejstarší získaná půda ždářením je právě směrem za těmito nejstaršími osídlenými místy. Tito starousedlíci se postupně stávali gruntovníky. Nejstarší získaná pole jsou směrem od Liští, přes Trávníky, Stružka, Na dolích, k Novému, k Náramku a Hořicum. Všude jinde v okolí byly husté lesy (pralesy) a původní divoká příroda. Kolem roku 1170 bylo již získáno přes 100 korců půdy t.j. cca. 30 hektarů.

Založení církevního statku ve Slatině

Velkým zásahem do vývoje ranně středověké vsi ve Slatině bylo založení a vybudování církevního dvora (statku) kolem roku 1220 a postavení kostela zasvěceného sv. Václavu svatojiřským klášterem na Pražském Hradě. Tento klášter založil a vlastnil v této oblasti 7 dvorů (církevních statků).


Svatojiřský klášter, který je jedním z nejstarších v Čechách (byl založen roku 973) se značně podílel na kolonizaci této oblasti. S církevním statkem byl postaven i již zmíněný dřevěný kostel zasvěcený sv. Václavu. Byl to první kostel v okolí. Další kostel byl postaven ve Velkém Boru až v roce 1283 Johanity ze Strakonic, dále kostel v Chanovicích až v roce 1357 a kostel v Kadově v roce 1384.

Svatojiřský klášter vlastnil dvůr ve Slatině a v Poli celkem 56 let do roku 1284, kdy biskup Tobiáš je prodal za 170 hřiven stříbra panu Bohuslavovi, purkrabímu na hradu Zvíkov (formulář biskupa pražského Tobiáše z Bechyně, kapitola 233, strana 177). Text prodejní listiny biskupa pražského Tobiáše z Bechyně si mužete přečíst zde.

Slatina se stává vrcholně středověkou vsí

Založením a rozvojem církevního statku a další kolonizací se počet rodin ve Slatině rozrůstá na 30 a čítá celkem 160 obyvatel. Do dnes tradované a používané rozdělení "ve vsi" a "v chalupách" spadá do tohoto období kolonizace a rozvíjení středověké vesnice.

Vypálení a zničení kostela ve Slatině

Kostel ve Slatině, jakož i kostely v okolí byly vypáleny v době husitských válek. Bylo tomu v létě 1421, kdy majitelem slatinského statku byl Střízek z Nebřehovic u Písku. Jan Žižka táhnul se svým vojskem podruhé na hrad Rábí. Vypálil a zbořil kostel v Kadově a Přibíkovi, který se uchýlil na hrad Rábí poničil i tvrz. Dále vypálil kostel ve Slatině. Odtud vyslal část vojska do Chanovic, ale ta se v hustých lesích stočila směrem k Bezděkovu a zbloudila. Kostel v Chanovicích tedy zůstal zachován. Vojsko se dále vydalo směrem na Velký Bor, kde johanitům pobořilo hrad a kostel. Odtud pokračovali na Horažďovice a Rábí. Při tomto druhém obléhání hradu Rábí ho Žižka dobyl, ale přišel o oko, které mu údajně vystřelil Přibík z Kadova.Slatina v roce 1894 (zleva: bývalý hostinec, nová synagoga a kaplička) - ZDROJPostavení zděné kaple ve Slatině

Na místě vyhořelého kostela byla postavena zděná kaple sv. Václava. Postavili ji páni Nebřehovičtí, kteří slatinský statek vlastnili celkem 203 let. V roce 1765, kdy byl vystavěn nový kostel v Kadově a vysvěcen na sv. Václava za velké slavnosti, daroval ze slatinské kaple Ferdinand Kunáš z Machovic kadovskému kostelu stříbrný kalich a mešní roucha. Kapli nechal zbořit lnářský hrabě Kristián při stavbě špejcharu a postavil vedle pouze malou zvonici (kapličku).


Synagoga
Původní dřevěná synagoga stála v centru ghetta. Stála na čtyřech nosných dřevěných sloupech. Byla velmi malá, o rozměrech asi 8 x 6 metrů. Nová synagoga ve Slatině je samostatně stojící patrová, prostě klasicistní stavba s valbovou střechou. Vnější rozměry budovy činí 18,9 x 11,4 m, výška po hlavní římsu 7 m. Vystavěna byla v roce 1868 (podle některých pramenů již v roce 1850). Bohoslužby zde probíhaly až do roku 1912. V září roku 1917 opustil Slatinu poslední Žid a téhož roku koupil synagogu za 10 800 Kčs obchodník a učitel hudby pan Karel Volmut. Podnikavě ze "šůlu" přestavěl kupecký krám a z modlitebny stodolu. Po druhé světové válce se odstěhoval a opuštěná stavba sloužila k různým účelům obce i vzniknuvšího Jednotného zemědělského družstva. Když pak družstvo synagogu využívalo ke skladování strojených hnojiv zdálo se, že její osud je zpečetěn. Naštěstí ji po sloučení družstev tehdejší vlastník JZD Svéradice v roce 1975 prodalo a noví vlastníci ji v roce 1983 obnovili do dnešní podoby.


Ještě jedno ohlédnutí na kapličku, nesedáme do auta a jedeme dál. 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 22. června 2013 v 8:37 | Reagovat

Maruško, musím tě vždycky obdivovat s jakou trpělivostí opisuješ údaje o místech, která navštívíš. To já jsem lenoch líná a když je příležitost ofotit ceduli, uchyluji se jen k jejímu zveřejnění. :-) Škoda, že jsme neměli na Slatině více času, docela by mě zajímal tamní židovský hřbitov. Ty mám moc ráda. ;-)

2 Intuice Intuice | E-mail | Web | 22. června 2013 v 12:30 | Reagovat

Kaplička se mi líbí! Čistá, upravená. :-)

3 Jarmila* Jarmila* | Web | 22. června 2013 v 12:52 | Reagovat

Maruško, jsem ráda, že uvěřejňuješ data o jednotlivých stavbách. :-) Hned se dovím něco velmi zajímavého. Požehnej Bůh ruce tomu, kdo opravil synagogu. Když jsem četla o jejím osudu, jezdil mi mráz po zádech. Ještě, že jsem jí dřív viděla u Jarušky.
Škoda, že jste neměli víc času (stejně jste se zatoulali daleko od Tábora) a nezajeli do Chanovic. Podle mapy je tam spousta památek. To by se vaše foťáky vyřádily. :-D
Přeji pohodový víkend. :-)

4 ajka ajka | Web | 22. června 2013 v 14:12 | Reagovat

Páni, parádní foto a ještě tolik info, supr ;-)  :-)

5 Dauma Dauma | E-mail | Web | 22. června 2013 v 15:03 | Reagovat

Maruško, vy jste ale navštívili hodně krásných míst. :-)
Nově upravená kaplička se mi moc líbí :-).
Máš krásné fotky a k tomu skvělé informace a tip na výlet.
Přeji Ti příjemný víkend :-)

6 Marie Marie | Web | 25. června 2013 v 8:18 | Reagovat

[1]: Jaruško, o mě taky. ale všechno se bohužel stihnout nedá. ;-)

[2]: Intuice, mě se taky líbila. Škoda, že jsme neměli víc času se po Slatině podívat, jistě by tam bylo k fotografování mnohem víc objektů. ;-)

[3]: Jarmilko,Chanovice byly naší poslední zastávkou, ale ani tady jsme si neprohlédli bohužel všechno. :-(  ;-)

[4]: Ajko, díky. :-)

[5]: Daumo, vždycky když jedeme s Jaruškou na společný výlet autem, snažíme se naplánovat trasu, kde stihneme víc věcí najednou. ;-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama