Křemešník

23. listopadu 2013 v 7:31
Vrch Křemešník (765 m) je nejvyšším vrcholem Pelhřimovska. Leží asi 9 km jihovýchodně od města Pelhřimova v Českomoravské vrchovině. Ve vrcholových partiích byla vyhlášena v roce 1985 přírodní rezervace Křemešník.
Na vrcholku, uprostřed rozsáhlých lesů, byl v 1. polovině 18. století postaven poutní kostel Nejsvětější Trojice. Tato hodnotná pozdně barokní stavba vznikla rozšířením z původní gotické kaple z roku 1555. Ke kostelu vede zhruba kilometrová Křížová cesta. Poblíž kostela stojí nedokončená stavba romantického Větrného zámku z roku 1930. Vrchol byl vyhledávaným poutním místem díky studánce s léčivou vodou, kterou "střeží" kaple z roku 1689. Pramen, který dosud vyvěrá protéká stříbronosnými rudami a je slabě radioaktivní.
Opodál, od poutního areálu, stojí nová ocelová rozhledna Pípalka. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 44 m vede 205 schodů. Z rozhledny je kruhový rozhled na velkou část Českomoravské vrchoviny. Na jihozápadním svahu Křemešníku byl postaven lyžařský vlek se sjezdovou tratí. Okolní terény ocení i běžkaři pro které jsou zde připraveny vyznačené okruhy. Okolo vrcholu vede stejnojmenná naučná stezka. Je dlouhá 3 km a má deset zastávek v krásném přírodním prostředí s poučnými výklady o zdejší krajině a památkách.
Na vrchol Křemešníku se dostanete po červené turistické značce z Pelhřimova nebo z opačné strany z Nového Rychnova, po modré z Lešova nebo z druhé strany z Branišova, po žluté od autobusové zastávky pod Čihadlem nebo z obce Sázava.


Křemešník - Větrný zámek


Tuto romantickou letní vilu zvanou Větrný zámek si významný sochař Josef Šejnost nechal vyprojektovat a posléze postavit v letech 1930-34 od renomovaného architekta a stavitele Kamila Hilberta, který se podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze. Také křemešnická stavba má středověkou předlohu opevněného hradu se dvěma věžemi v rozích areálu. Na vnitřní straně spojovací "hradební zdi" prochází krytý ochoz - jeho sloupoví i skloněná střecha jsou ovšem nestředověce z pohledového betonu. Pod tímto venkovním ochozem je pod zemí ještě jedna chodba, kterou z vnějšku prozrazují štěrbinová okénka. Jako inspirace mu posloužila pohádka o sedmi bratrech, kteří byli zakleti v havrany. Nachází se ve vrcholové části Křemešníku za poutním kostelem Nejsvětější Trojice.
ZDROJ

Tuto fotografii Větrného zámku jsem pořídila při loňské zimní návštěvě Křemešníku:
Na horní fotografii je pod snímky Větrného zámečku vyfotografován "Boží hrob", jímž končí křížová cesta, která začíná u zázračné studánky.

Na dolní fotgrafii je ukázka křížové cesty a Skalka, ke které se váže tato pověst:

Skalka - o jejím vzniku pověst říká, že kdysi se křemešnickou vodou vyléčila bohatá paní. Jako poděkování věnovala kostelu velký stříbrný svícen. Avšak v noci přišel zloděj, vzal svícen na rameno a vykročil do lesa. Při každém kroku se však svícen stával těžší a těžší, položil jej proto, aby si odpočinul. V tom okamřiku se stříbro proměnilo v ohromný kámen - skalku. O ní se říká, že vyleze-li tam dívka bez cizí pomoci a pomodlí se, určitě se do roka vdá. Poprvé se to povedlo jakési pelhřimovské měšťance a ona tam z vděčnosti dala postavit křížek.

O založení kostela na Křemešníku vzniklo několik pověstí. Jedna vypráví příběh pelhřimovského měšťana Matouše Chejstovského, který prý roku 1555 při cestě přes křemešnické lesy spadl do opuštěné štoly po dolování stříbra. Ve strachu, že v díře zahyne, modlil se k Nejsvětější Trojici a učinil slib, že pokud bude zachráněn, vystaví na vrcholu Křemešníka kapli, což také učinil.

Dřevěná kaplička Matouše Chejstovského, zasvěcená Nejsvětější Trojici, stála na Křemešníku téměř sto let, v roce 1652 byla nahrazena kamennou stavbou. Protože však ani tato kaple nestačila rostoucímu počtu poutníků, byl na tomto místě vystaven zděný chrám v podobě tříramenného kříže s trojbokým oltářem.


Jiná varianta této pověsti je kladena do doby o téměř století pozdější, na počátek třicetileté války, nicméně i tato zmiňuje konšela Matěje Chejstovského jako zakladatele kostela na Křemešníku. V té době drancovala celý kraj švédská vojska, kterým radil zrádce, prý bývalý pelhřimovský rychtář. Lidé utíkali do hlubokých lesů, a tam hledal úkryt také konšel Matěj Chejstovský. Když však pátral po nějaké jeskyni, kde by přespal, zabloudil rovnou mezi loupežníky, kteří si u ohně dělili uloupenou kořist. Ti ho svázali a ztýrali až do bezvědomí. Potom utekli a Chejstovský se probral z mrákot.
Z vděčnosti za záchranu života se rozhodl postavit na Křemešníku kostel. Když se však chtěl vrátit zpět a vyprávět své zážitky rodině, od Lejšovky viděl, že je celé město v plamenech a u bran se bojuje. Císařské vojsko porazilo a zahnalo Švédy. Teprve poté se Chejstovský dostal ke své rodině a s úžasem zjistil, že jeho dům zůstal jako zázrakem uchráněn.
O založení poutního místa na Křemešníku vypravuje křemešnická pamětní kniha započatá roku 1763 P. Josefem Néumannem, prvním zde sídlícím kaplanem, odkazuje na pelhřimovský městský urbář z roku 1750, kde je uveden jako rok postavení dřevěné kaple 1555. Roku 1651 byla dřevěná stavba stržena a postavena znovu, tentokrát již z kamene, jak o tom podává svědectví latinský nápis nad východními dveřmi:

"Za panování Ferdinanda III., za arcibiskupa Arnošta z Harrachů kostel tento Nejsvětější Trojice položením základního kamene důstojným pánem Norbertem z Amelunx, opatem želivským založen a na to po odstranění staré dřevěné kaple nový nákladem města Pelhřimova vystavěn. Roku 1651 dne 24. září."


V letech 1710 - 1720 vznikl poutní kostel, k němuž byly r. 1734 přistavěny ambity. Po přestavdě r. 1750 kostel vysvětil pražský světící biskup A. Vokoun. Chrám je vystavěn jako trojlodní s příčnou lodí na východě, závěr je tvořen třemi rameny, podobně i oltář nese symboliku Nejsvětější Trojice - je trojboký, takže je možno při něm sloužit tři mše svaté zároveň.

ZDROJ Muzeum Vysočiny PelhřimovV kostele:
Moc pěkné povídání o Křemešníku a kostele Svaté Trojice, jsem našla na těchto stránkách, odkud jsem si zapůjčila tento text:

Až přijdeš s čistým srdcem na Křemešník:


1. Sejdi ke kapličce nad pramenem, pomodli se a napij křišťálově čisté vody.
2. Povšimni si zamřížovaného vchodu za kapličkou, je to vchod do zasypané štoly. Podle tradice zde později přebýval poustevník.
3. Od kaple projdi lesní křížovou cestu, rozjímej Kristovo utrpení, modli se. Křížová cesta končí Božím hrobem v umělé jeskyňce. Nad Božím hrobem je poutní kostel.
4. V kostele nebo u kostela vzývej a chval Nejsvětější Trojici. Může to přinést mnoho dobra do tvého života. Pros a bude ti dáno. Vykonej poctivou svatou zpověď, přijmi Nejsvětější svátost a následuj Ježíše Krista.
 


Komentáře

1 Katka Katka | E-mail | Web | 23. listopadu 2013 v 7:53 | Reagovat

Moc hezké místo s mnoha zajímavostmi. Určitě stojí za výlet. Vyprávěla mi o něm nadšeně už kamarádka....je třeba ho navštívit ;-)

2 Jarka Jarka | Web | 23. listopadu 2013 v 8:30 | Reagovat

Mrzí mě, že byla zavřená rozhledna a nemohli jsme na ní vystoupat a podívat se do barevné podzimní krajiny. Ale na druhou stranu, jsme měli štěstí na otevřený kostel a šikovnou slečnu průvodkyni, která nám věnovala spoustu času a krásný výklad jen pro nás čtyři. Pořídila jsi Maruško, nádherné snímky a sestavila z nich perfektní článek s hromadou informací. Ostatně tak, jako vždycky. ;-)  :-D

3 Intuice Intuice | E-mail | Web | 23. listopadu 2013 v 8:59 | Reagovat

Mám ráda naučné stezky. Vypadá to tam hezky. Pěkný článek s fotodokumentací.:-)

4 Ema Ema | E-mail | Web | 23. listopadu 2013 v 14:00 | Reagovat

Maruško, skvělé snímečky i povídání. To se mi moc líbí.:-)

5 Jarmila* Jarmila* | Web | 23. listopadu 2013 v 14:58 | Reagovat

Maruško, článek plný zajímavých údajů. Je doprovázen krásnými fotkami. :-) To už je u tebe zvykem.
V kostele je nádherná výzdoba.
Přeji pohodový víkend. :-)

6 Otavínka Otavínka | Web | 24. listopadu 2013 v 6:34 | Reagovat

Už včera jsem se procházela u Tebe Křemešníkem a vzpomínala na léta, kdy jsem se tam procházela osobně. Moc hezký článek. Přeji pěknou neděli. :-)

7 Jana Jana | Web | 24. listopadu 2013 v 7:13 | Reagovat

Maruško,děkuji za krásnou a poučnou procházku. Moc se mi líbí kostel a jeho nádherná výzdoba. Je úžasné co vše naši předci dokázali.
Přeji Ti pěknou neděli. :-)

8 Hanka Hanka | E-mail | Web | 25. listopadu 2013 v 12:29 | Reagovat

Překrásné místo, Maruško, rozhodně stojí za návštěvu, určitě si ho zařadím do plánu cest na příští rok. :-)
Moc se mi líbí tvoje detaily, máš je krásně nafocené, ať už jsou to záběry z přírody nebo interiéry a exteriéry kostela.
Skvělá reportáž z parádního výletu! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama