Pluhův Žďár - kostel Narození Panny Marie

6. listopadu 2013 v 6:23 | Marie |  Cestou necestou
Z Červené Lhoty jsme popojeli ještě kousek dál do obce Pluhův Žďár, kde mají hezký kostel Narození Panny Marie a zámek. I když vkládám fotografie do koláží, snímků jsem v této obci pořídila stejně tolik, že je musím rozdělit do dvou článků. Jako první vám ukáži fotografie kostela a pár dalších snímků pořízených přímo na hřbitově:

Dominantou obce je kostel Narození Panny Marie, který byl v roce 1717 postaven na místě kapličky z roku 1542, stojící na studánkou, o jejíž vodě se tradovalo, že je zázračná. Kostel je obklopen hřbitovem.
Při opravě kostelní věže v roce 1911 byly z kopule vyňaty dva dokumenty, oba z roku 1718. Prvý, psaný latinsky, je zakládající listinou, druhý, zřejmě ne tak důležitý, je proveden tiskem a nebyl dosud přeložen.

Překlad zakládající listiny:

Pod ochranou Boha nejvyššího a jeho Neposkvrněné Marie vždy Panny byla tato věž přestavěna v roce 1718, 19 srpna, když byl papežem Klement XI., císařem Karel IV., a arcibiskupem Ferdinand z hraběcího rodu Khinburg. Pánem jeho ostatků byl Pluhov-Zdiarsky, vynikající urozený pán Jan z Besselu, de Monte Campo, poradce katolického majestátu, původně Rakušan z Vídně. V pravdě další zakladatel tohoto kostela, který ráčil přestavět věž a renovoval chrám jak zevnitř, tak z venku. To vše poskytl se štědrostí, která je nepostradatelná při Boží úctě. - Dvakrát dobylo císařské vojsko velké vítězství proti Turkům v Mad'arsku. Jednou u Temešváru, kde po útěku celého tureckého vojska zachvátili tábor s velkou kořistí němečtí vojáci. Po obsazení Temešváru s nejtěžší municí se vrátili jako slavní vítězové. Příštího roku v hrdinném souboji vyhnal Turky z mnoha táborů a tisíce z téže částí, znovu získal hlavní město a nazval ho Bělehrad, poté přinesl domů vítězství. Výše uvedeného roku, když se obě vojska připravila k bitvě, zatroubilo se k boji, když se po rozestavění stanů uprostřed mezi oběma vojsky, s pomocí Boží, doposud nevídaným způsobem jednalo o míru, byl mír požadovaný od Turků konečně št'astně uzavřen s nesmrtelnou slávou Němců. A dále - mezi tolika válečnými úspěchy nechybělo domácí neštěstí. Zvířecí mor totiž skoro již šestým rokem zachvacoval celé Čechy. Milosrdný Bůh at' nás ráčí chránit v budoucnu od moru, hladu a války.
Toto zapsal Vojtěch Čapek, diecézní kněz, chovanec biskupův z konviktu sv. Bartoloměje v Praze, bakalář posvátné teologie a služebník její církve.


Původní listiny byly znovu vloženy do kopule a byla k nim přiložena nová listina, kterou sepsal tehdejší farář Jan Holub.

Tyto informace jem vyjmula z rozsáhlého článku, kde je rozepsán vývoj kostela až do dnešní podoby. Koho podrobnější informace o kostelu Narození Panny Marie zajímají, může si překliknout na ZDROJ .


Zarostlý kříž u plotu hřbitova:
 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 6. listopadu 2013 v 8:28 | Reagovat

Ani mě se Maruško, Pluhův Žďár nevešel do jednoho článku, radovala jsem se, že konečně vyšlo sluníčko a nacvakala jsem tisíc snímků. 8-) Moc se mi líbí tvé podzimní koláže i ten kříž u plotu, toho jsem si vůbec nevšimla. ???  :D

2 Intuice Intuice | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 8:32 | Reagovat

Krásný kostelík, pěkně udržovaný. A měli jste sluníčko, tak vám to dobře vyšlo. :-)

3 Jarmila* Jarmila* | Web | 6. listopadu 2013 v 13:37 | Reagovat

Maruško, máš z Pluhova Žďáru krásné fotky. :-) Kostel je pěkně opravený.
Moc se ti povedly podzimní koláže. :-)

4 Blanka Blanka | Web | 7. listopadu 2013 v 10:26 | Reagovat

Pluhův Žďár...zajímavý název a tohle místo já vůbec neznám a slyším o něm prvně.Mají tam krásně opravený kostelík.Fasáda svítí novotou.Ale svoje kouzlo má i ten zarostlý kříž

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama