Čimelice

3. prosince 2013 v 4:54 | Marie |  Cestou necestou
Z Varvažova jsme pokračovali dál do Čimelic, z bohaté čimelické historie vybírám informaci, o které jsem neměla ani tuchy. Marně si vzpomínám jestli nás tuto zajímavost učili při hodinách dějepisu:

"V nedalekém mlýně u Díků byla 11. května 1945 podepsána kapitulace nacistické Schörnerovy armády po střetnutí u Slivice. Zde byla tedy formálně skončena poslední bitva druhé světové války v Evropě.
Německý velitel Pückler ukončil potom svůj život sebevraždou."

Zámek
V r. 1685 koupil Čimelice v dražbě Jan Jindřich z Bissingenu. Jeho syn, dobrý hospodář a uměnímilovný hrabě Karel Bissingen, dlouholetý hejtman Prácheňského kraje, dal blízko tvrze vystavět barokní zámek. Stavbu prováděl v l. 1728 - 1730 stavitel Antonio Canevalle, znak stavebníkův a letopočet jsou v průčelí budovy. Po požáru zámku v r. 1767 byly k postranním křídlům přistavěny vížky.
R. 1782 odkázala vdova po Karlu Bissingenovi hraběnka Apolonie rozená Vratislavová z Mitrovic Čimelice svému bratru hraběti Prokopu Vratislavovi. Ten prodal statek svému synovci hraběti Josefu Vratislavovi, po němž jej zdědila v r. 1834 jeho manželka Gabriela rozená Desfoursová. Gabrielinou dědičkou se stala v r. 1842 její dcera Josefína, jejíž syn Karel Schwarzenberk převzal čimelický velkostatek r. 1850. Jeho potomci drželi Čimelice do r. 1948.
Zámek je trojkřídlá, dvoupatrová budova, jejíž střední část, poněkud ustupující, převyšuje postranní patrová křídla. Pod volnou lodžií s balkónem je dvouramenné schodiště vedoucí před velký sál v patře, který prostupuje dvěma patry a je vyzdoben v barokním slohu. Oba menší sály jsou upraveny v rokokovém stylu druhé třetiny 18. století. Menší změny uvnitř zámku byly provedeny r. 1817 podle plánů pražského architekta J. F. Jondla. Kaplový interiér ztratil původní účel. Od zámku obklopeného anglickým parkem vede stromořadí k nedalekému zámku v Rakovicích.
V zámku byla od r. 1948 umístěna střední průmyslová škola filmová, dnes patří opět Schwarzenbergům, kteří jej za přispění státu postupně rekonstruují.


Kostel sv. Trojice v Čimelicích je vlastně malým muzeem stavitelských slohů: původní menší kaple, dnešní sakristie, je gotická, klenba a malby chrámové lodi jsou renesanční, oltáře barokní, zpovědnice a chór empírový. Za Wratislavů byl roku 1822 kostel rozšířen, opraven a přistavěna věž s čtyřbokou mansardovou vlašskou čepicí s vikýři. Z vnitřního zařízení je pozoruhodná pozdně gotická socha Madony z poloviny 15. století, bohaté barokní oltáře a křtitelnice, několik cenných starých náhrobníků ze 16. a 17. století, kamenný erb Karla Bissingena a empírová zpovědnice.
Prostoru vedle kostela dominuje rokokové sousoší sv. Trojice.


Na závěr jedno krásné čimelické srdíčkové okno: 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 3. prosince 2013 v 8:48 | Reagovat

Zámek po roce 1948 skončil tak, jako hodně jiných, to znamená, jako škola, ústav, či ubytovna. A to měl ještě štěstí, protože jiné menší historické objekty, které se dostaly do rukou JZD a Státních statků, dopadly mnohem hůř. Zámek, budovy kolem něj i park, ale vypadají krásně a celé Čimelice jsou hezké a památek je v nich až až. :-)

2 Jarka Jarka | Web | 3. prosince 2013 v 8:49 | Reagovat

Ještě pochválím okénko a snad se vynoří i můj první komentář. ;-)

3 Jarmila* Jarmila* | Web | 3. prosince 2013 v 21:58 | Reagovat

Okénko jsem také zapomněla pochválit. Ale vlastně si nyní nejsem jistá, jestli jsem nezapomněla napsat komentář. :-(
Maruško, máš z Čimelic moc krásné fotky. :-)

4 otavínka otavínka | Web | 7. ledna 2014 v 10:41 | Reagovat

Milá Maruško, díky za čimelické obrázky. Jako malá jsem tam jezdila k tětičce na prázdniny. V zámku bývala Filmová škola.
Je to pěkná nostalgická vzpomínka, díky za ni.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama