Jindřichův Hradec - kostel sv. Kateřiny

13. února 2014 v 4:46 | Marie |  Cestou necestou
Roku 1478 založil Jindřich IV. kostel a vystavěl klášter a předal ho františkánům. Roku 1619 byli františkáni vyhnáni protestanty kostel zapálen. Znovu byl zřízen Vilémem Slavatou. Roku 1625 byla dostavěna na severní straně kostela kaple sv. Barbory, která vystupuje z budovy pětibokým závěrem stejně jako presbytář kostela (nástěnné malby v kapli jsou od Fr. Reše). Kaple přiléhá k východní chodbě kláštera, který byl dobudován r. 1644. K jižní straně lodi byly přistavěny dvě kaple rondelového typu - r. 1662 kaple sv. Antonína Paduánského a v letech 1674-1675 kaple sv. Porcinkule ( k ní se dodnes váže slavná jindřichohradecká pouť porcinkule, která se koná první neděli v srpnu). Kaple sv. Porcinkule je dál od zdi kostelní a je spojena s kostelem krátkou chodbičkou. Uvnitř je bohatě zdobena raně barokními štukovými pásy a malbami mariánského cyklu od G. Tencally. Roku 1682 sem byly přeneseny ostatky sv. Theodora. Roku 1672 byl vystavěn portikus na čtyřech toskánských sloupech. Hlavní oltář v lodi byl zhotoven v roce 1804. V sakristii jsou vyřezávané skříně kolem r. 1680 s obrazy františkánských světců. Před kostelem stojí kamenné barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Theodora, umístěné po stranách kříže, postavené r. 1738. Na severu přiléhá ke kostelu františkánský klášter - čtyřkřídlá jednopatrová budova kolem nádvoří. V přízemí je křížová chodba, původně otevřená do dvora půlkruhovými oblouky, r. 1735 byly zazděny do okna. Umělecky cenný je refektář, sklenutý valeně s lunetami, jejichž hrany jsou zdobeny štukovým ornamentem . Jsou zde dochována krásná rokoková kamna z r. 1780 od jindřichohradeckého mistra J. Hájka. Přes ulici naproti klášteru byl spojen s kostelem krytou chodbou na arkádách "klášteříček". Byl založen r. 1534 Annou z Münsterberka, vdovou po Jindřichovi IV. z Hradce, jako vdovské sídlo a špitál pro malomocné. Ten byl r. 1598 zrušen a "klášteříček" se stal sídlem vdov. Kateřina z Montfortu dala postavit spojovací chodbu ke kostelu. Barokně byla budova upravena v letech 1750-1780, v roce 1801 vyhořela a r. 1849 ho vrchnost prodala městu a byl zde umístěn soud, později budova chátrala, v roce 2003 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce a pro potřeby soudu slouží opět.
Chodba spojující kostel s bývalým "klášteříčkem":


 


Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 13. února 2014 v 7:57 | Reagovat

Zajímavý kostel, netypicky zbarvený! :-)

2 Jarka Jarka | Web | 13. února 2014 v 9:09 | Reagovat

Maruško, kostel sv.Kateřiny jsi nafotila báječně, máš krásné záběry i na tu spojovací chodbu a spoustu dalších detailů. Myslím, že tento kostel je, z celého J.Hradce, ten nejhezčí. :-)

3 Ing. Karel Bajer Ing. Karel Bajer | E-mail | 24. července 2014 v 11:23 | Reagovat

V textu je několik zásadních omylů:
-Porciunkule je františkánská odpustková slavnost, na internetu lze k tomu získat mnoho přesných informací. V žádném případě to tedy není nějaká žena, která by byla svatořečena !!!
- V Jindřichově Hradci se začala slavnost Porciunkule slavit v roce 1622, kdy papež dovolil, aby plnomocné odpustky bylo možno získat ve všech klášterních kostelích františkánského řádu na celém světě. A právě možnost získat plnomocné odpustky byla tím prvním a hlavním důvodem, proč lidé ze širokého okolí každoročně 2. srpna putovali do Jindř. Hradce, zde navštívili františkánský kostel sv. Kateřiny a po splnění předepsaných podmínek získali porciunkulové odpustky. Na tyto poutníky se časem "nabalili" různí pouliční obchodníci s pouťovám zbožím i majitelé nejrůznějších pouťových atrakcí (kolotoče, houpačky, střelnice atd)
- Kaple Porciunkule při františkánském klášterním kostele byla stavěna v letech 1674 - 1675, kdy slavnost Porciunkule pravidelně každoročně v J. Hradci probíhala již 53 let. Kromě stejného názvu nemá tedy současná slavná jindřichohradecká pouť Porciunkule s tou kaplí vůbec nic společného !!!

4 Marie Marie | Web | 3. srpna 2014 v 5:49 | Reagovat

[3]: Pane Bajere, děkuji Vám za upřesnění informací. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama