Archeopark Na Jánu v Netolicích

13. června 2014 v 6:06 | Marie
Procházkou po Netolicích, jsme se pomalu přesouvali do archeoparku, jehož součástí je i hradiště, které je vidět již z dálky.
Arceopark

Na magickém místě akropole bývalého přemyslovského hradiště na vrchu sv. Ján, přímo v městské památkové zóně v Netolicích, vzniká postupně od roku 2004 archeologický park, zaměřený na málo známé období vzniku českého státu v raném středověku v 10. -13. století. Jde o první jihočeskou archeologickou památkou prezentovanou formou přímé rekonstrukce.
V souvislosti se vznikem přemyslovského státu vyrostla v Čechách od poloviny 10. století řada knížecích správních hradů jakožto center provincií. Na síti těchto hradů, sídel knížecích správců - kastelánů, byl založen i nejstarší správní systém českého státu, tzv. hradská soustava. Právě jedním z nich byl i netolický hrad. První písemná zmínka o netolickém hradě je v latinsky psané Kosmově kronice "Chronica Bohemorum" k roku 981, jako o pomezním hradě, spolu s Chýnovem a Doudleby. Nejstarší jménem známý knížecí kastelán Nemoj se připomíná již v roce 1167. Raně středověký kastelánský hrad stál na skalní ostrožně obtékané potokem Rapačov. Netolický hrad a trhová osada byly v té době významným knížecím a královským správním, vojenským a obchodním centrem značné části Jižních Čech na křižovatce několika obchodních stezek. Nejznámější z nich byla Linecká stezka do Rakouska a Zlatá do Bavorska.
Na bývalé akropoli hradiště používané již v ranném středověku i jako farní pohřebiště stával kostelík sv. Jana , který byl zrušen v roce 1788 při reformách císaře Josefa II. Dodnes jsou zde zachovány mohutné valy opevnění a nachází se množství zbytků keramiky, předmětů a kosterních pozůstatků z 10-14. stol.
Do poloviny 20. století, než celý areál zpustnul, zde bývalo oblíbené výletní místo s parkem, výletním hostincem, kuželníkem a tanečním parketem.
Na akropoli hradiště již několik let provádí společnost Archeos archeologický průzkum, na jehož základě a v rámci projektu Historická krajina Netolicko, vzniká postupně archeologický park na způsob open-air museum. Do roku 2006 by měl být dokončen první objekt, jako ukázka opevnění, kterým je část raně středověké kamenné hradby a dřevěná palisáda se strážní věží, ta bude zároveň sloužit jako rozhledna, s výhledem na město a panoráma Šumavy. V dalších etapách by měly v areálu postupně vzniknout objekty, jako návštěvnické centrum, ukázky bydlení, řemeslnických dílen, velmožský palác a uvažuje se i obnovení kostela sv. Jana v raně středověké podobě. Současně se připravuje ve středověkých sklepích Muzea JUDr. Otakara Kudrny i expozice ranného středověku a hradiště.
Všechny práce jsou prováděny archeologicky doloženými dobovými technikami, s ověřováním si původních technologií, materiálů i nástrojů. Vzniká tak návštěvnicky přitažlivý produkt cestovního ruchu, který bude cenný jak z hlediska věrohodné prezentace historických stavebních detailů, tak vědeckého, výzkumného ale i výchovného, s možností pořádání množství různých kulturních a výchovných akcí. Zároveň bude na tomto půvabném místě rehabilitována jedna z nejvýznamnějších jihočeských kulturních památek z doby vzniku Českého státu a vráceno jí důstojné místo, které jí v historii právem náleží.


K archeoparku jsme šli přes most, který střeží socha Jana Nepomuckého:

Historie Hradiště

Netolické hradiště je obecně řazeno k přemyslovským správním hradům jihočeské oblasti, budovaným v době počátků českého státu v průběhu 10. století. Hradiště patřilo spolu se starou Práchní a Chýnovem ke správním střediskům jižních Čech, vystavěných starobylým způsobem, předcházejícím době kamenných hradů a měst. Hrad měl dobré podmínky k rozvoji, zejména díky vhodné poloze na obchodní stezce z Lince do Prahy v relativně méně osídlené jihočeské krajině. Archeologický výzkum dosud prokázal intenzívní osídlení od 10. století do zániku správní funkce hradu. Z 12. a 13. století již disponujeme písemnými údaji o netolických kastelánech a o podhradí s kostelem sv. Václava. Na počátku 12. století (listina z roku 1088 vznikla zřejmě až v prvních desetiletích 12. století) máme doklad o důchodu z Netolicka, který patřil knížeti, avšak jeho poměrná část byla odváděna vyšehradské kapitule, tedy církvi. K roku 1253 je v listině Přemysla Otakara II. jmenován kastelán Jaroslav jako svědek právního úkonu, který stanovil i privi­legia vyšehradské kapitule. Brzy poté však hrad postupně ztrácel na významu, neboť mu začala konkurovat nová královská střediska České Budě­jovice a kamenný hrad Hluboká. Celá oblast pak přešla pod správu kláštera Zlatá Koruna. Na ploše akropole poblíž zaniklého kostela sv. Jana zůstalo ještě dlouho významné farní pohřebiště. V 19. století byl na místě zapomenutého hradu zřízen hostinec s výletním místem. Až současná památková péče a archeologické výzkumy znovu vzkřísily význam hradiště pro veřejnost.


A to už se blížíme k hradišti:

Cesta nás vede kolem archeologických vykopávek, na tomto místě stával dříve kostel:


Areál archeoparku je poměrně rozsáhlý. My jsme si prohlédli akorát samotné hradiště, odkud byl krásný výhled na Netolice a pak už jsme spěchali k autu a domů:

Pohled z hradiště na Netolice:A to už je z našeho posledního výletu opravdu všechno.Usmívající se
 


Komentáře

1 Jana Jana | Web | 13. června 2014 v 7:35 | Reagovat

Ahoj Maruško, děkuji za nádhernou a poučnou procházku ;-)  Fotečky jsou moc pěkné.
Už se těším na další :-)
Měj se krásně ;-)

2 Jarka Jarka | Web | 13. června 2014 v 8:46 | Reagovat

Škoda, že tak významné hradiště zaniklo a je moc prima, že se našli nadšenci, kteří ho začali rekonstruovat přesně tak, jak vypadalo před staletími. Určitě by stálo zato projít si celý Archeopark, ale to by chtělo trochu hezčí počasí, než jsme měli, na našem posledním výletě my. :-D  ;-)

3 Hanka Hanka | E-mail | Web | 13. června 2014 v 13:20 | Reagovat

Skvělý dokument, Maruško, shromáždila jsi spoustu zajímavých informací, za což máš můj velký obdiv. :-) Fotky jsou pěkné, ale tady to opravdu chtělo lepší počasí, to je docela smůla. :-(
Poslední dva snímky jsou ale krásné, jsou na nich mraky, což vypadá líp než bílá obloha. Moc se mi líbí i detailní záběr sochy Jana Nepomuckého, dráty si odmyslím. ;-)
Výlet se i přes špatné počasí vydařil a obě jste s Jaruškou nafotily parádní snímky. :-)
Mohly byste si to o víkendu zopáknout a zase někam společně vyrazit, tentokrát snad bude počasí lepší! :-)
Zdravím a přeji hezký víkend. ☼

4 Ajka Ajka | Web | 13. června 2014 v 18:19 | Reagovat

Pěkná prohlídka, tam by nebylo špatné jet na výlet ;-)

5 Intuice Intuice | E-mail | Web | 14. června 2014 v 22:39 | Reagovat

Další vydařený výlet. Nechápu, kdy stíháte tolik míst navštívit. Jste hodně výletoví! :-)

6 Amelie Amelie | Web | 17. června 2014 v 14:47 | Reagovat

Skvělé místo, hned jsem mrkla do mapy, jak je to daleko...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama