Zámek Kratochvíle

7. června 2014 v 5:52 | Marie |  Cestou necestou
Dnes se dostávám k našemu hlavnímu cíli výletu - k zámku Kratochvíle:
Na místě dnešního zámku stával původně hospodářský dvůr nazývaný Leptáč, který v roce 1569 věnoval Vilém z Rožmerka regentu rožmberského dominia a známému budovateli jihočeských rybníků Jakubovi Krčínovi z Jelčan. Krčín v těchto místech postavil nový dvůr, kolem něhož zřídil rozsáhlou loveckou oboru. Takto půvabně položený dvůr se rožmberskému vladaři zalíbil natolik, že jej v roce 1579 směnil s Krčínem za městečko Sedlčany s 10 vesnicemi. Roku 1583 pověřil Vilém z Rožmberka vlašského stavitele Baldassara Maggiho z Arogna, aby mu postavil po vzoru italských vil v sousedství Leptáče nový lovecký zámek.
Zkušený rožmberský stavitel na Kratochvíli prokázal, že je schopen se ctí se zhostit úkolu, který byl architektovi cinquecenta ve střední Evropě uložen jen vyjímečně: rozvrhnout a jednotně koncipovat celý pravidelný areál - stavbu začleněnou do zahrady, komponované po italském renesančním způsobu. Maggi rozvrhl areál do velkého obdélníku s ohradní zdí prostoupenou na třech stranách izolovanými domky. Vilu neumístil do středu dispozice, ale posunul ji do přední části zahrady kolmo k hlavní ose zdůrazněné vstupní věží. Přízemní vstupní trakt zakončil na západní straně zahradním domkem a na straně východní nevelkým kostelem. Do tohoto zahradního rozvrhu včlenil v souměrném obdélníku samostatně ohrazený vodní příkop.
Přímé vzory pro tento rožmberský letohrádek lze nalézt jen velmi nesnadně. Podle uspořádání přízemí obytného stavení se Maggi přiblížil jednomu z vilových návrhů Franceska di Giorgio Martini a podobná je i dispozice známé římské vily Farnesiny od B. Peruzziho z let 1505 - 1511.
Obtížné terénní podmínky, které byly dány především bažinatým podkladem, si vyžádaly zpevňování základů olšovými piloty, které za nepřítomnosti vzduchu v bahně zkameněly a staly se důležitým statickým prvkem celé stavby.
Takto náročná stavba celého areálu byla dokončena v obdivuhodně krátké době 6 let (1583 - 1589), včetně rozsáhlé malířské a štukové výzdoby, kterou byli pověřeni malíř Georg Widman a italský štukatér Antonio Melana.
V obytné budově připadl v přízemí hlavní part malíři Georgu Widmanovi, který na klenby velkého vstupního sálu převedl lovecké výjevy a zvířata z dřevořezů Josta Ammana a lovce ze série postav Hendricka Goltzia. Hlavní předlohou byly tedy dvě, ve své době vyhledávané a oblíbené knihy, vydané v letech 1569 - 1617 Tierbuch a Jagdbuch, jejichž autory byli kreslíř Johann Bocksberger a rytec Jost Amman. V patře je výzdoba myšlenkově zajímavější. Středový obraz klenby Zlatého pokoje, představující postavy starozákonní legendy o Samsonovi a Dalile, maloval Widman podle mědirytiny uzávaného rytce rudolfínské doby Rafaela Sadelera, ryté podle kreseb Jodoka a Winghe z roku 1589. Další 4 obrazy samsonovského cyklu byly však malovány později Widmanovým spolupracovníkem a jako předloha byly opět použity ilustrace J. Bocksbergera a J. Ammana. Widmanovým dílem jsou však již postavy u okna znázorňující loutnistku, bohyni Juno s pávem a bohyni moudrosti a vítězné války Pallas Athéné. Vladařův pokoj vyzdobil Widman formou grotesky, v níž jsou s citem vplétány zvířecí a rostlinné motivy, rybky a raci, jako připomínka rybníků tolik typických pro jihočeskou krajinu.
Štukové výzdoby vily a kostela Narození Panny Marie se ujal Antonio Melana. Patříl k družině italských mistrů, kteří v 16. století pracovali pro pány z Hradce a Rožmberka. Byl vynikajícím dekoratérem se smyslem pro detail. Ve své práci na výzdobě obytných pokojů zámku přetvořil renesanční grafiky v antizující plastické scény. Hlavní ideou programu výzdoby jsou Ctnosti, reprezentované alegorickými postavami ve dvou sériích - v Předpokoji jsou ctnosti kardinální a teologické, ve Zlatém sále ctnosti kardinální. Zde jsou umístěny ve středu klenby mezi erby čtyř žen Viléma z Rožmberka kolem ústředního Rožmberského jezdce. Zlatý sál je nejokázalejší a nejhonosnější místností zámku. Sloužil nejen k přijímání hostů, ale vzhledem ke svým výborným akustickým vlastnostem i k pořádání hudebních produkcí. Malířská výzdoba je zde omezena jen na malovanou tapetu brokátového vzoru, na výzdobu dveřních špalet a okenních výklenků. Figurání štuky Antonia Melany zcela ovládají prostor. Sled scén z římských dějin není chronologicky uspořádán, ale výjevy jsou řazeny tak, aby vhodně vyplňovaly pole klenby. Štuková výzdoba stropu i stěn Zlatého sálu byla polychromována a je z velké části zlacena. Host měl tak být při vstupu ohromen bohatstvím, uměnímilovností a vkusem majitele, jeho mocí a společenským postavením. Výzdobou a architektonickým řešením je tento sál v našem renesančním stavitelství prostorem skutečně ojedinělým.
Zámecká kaple Narození Panny Marie je jednou z mála církevních staveb z doby pozdní renesance na území Čech. Její dispozice je nevýbojná, zato interiér je bohatě členěn a liturgický význam chóru dokonce vyzdvihuje slavnostní forma. Klenby kaple jsou bohatě zdobené. V sakrálním prostoru se k střídmé dekorativní štukové složce řadí výpravný malovaný pašijový cyklus podle grafických listů Albrechta Dürera a kreseb Martena de Vos v grafickém přepisu Antonie Wiericxe.
Renesanční klenot v bažinaté krajině mezi rybníky Netolické pánve, architektonický sen romantického italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Česká krajina a severoitalské kasino. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To je Kratochvíle.

Prohlídka zámku se nám líbila, místnosti zde mají opravdu pěkné a zajímavé - bylo na co koukat. Ve všech zámeckých místnostech měli naaranžované nádherné vázy s živými květinami. Jen nás mrzelo, že se uvnitř nesmí fotografovat.
Nafotili jsme se tedy zámek Kratochvíli alespoň z venku.Smějící se

Vstupní brána:
Zámecká zahrada:

Paví král:


Zámek Kratochvíle:Kaple Narození Panny Marie je součástí zámeckého areálu:

A na závěr labutí rodinka, která plavala ve vodním příkopě, který je u zámku. Když se dobře podíváte, všimnete si, že má labutí máma, zastřižené jedno křídlo, aby nemohla odletět. Stejným způsobem měl upravené křídlo i labuťák. Vidět malé labuťky bylo milé, ale že bych kvůli tomu musela jejich rodičům zastříhavt křídla? Vodní příkop by byl krásný i bez labutí, možná že by bylo pěkné, kdyby v něm kvetly lekníny. Mrkající


 


Komentáře

1 Jana Jana | Web | 7. června 2014 v 8:16 | Reagovat

Maruško, děkuji za nádhernou a poučnou procházku. Fotečky jsou moc pěkné ;-) Už se těším na další.
Měj se krásně a přeji prima víkend :-)

2 Jarka Jarka | Web | 7. června 2014 v 8:28 | Reagovat

Maruško, už jsem ti v patách, jestli nebudu líná, tak se na Kratochvíli dostanu zítra. A mám to prima, nemusím hledat údaje na netu, tys nám je předložila na stříbrném podnose. ;-) Ale s fotkami se utkat musím, pořídili jsme jich nepřeberné množství. Ještě, že existují koláže. :-) Fotky máš skvělé i když s námi slunce nekamarádilo. :-)

3 Intuice Intuice | E-mail | Web | 7. června 2014 v 12:53 | Reagovat

To je krásný zámek! Moc se mi líbí ta kombinace s vodou. Páv není ledackde a malé labuťátka už jsem dlouho neviděla. jsou roztomilá. :-)

4 Ema Ema | E-mail | Web | 7. června 2014 v 13:13 | Reagovat

Maruško, vzala jsi nás opět na úžasný výlet.:-)
Přeji pohodovou sobotičku.:-)

5 Katka Katka | E-mail | Web | 8. června 2014 v 8:08 | Reagovat

Tak ten bych chtěla moooc vidět. Ale je od nás daleko a od místa naší letošní dovolené taky :( Tak jindy.

6 Hanka Hanka | E-mail | Web | 8. června 2014 v 10:45 | Reagovat

Tenhle zámek trochu znám, byli jsme ho navštívit téměř přesně před dvěma roky, jenže na rozdíl od vás nám vyšlo krásné počasí. ☼ Pamatuji si, že tenkrát tam dokonce byly dvě svatby. ♥
Zámek je zajímavě řešený, vodní příkop mu dodává na kráse a zvláštnosti. :-)

Máš moc pěkné fotky, Maruško, páv ti krásně pózoval a nejlepší je párek labutí s malými. Stříhání křídel mi připadá dost barbarské! :-?
Jako obvykle obdivuji i množství informací, které jsi shromáždila, v tom jsi nedostižná! :-)

Užij si příjemnou neděli, ale bude asi teplotně dost náročná! ???  :-)

7 Helena Lišková Helena Lišková | E-mail | Web | 13. června 2014 v 6:11 | Reagovat

Maruško, tak jsem se virtuálně prošla kolem zámku. Děkuji za krásné fotky a velmi velmi zajímavý článek o zámku. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama