Zeměráj - divadelní představení

16. června 2014 v 7:46 | Marie |  Cestou necestou
Do divadelního představení nám zbývalo ještě trochu času, a tak jsme si ho zkrátili skládačkami, které zde měli připravené pro děti:
Divedelnímu představení předcházela hudební skupina Slunce, která nás potěšila svými písněmi:Po hudebním vystoupení jsme se přesunuli do doby dávno minulé, do historie naší vlasti - do starých pověstí českých.

Příběh začíná vyprávěním o vladykovi Krokovi, který vyslal své družijníky, aby našli místo pro vystavení nového hradu. Družijníci došli na vysokou skálu, kde byl postaven nový hrad, podle polohy nazván Vyšehrad:Po smrti Krokově se ujaly vlády jeho tři dcery.

První nejstarší Kazi znala všeliké býlí a koření i jeho moc. Jím hojila různé neduhy, než i pouhým slovem krotila bolesti, zažehnávajíc je jménem mocných bohů a duchů. Usídlila se na hradě nesoucí její jméno Kazín.Druhá dcera Krokova se jmenovala Teta. Ta záváděla obřady k poctě bohů a běsů, učila lid se jim klanět a rozličné oběti činiti. Sídlila na hradě Tetín.
Najmladší dcerou Krokovou byla Libuše. S posvátnou bázní mluvili o ní, že bývá u vytržení, že se jí mění tvář i oči, když zahoří věštebným duchem, když hledí v budoucna šero a vidí, co nastati má. Lidé ji uznávali, jako kněžnu nade všemi.Když Libuše zemřela ztratily dívky z její družiny dřívější vážnost. Začaly proto nenávidět všechny muže a nakonec jim vypověděly boj. Dívky vedené bojechtivou Vlastou se opevnily na hradě Děvíně. Odtud podnikaly proti můžům výpady. Vlasta krutě nenáviděla mladého vladyku Ctirada a nastrojila mu past. Jednou našel Ctirad v lese spoutanou dívku. Ustrnul se nad ní a osvobodil jí. Jmenovala se Šárka.Osvobozená Šárka nabídla Ctiradovi a jeho družině medovinu. Znavení a medovinou omámení muži usnuli. Šárka podala Ctiradovi roh a vyzvala ho, aby na něj zatroubil. Na toto znamení čekaly ukryté ženy vedené Vlastou a opilé muže pobily.
Druhá verze příběhu praví, že po drobných šarvátkách se muži a ženy smířili při společném hodování. Společné hodování pak skončilo, tím co naším předkům nebylo cizí, dnes bychom konec tohoto příběhu mohli shlédnout v televizi až po 22. hodině, jako program s hvězdičkou.Smějící sePříběh divadelníků nás provedl divokou dobou pohanskou, kdy o ukřižovaném synu božím u nás ještě nikdo nic nevěděl.


V té době době dávno minulé uctívali naši předkové krom jiných také boha Triglava, jehož vláda sahala na nebasa, zem i podsvětí.

Spory tehdy soudil obětní kněz zvaný Žrec. V našem příběhu přišli požádat o rozřešení tři muži, kteří ukořistili nevinou dívku. Nemohli se mezi sebou dohodnout, kterém z nich dívka náleží.


Žrec přikázal mužům, ať mezi sebou o dívku zápasí. Kdo v poctivém boji zvítězí, ten ji dostane.

Bojovník který vyhrál, však zvítězil podvodem. Žrec jeho opovážlivost krutě potrestal a zajté dívce daroval volnost.
A čas plynul dál a my se přesouváme na konec devátého století, kdy vstoupilo do naší země křesťanství. Sochy starých bohů se kácely a nahrazovaly je symboly kříže.


A tímto ukázku z divadelního představení spolku Berounští měšťané končím. Příště se podíváme do historické vesnice.
 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 16. června 2014 v 8:28 | Reagovat

Maruško, jako bych na té louce byla, tak krásně jsi všechno popsala, je vidět, že jsi byla pozorná divačka, divadelní spolek by z tebe měl radost. :-) Nutno říct, že to divadelníci měli pěkně secvičené a zábavnou formou ukazovali naší dávnou historii a za to, si zaslouží velkou pochvalu. :-D

2 Maryša Maryša | E-mail | 16. června 2014 v 10:34 | Reagovat

Maruško velmi pěkné představení na louce, škoda, že tak daleko :-). Musím si projít celé tvé fotky z poslední doby nestíhala jsem a písla jsem to email :-)pěkný den Maryša :-)

3 Intuice Intuice | E-mail | Web | 16. června 2014 v 20:06 | Reagovat

Viděli jste krásné představení, počasí taky jak vyšité. :-)

4 Hanka Hanka | E-mail | Web | 20. června 2014 v 19:09 | Reagovat

Představení muselo být skvěle sehrané.
Krásně jsi všechno nafotila a popsala, Maruško. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama