Žďár nad Sázavou - Dolní hřbitov

28. září 2014 v 7:27 | Marie |  Cestou necestou
Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou je unikátně utvářeným barokním hřbitovem vybudovaným roku 1709 podle projektu Jana Santiniho. Nachází se 350 metrů severozápadně od bývalého kláštera.

V letech 1709-1715 byly východní Čechy postiženy několika vlnami morové epedemie. Opat kláštera Václav Vejmluva proti této hrozící epidemii provedl na klášterním panství řadu opatření, takže její průběh zde byl dosti mírný. Vybudování Dolního hřbitova bylo jedno z těchto opatření, avšak vzhledem k faktu, že nešlo o opatření jediné, nebyl prakticky využit.
25. září 1720 byl opat za příkladnou přípravu proti hrozící morové nákaze odměněn titulem císařské rady.
Později byl hřbitov využíván pro běžné pohřby a v polovině 18. století již nedostačoval. Byl proto za opata Bernarda Henneta zvětšen.
V nedávném období byl poměrně zchátralý areál hřbitva rekonstruován.


Popis
Hřbitov byl vybudován jako centrální útvar a to tak, že je v jeho půdorysu zdůrazněno číslo tři jako odkaz na svatou trojici. Skládá se strojice shodných oválných kaplí, jejíž středy jsou umístěny v rozích pomyslného rovnostrannného trojúhelníka. Jižní kaple funguje jako vstup. Mezi jednotlivými kaplemi probíhá křivkově - konvexně-konkávně tvarovaná hřbitovní zeď.
Při pozdějším rozšíření hřbitova však byl jeden celý úsek zdi odstraněn, byla doplněna čtvrtá, shodně utvářená kaple a dva nové úseky hřbitovní zdi, které jsou pouze kovexně vyduté. Odstraněný úsek zdi je dnes v trávníku náznakově rekonstruován. Doplnění hřbitova sice potlačilo trojiční symboliku, ale přesto poměrně organicky navázalo na tehdy již více než čtyřicet let staré architektonické řešní Jana Santiniho.
Kaple, které jsou situovány příčně ke středu hřbitova jsou do jeho prostoru prolomeny trojicí shodně utvářených oblouků arkády. Zaklenuty jsou baňovými klenbami s trojbokými výsečemi odpovídajícími slepým obloukům členícím stěny. Architektonické tvarosloví kaplí je velmi jednoduché, ale nese typické znaky Santiniho architektonického projevu. Kaple mají mansardové střechy.
Uprostřed původní části hřbitova stojí na trojúhelném soku socha anděla posledního soudu, který je přisuzován Řehoři Thenymu jako dílo z doby kolem roku 1730. Nedávno byla však navržena možnost,že pochází už z roku 1709 a jeho autorem je Matěj Václav Jäckel.
V současné době již není hřbitov využíván k pochování a jeho plocha je pokryta trávníkem.

Letecký snímek hřbitova jsem si zapůjčila : www.dajc-naturephoto.com.K Dolnímu hřbitovu se váže zajímavá pověst:

Stavba tzv. Dolního hřbitova byla vyvolána hrozbou morové epidemie, které se ale žďárskému panství nakonec vyhnula.
Málokdo z návštěvníků ovšem ví že mezi hroby leží také pravděpodobně poslední oficiálně uznaný upír na území Čech. Jmenoval se Alois Ulrich a byl v 19. století správcem žďárského zámeckého velkostatku. Byl známí svou velkou krutostí a nelítostným zacházením s poddanými. Když 22. února 1817 zemřel, lidé si oddychli. To ale netušili, že bude správce terorizovat okolí i po smrti. Brzy se začali objevovat první svědci, kteří přísahali, že se s Ulrichem setkali. Děsivé události se začínaly množit a z okolí hřbitova se po setmění stávalo místo, kam nebylo radno chodit. Panika v kraji zašla až tak daleko, že byl do Žďáru povolán kat z Jihlavy, který měl Ulrichovo posmrtné řádění zarazit.
Celý příběh dokazuje úřední zápis, který se dochoval v jihlavské kronice a popisuje průběh obřadu, při němž byla otevřena rakev, kde se správcovo tělo nacházelo ve zcela neporušeném stavu. Po neúspěšném pokusu kněze zažehnat neklidnou duši po dobrém, přišel na řadu kat, který předčítal text ze staré knihy. Na to začal mrtvý vstávat z rakve, kat mu ale rýčem useknul hlavu, ze které prý vytryskl proud čerstvé krve. Poté ucpal ústa mrtvému mákem, zasypal tělo hašným vápnem a rakev uzavřel. Od té doby se Ulrich víckrát neobjevil.

 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 28. září 2014 v 8:32 | Reagovat

Hu, tak z té pověsti mi naskakuje husí kůže. O_O
Hřbitov, je to ale nádherný, je to krásně romantické místo, jen je velká škoda, že jsme museli fotit přes zavřené mřížové dveře a nemohli si ho projít. Ty jsi si ovšem dobře poradila, máš vyfocené i kříže, které stály až vzadu u zdi a podařil se ti i detail anděla, z toho já mám jen černou siluetu. ;-)  :-)

2 Otavínka Otavínka | Web | 28. září 2014 v 8:53 | Reagovat

Ohromně zajímavý článek a nádherné fotky. Líbí se mi, jak jezdíte na stejná místa a zřejmě i společně s Jarkou, tedy obě rodinky a každá máte jiné povídání a fotky. Příjemnou neděli!

3 Intuice Intuice | E-mail | Web | 28. září 2014 v 11:15 | Reagovat

Pověst je zajímavá, asi jeho duše neměla ani po smrti klid.
Mne zase udivuje u všech starých staveb, jak v době bez kalkulačky, počítačů a všelijaké jiné techniky dokázali vše postavit tak rovné, symetrické, viz ten hřbitov. Kam se na ně dnes hrabeme. :-)

4 Blanka Blanka | Web | 28. září 2014 v 18:46 | Reagovat

Moc se mi líbí ten letecký snímek.Hřbitov je zajímavý a pověst tomu zajímavému ještě hodně nahrává :-)

5 El El | Web | 28. září 2014 v 20:45 | Reagovat

Ten letecký snímek vypadá moc zajímavě :-) Stejně tyhle stavby pořád obdivuju ;-)

6 Marie Marie | Web | 29. září 2014 v 5:30 | Reagovat

[1]: Jaruško,anděla jsem vyfotografovala z  venku přes hřbitovní zeď. Snímky focené přes branku mám také velmi tmavé. Je vážně škoda, že je hřbitov nepřístupný.

[2]: Otavínko, na výlety jezdíme s Jaruškou skutečně společně. Jaruška je totiž maminka mého manžela. ;-)  :-)

[3]: Intuice, tak o tom jak dokázali dříve postavit takovéto a ještě větší stavby, bez všech těch vymožeností, které máme dnes přemýšlím pořád. Synek začal studovat Průmyslovou školu, tak třeba tam budou historii stavitelství probírat a něco mi o tom řekne. ;-)

[4]: Blanko, pověst je zajímavá a když si představím, že v té době ještě asi pouliční světlo nebylo, hřbitov stál na odlehlém místě a kdo šel v noci kolem, procházel skutečně tmavým místem...Měla bych strach i dneska natož tenkrát. 8-O  ;-)  :-D

[5]: El, děkuji za návštěvu. Letecký snímek jsem přidala úmyslně, aby bylo vidět, že hřbitov má skutečně tvar lebky. ;-)  :-)

7 Hanka Hanka | E-mail | Web | 29. září 2014 v 20:23 | Reagovat

Pověst je velice zajímavá a děsivá. Upírské historky mám ráda, takže se mi líbí. :-)

Jak vidím, ve Žďáru je, kromě Zelené hory, ještě spousta nádherných památek, které jsme nenavštívili. ??? To je třeba napravit, proto ti, Maruško, mnohokrát děkuji za krásnou inspirující reportáž. :-)
Jako vždycky je tvůj článek obsáhlý a skvělý.
Dolní hřbitov je architektonicky hodně zajímavé místo a na leteckém snímku je tvar lebky dobře poznat.
Nafotila jsi moc pěkné detaily a já se na návnadu hezky chytla, teď budu otravovat, abychom do Žďáru co nejdřív zajeli. ;-)  :-D
Počítám, že to bude někdy příští rok v létě. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama