Říjen 2015

Západ slunce

25. října 2015 v 15:36 | Marie |  Příroda
Včerejší západ slunce:

Příbram - kostel sv.Jakuba a fontána

24. října 2015 v 8:41 | Marie |  Cestou necestou
Po malé odmlce se vracím k našemu výletu do Příbrami. Byla jsem se podívat u Jarušky, která Vám mezitím již stihla ukázat na svém blogu všechna místa, jenž jsme společně navštívily. Snad Vám tedy nebude vadit, když se podíváte do Příbrami ještě jednou. Začnu náměstím T.G. Masaryka, kde se nachází kostel sv. Jakuba Staršího a moc pěkná fontána.MrkajícíUsmívající se

Kostel sv. Jakuba Staršího
Raně gotický kostel svatého Jakuba Staršího (či Většího) je nejstarší stavební památkou Příbrami. Kostel založila majitelka Příbrami Voslava (sestra bl. Hroznaty) před rokem 1213, kdy osadu Příbram prodala pražskému biskupství. Kostel je poprvé zmiňován listinou z 6. června 1298. Přestavěn byl v roce 1560 a v 18. století (1795) byl barokně upraven. Současná pseudorománská a pseudogotická podoba stavy pochází z roku 1869. Poslední velká oprava byla provedena k 700. výročí posvěcení kostela- v roce 1998.
Obdélný jednolodní kostel s polygonálním presbytářem s opěráky. Věž je vysoká 34 m, o půdorysu 8,5m x 7,6m. Zevnitř jsou viditelné zazděné střílny. Pseudogotický vrchol věže, vytvořen po vzoru Týnského chrámu, vznikl za přestavby kostela 1869. Ve věži je umíráček a zvon Jakub, vážící 950 kg (posvěcen byl 12.října 1952). Většina vybavní je barokní a pochází ze zrušeného kláštera v Mariánské Týnici. Hlavní mramorový oltář je z oku 1750 od Josefa Lauermanna. Původní příbramská křtilenice je z roku 1511.

Kostel sv. Jakuba střeží z jedné strany sv. Jakub a z druhé strany sv. Jan Nepomucký:

Fontánu jste již viděli na některých snímcích, kde jsem ji vyfotografovala společně s kostelem. Zbývá mi ještě pár jejích samostaných snímků a její popis, který jsem na internetu našla:

Popis fontány:
Fontánu tvoří betonový bazén elipsovitého tvaru, který je překryt kamenným obkladem. V jednom ohnisku je osazena žulová koule, po jejímž povrchu je z ploché vrcholové trysky rozváděna voda. Tato koule o průměru 2,3 m je osazena na vodní hladině mělkého 3 cm hlubokého bazénu s tmavým dnem. Druhá polovina fontány je osazena skupinou 12 trysek nepravidelně tryskajících. Trysky osázené pod hladinou bazénu vytváří kolmé výtrysky, které jsou umocněny hudbou a v noci tak proměnlivým barevným podsvícením.


Šnečkování u Komory

18. října 2015 v 7:45 | Marie |  Fauna
U Komory byla posekaná tráva v níž lezlo spousta malých šnečků. Na nich jsem si vyzkoušela fotografování zblízka a i s tím jsem byla spokojena.Smějící se
Na Komoře

17. října 2015 v 13:28 | Marie |  Fauna
Měla bych pokračovat fotografiemi z našeho výletu do Příbrami. Ale odskočím svými snímky ke Komoře, což je malý rybníček u našeho sídliště. Byla jsem zde dnes vyzkoušet nový foťáček, který jsme si koupili. Náš starý začal pomalu dosluhovat a při fotografování dělal neplechu. Díky tomu jsem musela také spoustu snímků z Příbrami poslat rovnou do koše.Plačící


Tak tedy, první snímky novým foťáčkem:Příbram Svatá hora

15. října 2015 v 16:54 | Marie |  Cestou necestou
Nejvýznamnější pozoruhodností Příbrami je národní kulturní památka Svatá Hora. Toto známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem ve výšce cca 590 m již víc než 300 let. Počátky kultu milostné sošky P. Marie Svatohorské se podle pověstí vážou s dobou působení arcibiskupa Arnošta z Pardubic v polovině 14. století. Ten měl dle známé legendy sošku P. Marie sám vyřezat z hruškového dřeva.
Rozhodující význam měl v historii Svaté Hory rok 1647, kdy do té doby poměrně málo známou kapli získali jezuité a podle plánů Carla Luraga a P. Benjamina Schleyera ji začali od roku 1658 velkoryse přebudovávat na honosný chrám. Hlavní výstavba komplexu proběhla v letech 1658 - 1675. Postupně se zde zrodilo jedno z nejslavnějších českých poutních míst a významné centrum mariánského kultu v Evropě. Tuto mimořádně cennou památku českého baroka 17. století vyzdobila řada umělců v čele se světoznámým sochařem J. Brokoffem, malířem P. Brandlem a dalšími.
Svatá Hora se vyznačuje především nádhernou střední chrámovou stavbou baziliky Nanebevzetí Panny Marie Svatohorské, tyčící se na terase s balustrádou, obklopenou ambity s lunetovými obrazy a dalšími uměleckými prvky. Chloubou chrámu je i hlavní oltář - celý ze stříbra.
U severovýchodního nároží stojí patrová rezidence a na téže straně je také vchod do svatohorských schodů, které jsou dlouhé 450 m a spolují chrám s městem. Toto původně odkryté schodiště, prvně připomínané roku 1685, bylo později zastřešeno a na jeho konečné architektonické podobě z let 1727 - 1728 se podílel K. I. Dientzenhofer.
K areálu Svaté Hory patří také několik památek stojících bezprostředně u poutního místa, např. kamenný sloup se zlacenou sochou P. Marie Svatohorské, sousoší Kalvárie z roku 1692, Svatohorský (Svatováclavský) dub, Mariánská studánka a Křížová cesta.

Boží muka nebo kaplička na Svaté hoře:

Celý areál je v rekonstrukci, takže jediné snímky, které jsem pořídila:Kalvárie na Svaté hoře:Svatováclavský dub na Svaté hoře u Příbrami patří k nejvýznamnějším památným stromům v České republice. Údajně je potomkem prastarého Svatohorského dubu, který zanikl v polovině 17.století.
Kmen stromu je dutý, sepnutý dvojicí obručí, kdysi snad svázaný. Několik kosterních větví již chybí, zbytek koruny je odborně vyvázán. V roce 1999 byla doporučena celková sanace. Před rokem 2004 byl dub chráněn památkovým úřadem.


vodnímu Svatohorskému dubu se vztahovala pověst o rytíři Malovci, kterého zde přepadli lupiči. Rytíři viděl, že proti početné přesile nemá šanci. Schoval se proto do větví dubu a prosil pannu Marii o ochranu. Lupiči chodili kolem rytíře, že by se ho i rukou mohli dotknout, ale žádný si ho nevšiml. Jako vděk panně Marii nechal rytíř na kopci vystavět kapli k
její poctě a nechal v ní vyobrazit i dub, v jehož větví našel záchranu.
Vypráví se ale i jiné příběhy...například o žebráku Janovi, kterému se zázrakem vrátil zrak.


  • 1608 - z žaludu starého dubu vyrostl mladý stromek
  • 1640/1643 - starý dub spálil blesk
  • 1658 - zahájena stavba poutního místa na Svaté hoře
  • 1664 - vydáno Balbínovo dílo Diva Montis Sancti, ve kterém na straně 143 dub uvádí
  • 1835 - na dub byl umístěn obraz svatého Václava
  • 1922 - dubu byla odříznuta větev, která stínila do pole
  • 1987 - kmen byl obepnut kovovými obručemi a proveden zdravotní ořez
  • 2004 - vyhlášení památným stromem s platností od 4. ledna 2005
ZDROJ: wikipedie

Virtuální prohlídka Svatováclavského dubu.

Anděl

13. října 2015 v 7:25 | Marie |  Cestou necestou
Sochu anděla, kterou vám ukáži na snímcích, jste již na mém blogu viděli. Fotografovala jsem ji v roce 2011, kdy jsme se jeli podívat za Kovářov na skalní bránu u Vesce. Tentokrát jsme kolem anděla projížděli, cestou do Příbrami, kam jsme si udělali společný výlet s Jaruškou a našimi muži. Cílem cesty byla návštěva naší Aničky, která se nám do Příbrami odstěhovala.

V roce 2011 jsem upravila fotografie anděla do sépie, dnes je nechávám barevné a na sépiové fotografie vkládám pouze odkaz ZDE.