Únor 2016

Čimelice

13. února 2016 v 8:13 | Marie |  Cestou necestou
Čimelice jsme při našem výletování již jednou navštívili a to v roce 2013. Tenkrát jsem o nich hledala nějaké inoformace na internetu a vkládala je ke článku. Dnes tedy dám na tento starý článek odkaz a posunu se rovnou k fotografiím.


Čimelice - kostel Svaté Trojice a morový sloup:

Okolí zámku v Čimelicích:
Čimelický zámek:
A stejně jako v roce 2013, končím prohlídku Čimelic oknem, které jsem si zde vyfotografovala:
Příbram - zámek

8. února 2016 v 17:54 | Marie |  Cestou necestou
Po dlouhé době se vracím k našemu výletu do Příbrami, který jsem podnikli loni o naší říjnové dovolené. Doufám, že tentokrát ukázku fotografií konečně dokončím.MrkajícíSmějící se

Příbram je velmi pěkné město a kdyby jsme měli více času užít si toulání jeho uličkami, jistě bych pořídila i více snímků krásných domů, které zde mají:
Z náměstí, kde jsme obdivovali kostel a kašnu, jsme se zašli podívat ještě k zámku.


Zámek je pozoruhodnou památkou města Příbrami ve Středočeském kraji. Zámek je rozsáhlá dvoupatrová čtyřkřídlá budova kolem obdélného nádvoří. Z původního hradu se zachoval arkýř na východní straně zámeckého objektu. Na zámku je Galerie Františka Drtikola se stálou expozicí věnovanou životu a dílu tohoto významného fotografa a příbramského rodáka.
Kolem poloviny 14. století nechal arcibiskup Arnošt z Pardubic postavit k ochraně stříbrných dolů menší hrad či tvrz. Na počátku 15. století získal hrad Zbyněk Zajíc z Hazmburka, který jej nechal nově opevnit. Na počátku husitských válek se hrad dostal do rukou příbramských husitů, později jej několikrát vyplenilo vojsko katolické šlechty. V roce 1576 byl hrad znovu vypleněn. Po roce 1670 jej arcibiskup F. M. Sobek z Bilenberka nechal opravit a přestavět na barokní zámek. V polovině 19. století byla zámecká budova adaptována pro potřeby báňského učiliště. V 80. letech minulého století byl zámek nově rekonstruován. Nyní slouží zámek kulturním účelům a sídlí zde také infocentrum a Muzeum Třetího odboje.

Arnošt z Pardubic:Tímto se s Příbramí loučím. Na zpáteční cestě domů jsme se zastavili ještě v Čimelicích, kde jsem pořídila také pár snímků. Ale o tom, zase až příště.Smějící se