Červenec 2016


Šalvěj a levandule

28. července 2016 v 20:03 | Marie |  Bylinky
Šalvěj letos kvetla nádherně…
Bavilo mě sledovat včelky, jak se noří za sladkým nektarem do hlubin šalvějových kalíšků.

První letošní skromnou kytičku levandule jsem sklidila na balkóně.


Levandule na zahradě nám dala hojnou úrodu svých květů.

Zahrádka v červnu

27. července 2016 v 17:41 | Marie |  Zahrádka
Ani v červnu jsme na zahradě nezaháleli, poblíž "Bylinkových Dobronic" jsem udělali nový záhon. Tento záhon bude květinový.
Na zahradě nám už pár let vykvétá tato zvláštní kytka.
Rozkvetlé rododendrony byly plné čmeláků.

Zahrada začíná rozkvétat letními kytkami.

A nová kytka - tentokrát ve džbánu.


Hrníčkový plot

25. července 2016 v 16:48 | Marie |  Zahrádka
V květnu jsme na zahrádce nezaháleli, za pomoci synka a tatínka jsme konečně postavili můj vysněný hrníčkový plot.Usmívající se

Plaňky bylo potřeba zkrátit, namořit a usušit:
Sešroubování jednotlivých částí plotu:
Hotový plot jsme postavili kolem kmene třešně:Než nám uschly namořené plaňky, bavil se synek stavěním věží z odřezaných špalíčků. Ne nadarmo si vybral synek ke studiu Stavební průmyslovou školuSmějící se:

A na závěr rozkvetlý květ okrasného česneku:
Proti jarní modré obloze byl nádherný:


Zahrada v dubnu a květnu

24. července 2016 v 11:43 | Marie |  Zahrádka
Nestíhám. Léto je ve své nejzralejší fázi a já se teprve teď probírám ve svém archivu fotografiemi, které pořizuji na naší zahradě už od jara. Dnešní deštivý den přispěl k tomu, že jsem dokončila úpravu fotografií z měsíce dubna a května. A koláže mi umožní jarní snímky vtěsnat do jednoho článku. Mrkající Smějící se

Duben:


Květen:Chrobák z pískové duny

14. července 2016 v 20:35 | Marie |  FaunaPařez z písečného přesypu...

13. července 2016 v 18:17 | Marie |  Příroda
... se mi líbil.MrkajícíSmějící se

Písečný přesyp u Vlkova

12. července 2016 v 21:18 | Marie |  Cestou necestou
Písečný přesyp u Vlkova je lokalitou nacházející se kilometr severozápadně od obce Vlkov u Veselí nad Lužnicí. Pískový přesyp byl v roce 1954 zapsán mezi zvláště chráněná území.
Tato písečná duna zabírá plochu o rozměrech 80×60 metrů a nad terénem se tyčí do výšky čtyř metrů. Je dosud velice dobře zachovaná a stabilizovaná, přesto se na volných místech udržuje jemně žlutý pohyblivý písek, na němž při větru vznikají zřetelné čeřiny.
Vlkovský písečný přesyp není v kraji největší, ale je zaručeně nejznámější. Není ani nejstarší, ale hodně starý je. Vznik duny sahá až do doby ledové. Vědci se zatím nedopátrali skutečného údaje, takže jedni uvádějí pozdní dobu ledovou, druzí starší holocén, neboli nejmladší geologické období, které začalo koncem poslední doby ledové. Tedy 10 000 - 8500 let před naším letopočtem.
Jisté je, že tato nejznámější písečná duna vznikla navátím písku z Lužnice a že v podmínkách CHKO Třeboňsko, která se řadí mezi významné mokřady, je výjimečná. A pro běžného občana také nepřehlédnutelná, i když vstup na ni není povolen.
Tato lokalita je také významnou přírodní rezervací, která je domovem vzácné flory i fauny. Rostou zde vzácné suchomilné rostliny a žijí teplomilné druhy blanokřídlého hmyzu. Brzy na jaře tu kvetou porosty kolence Morisonova, roste tu kostřava vláskovitá i drsnolistá, paličkovec šedavý a další pískomilné rostliny. Ze živočichů jsou vidět volné kolonie velké samotářské včely Andrena vaga, různé druhy kutilek a hrabalek a zjištěn byl i výskyt teplomilné mouchy Trixoscelis marginella. V píscích probíhá vývoj larvy vzácného listokaza Anisoplila villosa a doma je tady i slíďák Arctosa perita.
Písečná duna Vlkov je jednou ze zastávek naučné stezky Veselské pískovny.