Naučná stezka " Po stopách Sidonie Nádherné" VIII.

16. května 2017 v 5:00 | Marie |  Cestou necestou
Dnes už konečně přicházíme k zámku ve Vrchotových Janovicích, kde žila baronka Sidonie Nádherná. Je to poslední místo naučné stezky, které jsme ten den navštívili. A protože i zde jsem nefotila spoustu snímku nejen samotného zámku, ale i zámeckého parku, rozdělím fotografie ještě do dvou článků. Dnes se podíváme na zámek a příště se projdeme parkem.

Poslední nebo první zastavení (podle toho, kde stezku začínáte) u informační tabule Naučné stezky "Po stopách Sidonie Nádherné" má podtitul Předdvoří zámku Vrchotovy Janovice. Na této tabuli se kromě uvítání a stručného popisu naučné stezky, dočteme také o pohledu Sidonii Nádherné na zámek Vrchotovy Janovice a o další významné osobě, která tento zámek navštívila - básník Rainer Mária Rilke.


Historie zámku
Zámek ve Vrchotových Janovicích spolu s původním parkem je zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným osobitým kouzlem.
Původně kamenná gotická tvrz pánů z Janovic, chráněná vodním příkopem, později renesančně přestavena pány z Říčan, se v 18. století proměnila v reprezentační sídlo votické větve hrabat z Vrtby. Pak přišli Vratislavové z Mitrovic a poslední přestavba celého areálu v polovině 19. století; tehdy získal zámek svou současnou novogotickou podobu.
V době posledních soukromých majitelů, Nádherných z Borutína, zejména v 1. polovině 20. století, byl zámek uprostřed starého krajinářského parku místem, kde se svými pozoruhodnými hosty setkávala baronka Sidonie Nádherná.
Během II. světové války bylo v zámku vojenské velitelství a kasárna. Vrchotovy Janovice jako součást vojenského prostoru byly vystěhovány a postupně zde byl zřízen "výchovný tábor" pro uprchlíky z pracovního nasazení v Německu, "koncentrační tábor" pro lidi, mezi jejichž předky nebo příbuznými byli Židé, a "koncentrační tábor pro politické vězně", pobočka táboru Flossenbürg.
V období těsně po válce se v zámku a v parku vystřídala sovětská i československá armád; v roce 1950 byl vyvlastněn a využíván jako sklad textilu, později pro sbírky Okresního archivu a postupně pustl. Před zkázou ho na konci 50. let zachránilo Národní muzeum. Nyní je zámek Vrchotovy Janovice - spolu s parkem - jeho součástí již přes 50 let.

Návštěva zámku nabízí, kromě jiného, i prohlídku stálých expozic Národního muzea: "Společnost v Čechách 19. století", "Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice" a "České zvonařství".

Život Sidonie Nádherné

Otec Sidonie, baron Karel Nádherný z Borutína (1849 -1895), pocházel z rodiny Nádherných z Borutína, jejichž předkové byli mlynáři v Narysově na Příbramsku. Jeho praděd Jan Nepomucký Nádherný (1772 -1860) se stal pražským měšťanem, podnikal v hutnictví a vydělané peníze investoval do zemědělství. V roce 1838 byl za své zásluhy povýšen do šlechtického stavu. Karel Ludvík Nádherný byl nejmladším z pěti synů Ludvíka Karla Nádherných ( 1800 - 1867). Protože na něj nezbylo žádné panství, byl bratry vyplacen 210 000 zlatých. Za tyto peníze koupil v roce 1879 od Františky Puchnerové - Wedemaierové panství Vrchotovy Janovice.
Matka Sidonie, Amelie Klein, svobodná paní z Wiesenbergu (1854 - 1910) pocházela s rodiny stavebních a průmyslových podnikatelů Kleinů (byla dcerou Alberta Kleina), kteří byli za své zásluhy při budování železniční sítě v Rakousku - Uhersku povýšeni do šlechtického stavu.
Sidonie se narodila se svým dvojčetem bratrem Karlem dne 1. prosince 1885. Sourozenci měli staršího bratra Jana (1884 - 1913).
Sourozenci Karel, Sidonie a Jan prožili šťastné dětství na panství Vrchotovy Janovice. Otec je učil jízdě na koni, cyklistice, plavání a bruslení. Matka se snažila vést děti k literatuře, hudbě a kreslení. Idylické dětství končí náhlou smrtí otce, který zemřel na zápal plic dne 21. března 1895.
Poručníkem dětí byl ustanoven bratr Amelie Nádherné, Vilém Klein z Wiesenbergu.
Zatímco se bratři Sidonie věnovali studiu, Sidonie jako šlechtická dcera studovat nesměla resp; neměla. O její vzdělání pečovala domácí učitelka slečna Jana Jirušová. Kreslení jí učila Lotte Sykorová. Skutečný kontakt se vzděláním jí ale zprostředkoval bratr Jan, který jí vozil knihy a diskutoval s ní o literatuře, filozofii a umění. Matka a strýc byli naopak jejich zájmem o moderní literaturu a filozofii znepokojeni. Nepochopení mezi matkou a mladšími dětmi se léty prohlubovalo.
Matka umírá 20. července 1910 ve vídeňském sanatoriu Löv. Ještě před její smrtí od ní odkoupil její syn Jan Nádherný janovické panství.
Celoživotní zálibou Sidonie Nádherné bylo cestování. Na svých cestách se seznámila z mnoha významnými osobnostmi, jako byl např; básník Rainer Maria Rilke, malíř Max Švabinský nebo literární kritik a básník Karel Kraus.
28. května 1913 spáchal v Mnichově bratr Jan sebevraždu. Ztráta milovaného bratra Sidonii hluboce zasáhla, s jeho smrtí se nikdy nesmířila.
12. dubna 1920 se Sidonii Nádherná tajně vdává, za Maxe Thuna (Maxmilián Maria Mořič hrabě Thun - Hohenstein, 1887 - 1935). Toto manželství se po půl roce rozpadá a 15. září 1933 dochází k rozvodu.
Po první světové válce přichází vlivem pozemkové reformy Janovické panství o část svého majetku. Sidonie se s bratrem Karlem snaží věnovat zkrášlování zámeckého parku. V roce 1922 pozvali do Janovic architekta Camilla Karla Schneidra, který se pak až do jara 1932 podílel na koncepci a úpravách parku. Zřídil v něm v roce 1927 rodinný hřbitov, kam byly převezeny ostatky rodičů a bratra Jana, původně pohřbených v Chotovinách.
18. září 1931 umírá bratr Karel na embolii po operaci slepého střeva.
Během druhé světové války, byla Sidonie Nádherná přinucena své panství v Janovicích opustit. Sidonii bylo dovoleno odvést alespoň vybavení zámku. Na jaře 1944 se odstěhovala do pronajaté místnosti na statku ve Voračicích. Mobiliář zámku byl uskladněn v nedaleké stodole.
Po druhé světové válce byl zámek i park drancován místním lidem a sovětským vojskem, který se v zámku usadil. Místní těžce nesli, že zámek zůstal poměrně zachován, zatímco jejich domy a majetky byly poničeny. Ke konfliktní atmosféře přispěla i skutečnost, že rodina Nádherných mluvila německy.
Po odchodu československé armády, která obsadila zámek následně po sovětské armádě, v roce 1946 se Sidonie Nádherná nastěhovala do bývalé prádelny v parku a pustila se do opravy zámku i parku.
Začátkem roku 1948 byla Sidonii Nádherné zabavena rozloha statku 50 ha. Současně byla na Sidonii Nádhernou podána žaloba pro "aktivní podporu okupační moci". Toto obvinění bylo v září 1948 zastaveno, kdy se svědecky ukázalo, že obvinění bylo křivé.
V prosinci 1948 darovala Sidonie Nádherná sbírky a mobiliář zámku muzeum v Pacově. Současně plánuje útěk z komunistického Československa, s kterým jí pomáhá Max Lobkowicz. Aby Sidonie získala prostředky na živobytí v zahraničí, prodává svou korespondenci s Rilkem za 450 liber. V Londýně 30. září 1950 o půl čtvrté odpoledne Sidonie Nádherná umírá na rakovinu plic. Pohřbena byla na venkovském hřbitově v Denhamu.
Dne 25. května 1999 byly ostatky Sidonie Nádherné převezeny z Anglie na rodinný hřbitov v zámeckém parku ve Vrchotových Janovicích, kde byli pohřbeni i její rodiče a bratři.

Příště se projdeme zámeckým parkem, mějte se zatím krásně.

 


Komentáře

1 Helena Lišková Helena Lišková | E-mail | Web | 16. května 2017 v 6:57 | Reagovat

Moc pěkné. :-)

2 Intuice Intuice | E-mail | Web | 16. května 2017 v 7:34 | Reagovat

Pěkné místečko, tam to vůbec neznám. Děkuji za zajímavou reportáž. :-)

3 Jarka Jarka | Web | 16. května 2017 v 10:32 | Reagovat

O tomto zámečku jsem nevěděla a opět jsem se přesvědčila, že za hezkými místy člověk nemusí najezdit stovky kilometrů, protože pěkná a nepoznaná místa jsou všude kolem nás. :-) Zajímavé bylo povídání o baronce Sidonii! :-)

4 ohnice ohnice | Web | 16. května 2017 v 13:08 | Reagovat

Moc pěkná reportáž a fotodokumentace,přečetla jsem každé slovíčko,mocse mito líbí. :-)  :-D  :D

5 Marie Marie | Web | 17. května 2017 v 5:33 | Reagovat

[1]: Helenko děkuji, je to opravdu krásné místo. :-)

[2]:Intuice není zač, jestli se ti naučná stezka líbila, tak jsem ráda. ;-)

[3]: Jaruško, to máš pravdu, máme krásnou zem a mě už teď mrzí, že ji asi celou za svůj život neprocestuji. :-(  ;-) Plánujeme výlet na sobotu, Michal ti odpoledne zavolá. :-)  :-)  :-)

[4]: Ohnice, tak to jsem ráda. O Sidonii Nádherné vyšlo i několik knih, sama jsem ještě žádnou nečetla, ale chystám se na ní. ;-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama