Tančící dům

18. února 2018 v 7:26 | Marie |  Cestou necestou
Tančící dům je nepřehlédnutelná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaria.
Na nároží Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí bylo od roku 1945 volné místo. Dům, který tu stál, zničily 14. 2. 1945 bomby amerických letadel, když si Američané spletly Prahu s Drážďany. Po definitivním odklizení trosek v roce 1960 se po celých třicet let bývalého režimu dohadovalo, co bude.

Tančící dům navrhl chorvatský architekt Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym. V budově jsou kanceláře, luxusní kavárna a restaurace. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaria. Tanečníka představuje věž kamenná a jeho partnerku věž skleněná. Na vrcholu věže symbolizujícího tanečníka je kopule z konstrukcí z kovových trubek potažená nerez síťovinou s oky, zahalená do pomyslných vlasů a představuje medúzy. Tančící dům se protančil ke svému otevření v roce 1996 a ještě téhož roku získal prestižní ocenění amerického časopisu Time v kategorii design roku.

V budově je využitelná plocha 2 965 m2 kancelářských prostor na celkem 6 podlažích, restaurace se nachází v nejvyšším patře a konferenční a školící prostory najdete v přízemí budovy. Navíc na vrcholu najdete vyhlídkovou terasu, kde můžete obdivovat prahu a prohlížet si její panorama kruhovým výhledem o 360 stupních.

Ginger Rogesová a Fred AstaireToliko z oficiálních informací o Tančícím domě. Sama za sebe k Tančícímu domu mohu říct asi tolik, stavba jako taková je zajímavá, ale přikláním se k těm, kteří říkají, že se do této části Prahy nehodí. Nelíbí se mi její "moderní vzhled" posazený mezi krásné staré budovy Prahy. Kavárna, ve které jsme si dopřáli chvilku odpočinku a dobrou kávu, by potřebovala trochu obnovit, stoly vypadají jak z hospody IV. cenové skupiny. Ale obsluha byla úžasná, milí mladí lidé s úsměvem na rtech a profesionálním vystupováním. Ale abych nebyla pouze kritická, prostory které jsme si mohli díky výstavě Josefa Lady prohlédnout, byly čisté a pěkně upravené. A vyhlídka, která se vám nabídne z pomyslné hlavy tanečníka Freda Astaria, určitě stojí za to. A to i v případě, že budete mít pošmourný uplakaný den, jako jsme měli my. MrkajícíSmějící seMějte se krásně a užívejte života.


 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 18. února 2018 v 8:43 | Reagovat

Hm, tak den to byl na výlet opravdu víc než hnusný. ???  :D Tančící dům znám jen z fotek, muselo být zajímavé vidět ho pěkně zblízka a nejen zvenku, ale i zevnitř. Stavba je to zvláštní, vidím, že na ní tančí i okna. :-) Ocenili ji odborníci na slovo vzatí, tak nebudu kritická i Praha může mít něco takto zajímavého. ;-)

2 Helena Lišková Helena Lišková | E-mail | Web | 24. února 2018 v 19:02 | Reagovat

Parádní snímky....tančící dům je velmi zajímavá stavba :-)

3 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 24. února 2018 v 20:00 | Reagovat

Mě se Tančící dům v Praze líbil moc. Uvnitř jsem nebyla,škoda, ale bylo plných jiných aktivit na Žofíně. Každopádně palec nahoru pro Tančící dům, zajímavá stavba a vůbec mě tam nic nenarušovala a už vůbec ne, když nebyl starý dům zbourán pro nový. Nálet byl velký omyl a zlo, jak jen můžou války a nepokoje být. :-(

4 Mirek Mirek | Web | 30. března 2018 v 16:07 | Reagovat

Kdyby to nebylo psáno nikdy bych v tom Ginger a Freda nepoznal. Shoduji se s ostatními, stavba je to zajímavá, ale zda na toto místo patří či ne nechávám na každém jak se mu to líbí. Jinak ještě přání k velikonočním svátkům, pohodu a lepší počasí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama